cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

GADŻETY

Ostatnie Artykuły
II KONKURS ORKI ZABY...
VII WYSTAWA RETROMOT...
PAMIĄTKI I WSPOMNIEN...
OLDTRACTOR ACHAT & V...
PAMIĄTKI I WSPOMNIEN...
Zareklamuj się!
MODEL SPRZED PÓŁ WIEKU CZ. II - PŁUG

Model z przed pół wieku część II -  pług


Poprzednia część artykułu poświęcona była modelowi Ursusa z przed 50 lat . Dziś opisany zostanie kolejny model , tym razem będzie to pług. Wiele technik i materiałów stosowanych do budowy modeli mimo lat nie zmieniło się i są nadal aktualne.
Zobaczmy więc co pisała „Biblioteka młodego technika” w 1955 roku.
„ Ważną konstrukcyjnie częścią pługa traktorowego jest rama wykonana z płaskownika. W modelu zrobicie ją z blachy , a zamiast nitowania lub spawania posłużymy się lutowaniem. Możecie też ją wykonać z listewek na modele lotnicze.
Ogólny widok modelu pługa ciągnikowego.
1-rama- wykonana z pasków blachy lub listewek modelarskich, 2- korpusy płużne, 3-kółka polowe służące do regulacji głębokości orki i do transportu, 4- koło bruzdowe, 5- dyszelO ile model ciągnika staraliśmy się zbudować głównie z drewna, o tyle w następnych modelach stosować będziemy raczej blachę. Do jej cięcia dobre były by nożyce blacharskie, ale w braku ich mogą posłużyć nam i zwykłe , mocne stalowe nożyczki. Grubej blachy nimi nie utniemy , ale do takiej z puszek po konserwach najzupełniej wystarczą. Tam gdzie jakaś część musi być wytrzymała – a ze względu na trudności w cięciu grubszej blachy użyć nie możecie – złożycie podwójnie cienką, która po zlutowaniu na pewno zadowoli wasze wymagania(…)
Model korpusu płużnego- materiał cienka blacha
1- słupica ze stopką, 2-lemiesz przylutowany do słupicy, 3- odkładnica przylutowana do słupicyRamę pługa jak i cały model, możecie wykonać według podanego rysunku albo skopiować jakiś dowolny wieloskibowiec stosowany w POM. Nie zagłębiajcie się zbyt drobne albo trudne szczegóły mechanizmu , bo nic z tego nie wyjdzie, a modelujecie tylko urządzenie zasadnicze , i to z pewnym uproszeniem.
Oś koleśnicy i urządzenie do ustawiania kół w położeniu roboczym lub transportowym
Urządzenie nasze jest bardzo proste w porównaniu ze stosowanymi w prawdziwych pługach. W zestawieniu z rys ogólnym objaśnień specjalnych nie wymaga. W punkcie a wykonujemy połączenie ruchome w sposób pokazany na rysunku budowy ciągnika. W punkcie b przylutujemy łącznik 2 do osi 3. W punkcie c przetykamy gwoździk przez otwór w dźwigni i we wsporniku 4 i w ten sposób uzyskujemy położenie robocze lub transportowe.Do ramy są przymocowane korpusy płużne i robocze części pomocnicze: przedpłużki i krój. Rama opiera się na kołach, które w czasie pracy przestawia się odpowiednimi dźwigniami…
Sposób wykonania kółek polowych
1 - piasta może być zrobiona z cienkiej blaszki nawiniętej i zalutowanej np. na kawałku ołówka. Następnie nawiercamy otworki na szprychy i wypychamy z drewna grafit. Mamy w ten sposób otwór na oś. Otwór ten powiększamy dostosowując go do średnicy drutu z którego wykonamy oś.
2 - szprychy (kawałki drutu lub lepiej przycięte gwoździki o paskiej główce. Po zmontowaniu całości główki te lutujemy z wieńcem koła.
3 - wieniec koła (pasek blachy)W prawdziwym pługu urządzenie to jest dość złożone, postarajmy się je w modelu jak najbardziej uprościć. Przy pracy lewe koło toczy się po ziemi nie zaoranej, a więc musi być podniesione na głębokość orki. Prawe idzie dnem bruzdy, a więc należy je równo ustawić z głębokością orki. Tylne koło toczy się również w bruździe, ale musi być ustawione nie pionowo, lecz pod pewnym kątem do ziemi. W czasie transportu trzy kółka muszą być ustawione tak aby lemiesze nie zaczepiały o ziemię. W naszym modelu jedna dźwignia uruchamia oba kółka a tylne przestawiamy śrubokrętem(…)Sposób wykonania kółka bruzdowego – materiał blacha, drut , nakrętki z których wykonamy piastę.
1-kółko bruzdowe, 2- oś kołka bruzdowego, 3-zacisk na ramie służący do regulacji kółka bruzdowego(…) ważne jest właściwe przyczepienie pługa do ciągnika. Jeśli zaczep umieścimy zbyt nisko lub wysoko będzie niszczyć zarówno pług jak i ciągnik. Dowiedzcie się w POM jak dobiera się ten punkt zaczepienia.
W modelu możecie regulować za pomocą otworów w przedniej wygiętej części ramy i na poprzecznej listewce, do której przyczepiać będziemy dyszel łączący pług z ciągnikiem(…)”

 W następnym odcinku działająca radziecka żniwiarka „ Łobogrejka”Rafał Mazur
Wszelkie rozpowszechnianie i kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.