cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

GADŻETY

Ostatnie Artykuły
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
RUDAWKA RYMANOWSKA 2018
SPOTKANIE U SOŁTYSA
Zareklamuj się!
GALA TECHNIKI ROLNICZEJ 2017


Gala Techniki Rolniczej 2017


W dniach 8-10.09.2017r. odbywała się Gala Pary 2017. Impreza w nowej odsłonie zawierała w siódmą Galę Parowozów zorganizowaną w Jaworzynie Śląskiej oraz po raz pierwszy Galę Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Drugie z wydarzeń z założenia było zlotem zabytkowych maszyn rolniczych i pojazdów użytkowych. Przez cały weekend prezentowano eksponaty na terenie dawnego folwarku, którym teraz opiekuje się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, podobnie jak dawną Parowozownią w Jaworzynie Śląskiej. Zaprezentowano 30 ciągników rolniczych, w większości przywiezionych przez kolekcjonerów z Klubu Traktor i Maszyna oraz RetroTRAKTOR. Kilka przedwojenych ciągników - w większości marki Fordson - pochodziło natomiast ze zbiorów własnych tworzonego w tym miejscu Muzeum Technik Rolniczych.
Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Uruchamiano młocarnie, śrutownik, snopowiązałkę, a także kombajn KZB-3B Vistula z unikatową prasą kostkująca. Ponadto przez cały czas prezentowano naprzemian ciągniki wszelkiego typu. Najstarszym z prezentowanych ciągników był Fordson F z 1924 roku, który należy do ekspozycji przyszłego muzeum.
Niebywałą ciekawostką były dwa pojazdy parowe. Pierwszym z nich był walec B.Ruthemeyer z 1930 roku, który wykorzystywano do wyrównywania ścieżek folwarcznych naruszonych nieco przez ciągniki. Drugim z nich była ciężarówka parowa Škoda Sentinel wyprodukowana w 1927 roku. Jej wytwarzanie w zakładach Škoda było możliwe dzięki licencji od angielskiego Sentinel Steam Waggon.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę kolumna pojazdów przejechała do sąsiedniej Jaworzyny Śląskiej, przy czym w niedzielę zaplanowano dłuższy postój. W trakcie jak widzowie oderwali wzrok z parowozów i oglądali ciągniki, traktorzyści udali się na zwiedzanie kompleksu dawnej Parowozowni, a dziś siedziba Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Niezwykła atmosfera tego miejsca była dodatkowo potęgowana przez czuwających dookoła żołnierzy w historycznych strojach, a także ekipę przebraną za rodzinę Pawlaków z komedii "Sami swoi".
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz trzymamy kciuki za powstanie Muzeum oraz kolejne edycje Gali Techniki Rolniczej, która z pewnością na stałe wpisze się w kalendarz imprez.

Paweł Rychter


Wszelkie rozpowszechnianie i kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.