Witamy na nowej odsłonie forum!

Zaloguj się przy użyciu dotychczasowego loginu oraz hasła.
W razie problemów skontaktuj się z nami: info@retrotraktor.pl

Skrzynia towarowa/ładunkowa do ciągnika

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych

Skrzynia towarowa/ładunkowa do ciągnika

Postprzez Pawell » 5 paź 2018, o 09:44

Przeszukałem forum i nie ma za wiele o nich a ja ostatnio co rusz mam potrzebę coś przewieźć a kabinka w C4011 malutka a i nie zawsze mi się mieści po kieszeniach. ;-)
Zacząłem się rozglądać za skrzynią ładunkową i mam dylemat jaką wybrać i czy sam nie zaprojektować i wykonać takiej pod moje potrzeby a mianowicie:
1. Przewóz materiałów sypkich - okazjonalnie
2. Przewożenie drewna opałowego na bliskich odległościach
3. odśnieżanie / wywóz śniegu z posesji
4. jako bagażnik na różne zakupowe wyjazdy
5. wymiary wewnętrzne 150x90cm

Teraz pytanie do użytkowników
Czy aby nie za dużo od takiej skrzyni wymagam i czy jest sprawdzi się ona do moich zastosowań?
Czy wysyp mechaniczny czy hydrauliczny (jeszcze nie zagłębiałem się w hydraulikę Ursusa więc nie wiem czy wbudowany rozdzielacz i dwa wyjścia dadzą radę czy trzeba będzie zastosować zewnętrzny)?
Czy te skrzynie z lemieszem to działają to znaczy czy będę w stanie nabrać tłucznia/piachu itp?
Pawell

Re: Skrzynia towarowa/ładunkowa do ciągnika

Postprzez Ursus » 5 paź 2018, o 10:13

Pooglądaj najpierw to co jest na rynku, na olx jest często sporo samoróbek - można coś podpatrzeć. Ja często szukam też rozwiązań na YT - coraz więcej osób pokazuje co tworzy lub co kupiło i się sprawdza lub nie.

Również myślałem kiedyś o takiej skrzyni, ale szkoda mi miejsca na jej przechowywanie w czasie postoju. Bardziej więc rozważam widły na TUZ, które pozwolą mi np. zabrać silnik stacjonarny z paletą gdzieś blisko na imprezę - lub pomogą rozładować coś ciężkiego z przyczepki. A w razie czego do takich wideł można dokupić sobie skrzyniopaletę - albo zrobić skrzynię, która będzie w jakiś sposób ryglowana na widłach.

Dodatkowej hydrauliki nigdy nie przewidywałem - możesz sobie jednostronny siłownik dać pod hydraulikę wywrotu.

Co do wideł jeszcze - ja planowałem przerobić je z paleciaka - bo mam takiego, który w sumie nie jest jakoś często wykorzystywany. Ale potem zobaczyłem, że są na olx gotowe, ze składanymi widłami (zajmują mniej miejsca) - więc nie wiem czy nie skończy się tak, że paleciaka sprzedam, a kupie gotowe widły :D

No i ode mnie mała uwaga - zakładając temat zwracaj uwagę w jakim dziale - ten był w Żniwiarkach i kombajnach ;) Przeniosłem do ogólnie o maszynach.
Zetory 25, Zetory 50 Super, Ursus C-325, Dziki, żniwiarka, snopowiązałka, młocarnia i wiele innych
Ursus

Postprzez Pawell » 5 paź 2018, o 10:38

Dzięki za przerzucenie tematu. Faktycznie tam nie bardzo pasuje. Sorry za problem. Bedę bardziej uważny.

Maszt do palet też mam ale jeszcze nie dorobiłem do niego mocowania do traktora jakoś nie było jeszcze potrzeby. Kopiłem go na początku roku w cenie złomu i pewnie niebawem się za niego zabiorę także.

Przejrzałem już wszystko co jest na rynku. Zebrałem zdjęcia i nawet jedna z firm udostępnia praktycznie plany na swojej stronie. Jednak żaden do końca mi nie odpowiada. Chętnie poczytam uwagi użytkowników o plusach i minusach poszczególnych rozwiązań.
Pawell

Postprzez Bolszewik » 5 paź 2018, o 18:53

Taki temat już był:
viewtopic.php?f=17&t=1963

Proponuję zrobić widły do palet:

Obrazek

Obrazek

Proste tanie i bardzo użyteczne. Zwykle wolę używać widły + paczkę niż przyczepę.
Wywrotka robi się sama .... Opuszczasz widły wyjeżdżasz 3/4 spod paczki potem wkładasz wsteczny podnosisz widły i cofasz. Paczka wywraca się wraz z ładunkiem.

Zrobiłem takie ustrojstwo do firmowego C-355 mogę spisać wymiary.
Bolszewik

Postprzez SEBRIGHT » 6 paź 2018, o 09:30

W zimie zleciłem znajomemu majstrowi pospawanie skrzyni łądunkowej na podnośnik do Zetorka 25. Wykorzystałem ramę od zawieszanego rozsiewacza nawozu, reszta konstrukcji z profili zamkniętych, tylna burta wyjmowana. Całość wyszła mnie 650zł, wymiary takie aby można załadować europaletę. Do przewożenia różnych pierdółek rzecz bardzo przydatna, zwłaszcza w miejscach gdzie jest ograniczona przestrzeń do manewrowania. Przy ciężkich ładunkach jest tendencja do podnoszenia przodu ciągnika, ale od biedy można kierować hamulcami jak się nie jeździ po drodze :D

