cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

Ostatnie Artykuły
JAK DBAĆ O SZYBY W C...
WYKAZ KLUBÓW, STOWAR...
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
Zareklamuj się!
GALA TECHNIKI ROLNICZEJ 2017


Gala Techniki Rolniczej 2017


W dniach 8-10.09.2017r. odbywała się Gala Pary 2017. Impreza w nowej odsłonie zawierała w siódmą Galę Parowozów zorganizowaną w Jaworzynie Śląskiej oraz po raz pierwszy Galę Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich. Drugie z wydarzeń z założenia było zlotem zabytkowych maszyn rolniczych i pojazdów użytkowych. Przez cały weekend prezentowano eksponaty na terenie dawnego folwarku, którym teraz opiekuje się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, podobnie jak dawną Parowozownią w Jaworzynie Śląskiej. Zaprezentowano 30 ciągników rolniczych, w większości przywiezionych przez kolekcjonerów z Klubu Traktor i Maszyna oraz RetroTRAKTOR. Kilka przedwojenych ciągników - w większości marki Fordson - pochodziło natomiast ze zbiorów własnych tworzonego w tym miejscu Muzeum Technik Rolniczych.
Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Uruchamiano młocarnie, śrutownik, snopowiązałkę, a także kombajn KZB-3B Vistula z unikatową prasą kostkująca. Ponadto przez cały czas prezentowano naprzemian ciągniki wszelkiego typu. Najstarszym z prezentowanych ciągników był Fordson F z 1924 roku, który należy do ekspozycji przyszłego muzeum.
Niebywałą ciekawostką były dwa pojazdy parowe. Pierwszym z nich był walec B.Ruthemeyer z 1930 roku, który wykorzystywano do wyrównywania ścieżek folwarcznych naruszonych nieco przez ciągniki. Drugim z nich była ciężarówka parowa Škoda Sentinel wyprodukowana w 1927 roku. Jej wytwarzanie w zakładach Škoda było możliwe dzięki licencji od angielskiego Sentinel Steam Waggon.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę kolumna pojazdów przejechała do sąsiedniej Jaworzyny Śląskiej, przy czym w niedzielę zaplanowano dłuższy postój. W trakcie jak widzowie oderwali wzrok z parowozów i oglądali ciągniki, traktorzyści udali się na zwiedzanie kompleksu dawnej Parowozowni, a dziś siedziba Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Niezwykła atmosfera tego miejsca była dodatkowo potęgowana przez czuwających dookoła żołnierzy w historycznych strojach, a także ekipę przebraną za rodzinę Pawlaków z komedii "Sami swoi".
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz trzymamy kciuki za powstanie Muzeum oraz kolejne edycje Gali Techniki Rolniczej, która z pewnością na stałe wpisze się w kalendarz imprez.

Paweł Rychter


Wszelkie rozpowszechnianie i kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.