Zakup zetora k25 i opis

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

Witam, przymierzam się do zakupu Zetora 25K, na co zwrócić uwagę przy kupnie ? CO sprawdzać i jak ?
Wcześniej nie miałem do czynienia z ciągnikami i jest to mój pierwszy zakup, potrzebuje coś do ciągłej pracy dlatego nie chcę kupić czegoś co będę mógł tylko wyrzucić na złom lub remontować od podstaw.

Na dodatek czy byl a by możliwość by ktoś mi opisał od czego są dane dźwignie, gałki itp ? może zaznaczyć na jakimś zdjęciu i opisać lub macie jakieś instrukcje ?


prawdopodobnie w sobotę pojadę obejrzeć parę sztuk, dlatego prosiłbym o w miarę szybką reakcję jeśl ito możliwe :)


Edit: Mam jeszcze pytanie, bo ten traktor jest bez akumulatora, więc jakiej mocy musi być akumulator, żeby odpalić tego zetorka ?
bart567
Posty: 56
Rejestracja: 24 wrz 2009, 0:26

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: bart567 »

~drax łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie czego nie sprawdzać przy kupnie zetora.
A więc tak po kolei od przodu ciągnika :D
Na początek musiałbyś zobaczyć czy z chłodnicy nie kapie woda/płyn chłodniczy, bo taka chłodnica (o ile jest oryginalna) ma już swoje lata a oryginalną trudno dostać. Dobrze jest też sprawdzić czy pompa wody jest szczelna, ale akurat w tym przypadku adaptacja pompy od ursusa c-360 jest dosyć prosta więc tym nie trzeba się aż tak przejmować.
Następnie przydałoby się sprawdzić gdzie są wycieki oleju z silnika, jeśli cieknie z przodu na wale lub kapie z otworu pod kołem zamachowym to do wymiany są uszczelniacze na wale a z tym jest troszkę pracy.
Kolejna sprawa to czy w pompie nie ma wody, łatwo to sprawdzić bo wystarczy odkręcić (przeważnie) jedną śrubkę na wierzczu pompy i zdjąć pokrywkę.
Na pracującym silniku trzeba zobaczyć jakie są przedmuch z skrzyni korbowej (widać to po tym jak mocno dmucha z otworu gdzie się wlewa olej), jak trzyma obroty (jeśli mocno skaczą to pompa do regulacji). Potem czy w wodzie nie ma oleju i na odwrót czyli wody w oleju. Kolejna sprawa to kolor spalin - jeśli biały to pali olej, jeśli dużo ciemnego to silnik już w kiepskiej kondycji, no i oczywiście czy nie rzuca olejem z komina. Poza tym zobaczyć jak trzyma ciśnienie oleju i jak chodzi tuz - tzn. czy nie opada szybko i czy wo gule podnosi.
Odnośnie skrzyni biegów to możesz tylko sprawdzić czy wchodzą wszystkie biegi i czy skrzynia nie "wyje" przy dużych prędkościach.
Jeszce okład kierowniczy - luzem na kierownicy w zakresie 180 stopni się nie przejmuj to norma dla tego ciągnika, większej uwagi wymagają przednie zwrotnice, sworzeń główny belki (czasami zdarza się że tulejki są już poprzecinane) i czy wąsy odchodzące od belki nie są połamane.
To by było tak po krótce z tych ważniejszych rzeczy :lol:

Akumulator jaki wystarczy do zetorka to 135 Ah, w każdym razie takie siedzą u nas.