Gdybym miał robić do większego ciągnika z hydrauliką zewnętrzną myślę że szarpnął bym się na na wywrot hydrauliczny i przystosował do nabierania materiałów sypkich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miałem gdzieś zdjęcie z wożenia żwiru, ale nie mogę go teraz znaleźć...
Zetor 25k - 1953
Dolpima PS290 - 1988 (chyba)
Dezamet ... - 1988
Żuk A06 - 1980
MF70 - 1980
HakoTrac T6 - 1963
SEBRIGHT

Postprzez Bolszewik » 6 paź 2018, o 20:33

Myślę że bardziej uniwersalne są widły.
1. Można mieć kilka paczek,
2. Często ładunki przewozi się na paletach,
3. Można załadować nietypowe ładunki np. bale drzewa. Ładowałem ostatnio 4,5 metrowe pnie.
Bolszewik

Postprzez Pawell » 9 paź 2018, o 07:09

No to teraz już mi całkowicie zepsuliście koncepcję, dziękuję :lol: :lol:
Sprawa do tej pory była prosta skrzynia z lemieszem i już, a tu się pojawiły nowe opcje z widłami itp.

Wczoraj miałem chwilę się nad tym wszystkim zastanowić i mam kolejne przemyślenia, mianowicie może zamiast skrzyni czy wideł zrobić coś jak płytę czołową do wózka widłowego mocowaną na trzy punkty. Dało by to możliwość zawieszenia zwykłych wideł od wózka widłowego a jednocześnie dorobienia/dokupienia innych przystawek w tym na przykład skrzyni z lemieszem do przewożenia materiałów sypkich czy małego żurawia (są firmy które produkują przystawki do wózków widłowych). Takie rozwiązanie byłoby najbardziej uniwersalne. Co szanowni Koledzy myślą o takim pomyśle.

Poszukałem trochę w necie i nie znalazłem nic takiego gotowego do ciągnika. Trzeba by kupić ramkę z widłami i spawać uchwyty pod trzy punkty (co nie jest problemem dla mnie)
Pawell

Postprzez Ursus » 9 paź 2018, o 11:11

Na pewno będzie to o wiele bardziej uniwersalne rozwiązanie. Aczkolwiek jego wykonanie w oparciu o gotowe elementy - ramka, widły itd. z pewnością pociągnie za sobą o wiele więcej kosztów niż stworzenie jakiegoś "paleciaka" czy skrzyni od podstaw na zasadzie samoróbki totalnej. No chyba, że będziesz robił coś tak dokładnie jak np. damber - u niego podejrzewam nakład pracy i materiały nie kosztują mniej niż gotowe rozwiązania - ale są po prostu lepiej dopasowane do jego potrzeb :)
Zetory 25, Zetory 50 Super, Ursus C-325, Dziki, żniwiarka, snopowiązałka, młocarnia i wiele innych
Ursus

Postprzez Bolszewik » 9 paź 2018, o 18:40

Możesz mieć wszystko w jednym .... i to całkiem niedrogo. Wystarczy że masz szlifierkę, wiertarkę, spawarkę oraz troszkę zdolności i chęci.

Wróć do zdjęcia mojego władka z kompresorem na widłach:

"Szpilki" możesz zrobić składane na zawiasie. Wystarczy dospawać płaskowniki do poziomej dolnej belki wywiercić w nich otwory. W szpilce wiercisz otwór wspawujesz rurkę na tulejkę. Widły mają 90 st obrotu od poziomu do pionu. Poniżej poziomu nie opadną bo zablokują się o poziomą belkę.

Zamiast pionowych profili wspawaj rury od góry otwarte. Dopasuj w nie rurę + kawałek ramienia (może być ruchome) + wyciągarka i masz sprytny dźwig.

Zrób sobie porządną paczkę zakończoną skośnym lemieszem i masz czerpak.

Jak masz chęć dodaj siłownik zamiast łącznika.

PS. Na moich widłach C-360 wożone były palety z bloczkami. Nie wiem ile ważyły, ale przód ciągnika gubił grunt więc są bardzo mocne.
Bolszewik

Postprzez Pawell » 9 paź 2018, o 19:41

Bolszewik, myślałem o składanych widłach, ale one nie mają takiej wytrzymałości jak Twoje. Mieszkam w gęstej zabudowie i jeżdżę po ulicach z dużym ruchem samochodowym i musze uważać na bezpieczeństwo i głupotę innych użytkowników dróg, którzy kompletnie głupieją na widok ciągnika rolniczego na drodze.

Dzisiaj wziąłem się za maszt od paleciaka który kupiłem na początku roku.

https://www.facebook.com/17059930700931 ... =3&theater

Nie wiem jeszcze czy będę go próbował sprzedać czy zostanie ale sam w sobie ciekawy projekt jest. Musze jeszcze kupić krótszy łącznik centralny i dorobić przewody hydrauliki.
Podsumowując moje obecne przemyślenia będę drążył temat płyty bo myślę że dla mnie będzie to rozwiązanie uniwersalne. Niebawem dalsze przemyślenia.
Pawell

Postprzez SEBRIGHT » 9 paź 2018, o 20:00

Wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb i możliwości wykonania.
U mnie padło na najprostszą skrzynię, bo mam stosunkowo lekki ciągnik, o niezbyt dużym udźwigu podnośnika, więc pomijając koszty nie chciałem też niepotrzebnie wozić nadmiaru żelastwa ;)
Zetor 25k - 1953
Dolpima PS290 - 1988 (chyba)
Dezamet ... - 1988
Żuk A06 - 1980
MF70 - 1980
HakoTrac T6 - 1963
SEBRIGHT

Powrót do OGÓLNIE O MASZYNACH ROLNICZYCH