Prototyp „Spinne”

Dodano dnia: 02/04/2019

W 1947 roku, inżynier Egon Scheuch z Erfurtu w NRD, rozpoczął prace nad taką maszyną. Pierwszy prototyp o nazwie „Spinne” z niemieckiego „pająk” , posiadał zblokowany z tyłu układ napędowy wraz z silnikiem. Przednią część tego nośnika stanowiła rama w postaci pojedynczej rury. Rama tego typu stanowiła bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające zamocować narzędzie w dowolnym jej miejscu. Kolejną zaletą była możliwość płynnego ustawania na ramie rurowej osadzenia przedniej osi w zakresie 60 cm. Tak, że odstęp osi kół był nastawialny w granicach 2 do 1,4 m. Początkowo zastosowany został 6 konny, a potem 15 konny dwusuwowy silnik IFA, który umieszczono z tyłu ciągnika, tworząc tak zwany układ zblokowany tylnej osi.
Dzięki tym rozwiązaniom spełniony został warunek, aby narzędzia mogły być zawieszane miedzy osiami lub przed osią przednią i za tylną. Oraz uzyskana została możliwość wykonywania kilku zabiegów na raz. W sumie zbudowano w ośrodku badawczym dwa tego typu urządzenia, które przeszły szereg prób. Bardzo istotnym zagadnieniem, któremu poświęcono wiele uwagi była widoczność z miejsca kierowcy.
Te doświadczenia z przesuwną osią i zblokowanym tylnym zespołem napędowym zaowocowały powstaniem seryjnie produkowanego nośnika narzędzi RS-08.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na