W sprawie dźwigni to jak znajdę jakieś dobre zdjęcie to ci to rozrysuje.
potrzebuje coś do ciągłej pracy dlatego nie chcę kupić czegoś co będę mógł tylko wyrzucić na złom lub remontować od podstaw.
Nie wiem na jakim areale chcesz tego ciągnika używać, ale z racji braku części użytkowanie zetorka może być uciążliwe. Nasz zetor do niedawna obrabiał 10 ha (teraz to już mamy dwa z25:D ) i nie raz trafiał mnie przez niego szlak ;)
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: Deleted_User »

Njlepiej bys zrobil bioroc kogos kto sie zna a itak jak ktos bedziechcial zrobic w trobe to i tak zrobi .Kupowalem zetorka ""2zreszto""w czerwcu i wszystko bylo ok .Po 2 dniah zaczela znikac woda zchlodnicy izaczely sie problemy sprawdzenie glowicy,nic nie wnioslo byla dobra dopiero pokilku dniach znalazlem POD popychaczami blok byl rozmrorzony ina spszedarz zakleiony silikonem:upset::upset::upset::upset:
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

Wielkie dzięki koledzy, bardzo rozpisaliście się szczegółowo, tak jak chciałem :) mam zamiar go używać na 1.5 ha z tym, że raz muszę zorać późnije będzie mi potrzebny wałek tylko dlatego nie biore SAM-a, nie widziałem jeszcze żadnego z nim, Zetorka mam okazję kupić za 2700 zł + jest od niego stary dowód, gdybym miał więcej kasy kupił bym poprostu Fortschritta, ale przynajmnije 2 lata musi to pole obrobić, od faceta od jakiego mam go kupić, twerdził, iż pracował na 2 ha i używał go 4-5 razy do roku, również jest on odmalowany i wydaje się na zdjęciach w dobrym stanie, prawdopodobnie w sobotę pojadę go zobaczyć to się więcej okaże, narazie bardzo dziękuję i czekam na więcej ewentalnych informacji :)
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: oldtimer »

drax napisał/a:
również jest on odmalowany i wydaje się na zdjęciach w dobrym stanie,
Na farbę nie patrz... Na zlocie może ma to znaczenie, w codziennym użytkowaniu- żadnego. Jak chcesz go do pracy, to liczy się tylko i wyłącznie stan techniczny. Pomalować zawsze zdążysz.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

też racja, mam jeszcze pytanie, jakie pług jest w stanie pociągnąć zetorek ? 2 skiby pociągnie bez większych problemów ? oraz jaki pług polecacie do tego zetora ? taki za np 500 zł 2 skibowy GRUDZIĄDZ znajadujący się na allegro będzie dobry ?
bart567
Posty: 56
Rejestracja: 24 wrz 2009, 0:26

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: bart567 »

Zetorek spokojnie pociągnie pług dwuskibowy (ogólnie radzi sobie z maszynami podobnie jak 330). Tylko najlepiej byłoby do niego znaleźć pz-1 bo nowsze pługi unii są bardziej przystosowane do 330 i trudno je ustawić w orce.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

aha,a cięzko jest go dostac ? A oprócz tego jeśli miałby ktoś trochę czasu lub przęglądał allegro, a widziałby coś za około 500 zł stosownego do tego zteroak to mógbły podrzucić link ?


Odrazu zapytam, może ma ktoś do sprzedania taki pług ? albo jakie są jego ceny ?
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: krzmaz7 »

bart567 napisał/a:
ogólnie radzi sobie z maszynami podobnie jak 330
Z tym to może trochę kolega ~bart567 przesądził, a przynajmniej ja nie odważyłbym się zaczepić do Zetorka opryskiwacza czy siewnika wielkości poznaniaka, bal bym się, że pourywam mocowania przy podnośniku (na allegro można spotkać sporo egzemplarzy z tego typu uszkodzeniami).
bart567
Posty: 56
Rejestracja: 24 wrz 2009, 0:26

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: bart567 »

