cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

GADŻETY

Ostatnie Artykuły
TRAKTORMANIA 2018
VII WYSTAWA ZABYTKOW...
II KONKURS ORKI ZABY...
TRAKTOROWY NAJAZD NA...
II KONKURS ORKI ZABY...
Zareklamuj się!
WYKOPKI W MUZEUM


Wykopki w Muzeum


Szanowni Państwo,


Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję imprezy plenerowej pn. "Jesień w Polu i Zagrodzie", która odbędzie się 18 września 2016 (niedziela). Start o godz. 10.00.

Festyn w ciechanowieckim skansenie to niezapomniana podróż do przeszłości. Wydarzenie odbywać się będzie na terenie skansenu - na XIX-wiecznej wsi podlaskiej. Udział w tym wydarzeniu jest niecodzienną lekcją historii. Poprzez interakcję turysta spotyka się z tradycją podlaskiej wsi.  

Wśród bogatej oferty wydarzeń kulturalnych proponujemy jesienny piknik rodzinny, nawiązujący do prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej. Pokazy zaprezentowane w skansenowskiej scenerii wiejskiej mają na celu prezentację, przypomnienie i utrwalenie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych z kopaniem ziemniaków i pracami gospodarskimi oraz domowymi w okresie jesiennym. Najważniejszym punktem programu jest pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i "tłoka" – zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów. Po tym następuje bronowanie kartofliska broną konną. Wydarzenie ma charakter festynu rodzinnego. Odbędzie się w niedzielę 18 września. Na terenie skansenu odwiedzić będzie można stoiska gastronomiczne z tradycyjną kuchnią regionalną, prezentowaną przede wszystkim przez gospodarstwa agroturystyczne z doliny Bugu. W trakcie festynu odbywać się będą koncerty zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, przewidziane są liczne konkursy z nagrodami, np. obieranie ziemniaków na czas, a także proste i tradycyjne gry i zabawy dla dzieci i rodziców. Ponadto dla dzieci organizowany będzie konkurs plastyczny "Jesień w polu i zagrodzie", do którego przygotowują się uczestnicząc w pokazach etnograficznych. Powodzeniem cieszą się proste i tradycyjne zajęcia manualne, takie jak wykonywanie laleczek z makówek i gałganków, jesiennych korali, czy ludzików z kasztanów. Festynowi towarzyszą pokazy zanikających dziś zawodów i prac domowych: plecionkarstwa, kowalstwa, obróbki lnu, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, obróbki ziarna w stępie i na żarnach, strzyżenia owiec, piłowania drewna, ciosania bali, pracy na tokarce, skubania gęsi, darcia pierza, ręcznego wyrobu masła i śmietany oraz serów, szatkowanie kapusty oraz udeptywanie jej w beczce do kiszenia i wiele innych. Niecodzienną atrakcją są stoiska prezentujące przygotowania zapasów do spiżarni na zimę, a także degustacja specjałów podlaskich z kuchni polowej - placków ziemniaczanych, babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej, bigosu, zupy kartoflanki, podpłomyków, piwa jałowcowego, naparów ziołowych, chleba razowego. Na kartoflisku skosztować można ziemniaków pieczonych w ognisku.

W tym roku znów realizujemy ją w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.)W PROGRAMIE:

Jesień w polu i zagrodzie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 18 Września 2016 r

w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w CiechanowcuOd godz. 14.00 – JESIENNE PRACE POLOWE:

POKAZ KOPANIA ZIEMNIAKÓW MOTYKAMI, KOPACZKĄ KONNĄ I TŁOKA Z UDZIAŁEM WIDZÓW, BRONOWANIE KARTOFLISKA

OD GODZ. 16.00 – JESIENNE KONKURSY Z NAGRODAMI ORAZ ZABAWY DLA DZIECI I DOROSŁYCH

10.00 - 17.00 – WYSTĘPY ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH I KAPEL LUDOWYCH

PONADTO W PROGRAMIE OD GODZ. 10.00

POKAZY JESIENNYCH PRAC DOMOWYCH I GOSPODARSKICH:

PIECZENIE CHLEBA POKAZ SZATKOWANIA I KISZENIA KAPUSTY STRZYŻENIE OWIEC PRACA KOWALA W KUŹNI OBRÓBKA ZIARNA PODSKUBYWANIE GĘSI I DARCIE PIERZA WYRÓB MASŁA I ŚMIETANY POKAZ PRACY SILNIKÓW SPALINOWYCH I MASZYN GOSPODARSKICH OBRÓBKA LNU PIECZENIE CHLEBA KRĘCENIE SNOPKÓW

STOISKA Z JADŁEM REGIONALNYM, MIODAMI, WARZYWAMI, STOISKA TWÓRCÓW LUDOWYCH I HANDLARZY RĘKODZIEŁEM, KUCHNIA POLOWA Z JESIENNYMI PRZYSMAKAMI, ZWIEDZANIE MUZEUM

PIECZENIE ZIEMNIAKÓW ORAZ KIEŁBASEK W OGNISKU NA KARTOFLISKU

WSTĘP WOLNY !


Szczegóły na stronie internetowej www.muzeumrolnictwa.pl

z poważaniem

Artur Warchala