cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

GADŻETY

Ostatnie Artykuły
WYKAZ KLUBÓW, STOWAR...
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
RUDAWKA RYMANOWSKA 2018
Zareklamuj się!
ZAPRASZAMY DO SKANSENU W LUBECKU


Zaproszenie do Skansenu w Lubecku

W dzień odpustu, 15 sierpnia 2018 r., serdecznie zapraszamy do zwiedzenia małego skansenu w Lubecku (woj. śląskie). Będzie w nim można obejrzeć stare maszyny rolnicze, a zlokalizowany jest on w starej stodole na terenie przy plebanii - wejście od strony ul. Stawowej.

Na miejscu będzie można dowiedzieć się co nieco o zabytkowych maszynach, napić się swojskiego śląskiego kompotu z jabłek i śliwek, wody z cytryną i nutką mięty, a także bonkawy - czyli kawy parzonej.

Prowadzona będzie również zbiórka na dalsze prace remontowe w skansenie.

Pan Józef Richter z Klubu Kierat Team Lubecko, a także członek Klubu RetroTRAKTOR oraz Traktor i Maszyna, od roku 2013, po wojażach zagranicznych i obserwacji licznych imprez, gdzie prezentowano stare maszyny rolnicze, zajął się zbieraniem i renowacją zapomnianych maszyn rolniczych, znajdujących się czasem w niedostępnych zakamarkach różnych pomieszczeń gospodarczych. Z biegiem czasu zgromadził dość liczną kolekcję, którą wystawił na własnej posesji, a że zainteresowanie rosło i goście zaczęli licznie się zjeżdżać z okolicy i nie tylko - naszemu kolekcjonerowi zaczęło brakować miejsca na eksponaty. Ksiądz Proboszcz Parafii Lubecko Andrzej Bartysiewicz zaproponował panu Józefowi niszczejąca stodołę na plebanii w Lubecku przy ul. Głównej 42.

Stodołę tą ks. Wikary tutejszej parafii – Tomasz Hajok wraz z członkami Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lubecko, Klubem Kierat Team Lubecko oraz wolontariuszami z Lubecka, zaczęli mozolnie porządkować. W chwili obecnej część maszyn rolniczych jest ustawiona i przygotowana do prezentacji.

Remontu wymaga posadzka, dach, drzwi, drewniane ściany zewnętrzne, oraz ściany ceglane wewnętrzne, a także tynk zewnętrzny.

Skansen służyć będzie nie tylko celom poznawczym i edukacyjnym, ale także do integrowania różnych grup społecznych i w organizowaniu spotkań.

Serdecznie zapraszamy!

Irena Kąpała
Stowarzyszenie  Rozwoju Wsi Lubecko