cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

Ostatnie Artykuły
JAK DBAĆ O SZYBY W C...
WYKAZ KLUBÓW, STOWAR...
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
Zareklamuj się!
JAK DBAĆ O SZYBY W CIĄGNIKU?

Jak dbać o szyby w ciągniku?

 

Praca w polu to wyczerpujące zadanie wymagające siły i wytrwałości nie tylko ze strony rolnika, ale i jego sprzętu. Dziś to maszyny odgrywają główną rolę w gospodarce rolnej i coraz więcej procesów zostaje poddanych automatyzacji właśnie za ich pomocą. Jedną z pierwszych współczesnych maszyn rolniczych, które znacznie odmieniły oblicze dzisiejszej wsi i pracy na roli, jest ciągnik. To on pozwolił gospodarzom zrezygnować z pracy przy udziale zwierząt - głównie koni, wypierając je za sprawą znacznie większej siły, wytrzymałości i wydajności. Dziś nie wyobrażamy sobie gospodarstwa rolnego bez ciągnika, a ten jak każda maszyna z czasem ulega zużyciu. Aby jak najdłużej korzystać ze sprawnej maszyny należy regularnie dokonywać konserwacji poszczególnych jej elementów. Nie inaczej jest w tym przypadku. Dziś pokażemy Wam kilka sposobów na to, jak dbać o szyby w ciągniku!

Nie czyść szyb byle czym

Pierwsze, o czym musimy sobie powiedzieć to samo czyszczenie szyb, czyli podstawowa forma ich konserwacji. Zanim przystąpimy do mycia szyb ciągnikowych, powinniśmy zwrócić uwagę na środek, którego w tym celu chcemy użyć. Absolutnie niedopuszczalne jest korzystanie ze środków bazujących składem na amoniaku. Dlaczego? Ponieważ wpływa on niekorzystnie na takie materiały jak skóra czy guma, które bardzo często stanowią budulec tapicerki kabiny, czy chociażby uszczelek zabezpieczających samą szybę.

Zwróć uwagę czym wycierasz szybę

Kolejnym z czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas konserwacji szyby do ciągników jest to, czym wycieramy jej powierzchnię zaraz po umyciu. Nie należy w tym celu wykorzystywać starych szmat, czy gąbek - prowadzą one do rozmazania miejsc niedoczyszczonych i utworzenia zacieków. Znacznie lepiej w tej kwestii sprawdzą się ściereczki z mikrofibry lub w przypadku ich braku - zwykłe jednorazowe ręczniki papierowe.

Zabezpiecz szybę przed pęknięciami

Ostatnim etapem pielęgnacji, którą powinniśmy stosować dbając o szyby do ciągników, jest skorzystanie ze środka do mikro rys i mikropęknięć. Jest to rodzaj detergentu wypełniający bardzo drobne ubytki powstałe na skutek eksploatacji szyby w trakcie pracy. Dlaczego warto to robić? Dlatego, że pozostawienie mikro pęknięć na szybie może prowadzić do ich poszerzenia i pogłębienia a co za tym idzie powstania większych uszkodzeń i w efekcie całkowitego zniszczenia szyby. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć i dotyczy to również napraw i konserwacji sprzętu. Lepiej jest wydać kilkanaście złotych na środek do pielęgnacji niż kilkaset złotych za nową szybę nieprawdaż?