~krzmaz7 nie doceniasz zetorka ;) . Odnośnie opryskiwacza to już w jakimś temacie pisałem że zetor radzi sobie z opryskiwaczem 400l (choć rzadko lany do pełna), co do siewnika poznaniak to nie próbowałem ale nasz współpracuje z przerobionym konnym o masie niewiele mniejszej od małego poznaniaka i sobie radzi. A znajomy podpina nawet zetora do kosiarki rotacyjnej, chociaż ja nie mógłbym czegoś takiego zetorowi zrobić.
bal bym się, że pourywam mocowania przy podnośniku
Jeśli masz na myśli te dolne mocowanie na pokrywie plecaka to one rzeczywiście nie nadaje się do podczepiania ciężkich ładunków, bo w momencie górnego położenia ramion tuza siła działająca na ten uchwyt często działa przede wszystkim w górę czyli najbardziej jest nadwyrężane miejsce łączenia pokrywy plecaka z jego dolną częścią i dlatego te uszy się urywają. Jednak urwanie górnego uchwytu nie jest już takie proste, przy pracy zetora z trollem nie raz podnosiło przód sporo w górę przy dużych ładunkach i jedyne co się psuło to cięgło.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

jeszcze jedno pytanie, czy Zetorki mają jakieś wyjścia hydrauliczne ?
A czy mają kompresor, bo w niektórych opisach w ogłoszeniach jest on wymieniony, jak z tym bywało ?
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drandrzej »

wy hydraulicznego fabrycznego nie mają , czasem ludzie dorabiali - bo pompę mozna napędzać z bocznego wyjścia koła pasowego w podnocniku lub z zębatki założonej na wyjście WOM

sprężarka bywała w młodszych modelach
bart567
Posty: 56
Rejestracja: 24 wrz 2009, 0:26

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: bart567 »

aha,a cięzko jest go dostac ? A oprócz tego jeśli miałby ktoś trochę czasu lub przęglądał allegro, a widziałby coś za około 500 zł stosownego do tego zteroak to mógbły podrzucić link ?
Tutaj masz taki pług na sprzedaż:
http://allegro.pl/item826523269_plug_dwuskibowy.html
Ogólnie te pługi są dosyć tanie, ale niestety występują coraz rzadziej więc coraz trudniej je kupić. Bardzo podobny do tego pługa jest model Pz 1a, ale on ma niższą wieżyczkę gdyż był przystosowany do ursusa c 325 i tego modelu bym do zetora nie kupował.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: Ursus »

Pomimo, że ciągniczki Zetor są dość wdzięcznymi maszynami to jednak też chyba nie jest to zbyt dobry pomysł, aby kupować go w dzisiejszych czasach tylko do pracy. Ale aż tak bardzo bym tego nie odradzał, bo z kolei może stać się tak, że równorzędnie możesz dojrzeć w nim ten urok, który dojrzało wielu z nas. No i wtedy po pracy w polu będziesz jeździł wymytym i odremontowanym Zetorkiem 25 na zloty :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

Dzisiaj byłem obejrzeć i zaklepałem jednego zetora :) W poniedziałek lub wtorek biorę lawetę i jade po niego, ale mam jedno pytanie, z racji, że nie miałem wcześniej doświadczenia z rolnictwem, jak sie nazywa to urządzenie do podłączenia np pługu trzypunktowo, chodzi o ta górną cześć co jest rozkręcana i ile taka część kosztuije ? Dodatkowo pytanie: Czy tą belkę co sie zakłada na podnośnik jak nie jest przypięta żadna maszyna to można gdzies również zakupić ?
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: Deleted_User »

Ta górna część rozkręcana to poprostu łącznik centralny. Widziałem w Grene takie po 55 zł do C-330 i 70 zł do C-360. Weź ten od C-330. Taką belkę też widziałem ale nie wiem ile kosztuje.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

wielkie dzięki, teraz mam jeszce jedyno pytanie, jakie napięcie jest w zetorkach ? 12V czy 24V bo nie wiem jaki akumlator zakupić ? I jaki am być ? lewy minus, prawy plus etc ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: Ursus »

12V raczej masz. Odnośnie biegunowości to musisz się upewnić - nie wiadomo czy coś nie było kombinowane.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: drax »

Wielkie dzięki. Jutro się pochwale fotkami nowego nabytku :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zakup zetora k25 i opis

Post autor: Ursus »

Ok, czekamy :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