Wystawa na Dożynkach Centralnych

Dodano dnia: 12/09/2013

W Polsce wystawy rolnicze odbywają się praktycznie w każdym rejonie. Są to imprezy zarówno o charakterze lokalnym, krajowym lub międzynarodowym. Pierwsze wystawy zaczęły się odbywać w połowie XIX wieku. Prócz zwierząt prezentowano również maszyny takie jak: konne pługi, brony, kultywatory, kosiarki, żniwiarki, sieczkarnie oraz większy sprzęt typu lokomobile oraz młocarnie rozmaitych typów. W czasach PRL-u wystawy rolnicze również cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Organizowano je głównie przy okazji dożynek czy też przy konkursach orki. Prezentuję niektóre maszyny, które były na Wystawie Rolniczej z okazji Centralnych Dożynek, które odbywały się na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Pług PZO-1.

Pług ciągnikowy zawieszany, obrotowy. szerokość robocza 40 cm, głębokość orki do 30 cm, wydajnośc dzienna 1,5 ha. Stosowany głównie na terenach podgórskich i górzystych. Współpracuje z Ursusem C-325. Producent: Fabryka Maszyn Rolniczych „Unia” Grudziądz.

Glebogryzarka GGzl.

Glebogryzarka zawieszana o szerokości roboczej 150 cm przystosowana jest do ciągnika Ursus C-325. Wydajność dzienna od 2,5 do 5 ha w zależności od warunków glebowych i prędkości roboczej traktora. Produkcja: Fabryka Maszyn Rolniczych „Unia” Grudziądz.

Siewnik SZz-2,5S.

Siewnik zbożowy zawieszany SZz-2,5S „Poznaniak” jest maszyną o kołeczkowym systemie wysiewu ziaren. Ilość rzędów: 19-21. Siewnik ten o szerokości roboczej 250 cm i sprzęgnięty z Ursusem C-325 może zasiać 1 hektar pola na godzinę. Producent: RoFaMa Rogoźno.

Opryskiwacz ORZ-300.

Opryskiwacz o szerokości roboczej 8 metrów przystosowany jest do zabiegów chemicznych w uprawach zbóż i okopowych. Na życzenie może być wyposażony w lance do opryskiwania drzew i zasięgu wynoszącym 10 – 12 metrów. Pojemność zbiornika: 300 litrów. Opryskiwacz może być zawieszany do ciągników typu Ursus C-325 i Zetor 25.

Opryskiwacz „Huragan” jest przeznaczony do oprysków sadów, ale może być stosowany równeż przy zabiegach na zwykłych polach uprawnych. Strumień rozpylanej cieczy sięga od 20 do 25 metrów. W ciągu dnia można opryskać do 20 hektarów. Opryskiwacz ten jest wyposażony w benzynowy silnik typu S 261 C o mocy 8 koni mechanicznych. Przystosowany jest do zaprzęgu jedno i dwukonnego oraz do ciągników typu Dzik 2 i Ursus C-308. Opryskiwacze „Huragan” i ORZ-300 produkowane są w Grójeckich Zakładach Przemysłu Terenowego.

Kombajn KZBP – 1,5.

Kombajn ten przeznaczony jest do koszenia zbóż w gospodarstwach chłopskich. Szerokość koszenia: 150 cm, szerokość młocarni: 120 cm. Kombajn może kosić na wysokości 10 cm. Średnia wydajność 0,30 ha/godz. Obsługa 2 osoby. Ciągnik współpracujący: Ursus C-325.

Kombajn KZB-1,8.

Kombajn samobieżny napędzany dwucylindrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 25KM. Szerokość koszenia 180 cm. Wydajność przeciętna 0,4 he/godz. Producent: FMŻ Płock.
Kombajny typu KZBP-1,5 i KZB-1,8 opracowane w PIMR w Poznaniu po wyprodukowaniu kilku sztuk w FMŻ nie dostały się do produkcji seryjnej.

Kombajn KZB-3B.

Kombajn zbożowy samobieżny o szerokości cięcia 330 cm produkowany seryjnie w Płockiej Fabryce Maszyn Żniwnych. Wyposażony w workownicę do ziarna. Na życzenie w zawieszaną prasę PZ-3 niskiego stopnia prasowania. Vistulę obsługują dwie osoby (kombajner i przy workownicy). Wydajność: 0,50 – 0,80 ha/godz. Planuje się kolejną wersję kombajnu wyposażoną w zbiornik do ziarna.

Prasa PZS-3.

Z myślą o zbiorze słomy po kombajnach powstała w Płockiej Fabryce Maszyn Żniwnych prasa ciągnikowa PZS-3. Prasa jest typu niskiego stopnia prasowania i przystosowana do Ursusa C-325. Wydajność ok. 1 ha/godz.

Kopaczka KGZ-1.

Kopaczka gwiazdowa zawieszana jest zunifikowana z kopaczkami konnymi. Napęd pochodzi od wałku przekazu mocy. Wydajność 1,2-2 ha na dzień. Głębokość kopania do 26 cm. Kopaczka jest przystosowana do Ursusa C-325. Producent: Fabryka „Pionier” w Strzelcach Opolskich.

Kopaczka KCE-2.

Kopaczka ciągnikowo-elewatorowa do ziemniaków jest zmodernizowaną wersją kopaczki TEK2. Ilość wykopywanych rzędów: 2. Rozstaw lemieszy 62,5 cm. Głębokość lemieszy jest regulowana przez pracownika obsługującego kopaczkę. Wydajność 0,30 ha/godz. Współpracuje z ciągnikiem o mocy 25 – 35 KM. Kopaczkę obsługują dwie osoby: traktorzysta i operator kopaczki.

Obsypywacz kopców OKZ-120.

Obsypywacz służy do okrywania ziemią kopców z okopowymi i kiszonkami. Napęd od wałka przekazu mocy. Wydajność przy pracy ciągłej 120 – 160 metrów sześciennych na godzinę. Producent: „Pionier” w  Strzelcach Opolskich.

Kombajn do zbioru buraków KBC-1.

Kombajn KBC umożliwia zbiór buraków cukrowych z jednoczesnym ogławianiem i wykopywaniem. Wydźwig podzespołów roboczych – hydrauliczny. Współpracuje z ciągnikiem o mocy 25KM. Ilość rzędów: 1, Prędkość: 0,8-14 km/godz. Wydajność: 0,06-0,1 ha/godz. Produkcja: Fabryka Maszyn Rolniczych w Słupsku.

Opracował Marcin Marek
na podstawie:
Młody Technik nr 10/1960r. i nr 11/1961r.

Zobacz więcej na