Paleta kolorów Zetorka

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 102
Rejestracja: 19 maja 2007, 8:12

Paleta kolorów Zetorka

Post autor: Pawel »

Witam
Jestem w trakcie renowacji Zetorka k25 i mam problem z doborem koloru :). Koledzy doradźcie.
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: kolor Zetorka

Post autor: Mirek »

Błękitny z żółtym lub zielony z żółtym- te są najfajniejsze:lol: ale inne też są ok
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: kolor Zetorka

Post autor: rafal »

Najczęsciej spotykany w Polsce Zetorek k25 w oryginalnym kolorze był niebieski ( ew błekit) z szarym kadłubem i czerwonymi felgami. Ale widziałem także tylne felgi kremowe (K-25). W Czechosłowacji królowały całe niebieskie z czerwonymi felgami.
W zasadzie co kraj to inaczej szły malowane. Kiedyś próbowałem uszeregować to jakoś ale nie sposób. Np Holandia otrzymywała całe pomarańczowe/ czerwonawe. Skandynawia całe zielone z żółtymi felgami.
Paweł wybór nalezy do Ciebie. Jesli bedziesz chciał go zrobić na zblizony do realiów historyczno - polskich to raczej te kolory które podałem na poczatku.
Ale np kolega Jacek świetnie pomalował swojego 25 na wisienkę i krem. Ciagnik wzbudza duże zainteresowanie na kazdej wystwaie.
A więć proponuję przejrzyj jeszcze fotki naszych zetroków i te kolory kt bedą później Tobie bliżej sercu pasowały - zastosuj. najważniejsze jest też dobre samopoczucie własciciela. :D
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: kolor Zetorka

Post autor: felek »

Zerknij na mojego zetorka. Parę dni temu skończyłem malowanie.
Silnik i skrzynię pomalowałem farbą Autorenolak L-54 a pokrywę silnika i błotniki L-50. Obydwie firmy Nobiles. Do tego napis wycięty z białej foli samoprzylepnej.
Na stronie jest kilka zdjęć po malowaniu, niedługo dodam więcej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: kolor Zetorka

Post autor: Ursus »

Ja uważam, że do Zetorka najbardziej pasują takie kolory:
https://retrotraktor.pl/photogallery.php?photo_id=135
https://retrotraktor.pl/photogallery.php?photo_id=36
Jednak tak jak Rafał powiedział - trzeba wybierać taki kolor jaki jest dla Ciebie najładniejszy. Jacek dobrał całkiem inny kolor Zetorka i również się świetnie prezentuje :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: kolor Zetorka

Post autor: rafal »

Niebieski to najbardziej znany kolor , ale zetorek wdzięcznie prezentuje się i w inncyh kolorach
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: kolor Zetorka

Post autor: Ursus »

Skoro o kolorach mowa. Niebawem trzeba będzie dobierać kolor do naszego Zetorka i stąd dylemat. Jaki odcień niebieskiego był oryginalny? Niektórzy uparcie mówią, że jasny inni że ciemny. Zebrałem kilka fotek Zetorków w różnych kolorach i prosze o poradę :) Nasz Zetorek miał niby oryginalny lakier, ale w opłakanym stanie. Jednak jego pozostałości sugerowały ciemniejszą barwę.

Oto mała paleta barw:

1.
Obrazek


2.
Obrazek


3.
Obrazek


4.
Obrazek


5.
Obrazek


6.
Obrazek


7.
Obrazek


8.
Obrazek

I teraz tak:

1 - kolor naszego Zetora "na sucho" - matowy i zniszczony, ale raczej ciemny odcień niebieskiego

2 - współcześnie malowany Zetor - trochę ciemniejszy odcień niż zwykle malowane.

3 - zrobiona na szybko symulacja naszego Zetorka - wyszła ciemniej niż planowaliśmy - więc ten kolor jednak odpada chyba

4 - nasz Zetorek "na mokro" - teraz widać tak jakby z połyskiem - czy tak wyglądał mniej więcej oryginał? Odcień zdecydowanie ciemniejszy

5 - jasny kolor - w moich oczach bardzo średnio wygląda

6 - także kolorek wyglądający na oryginał, pomimo że zniszczona powłoka to wydaje mi się, że był to lata temu kolor ciemnoniebieski

7 - Zetorek odrestaurowany gdzieś w Niemczech, kolorek mniej więcej taki jaki chciałbym uzyskać u siebie. Co sądzicie?

8 - kolejny, moim zdaniem dowód, na istnienie ciemniejszego odcienia niebieskiego na Zetorkach :)


Co sądzicie - który odcień jest najbliżej oryginału? Może macie lepsze fotki. .. może oryginalne barwy były np. dwie w róznych latach produkcji?


Podzielcie się swoimi opiniami - popytajcie ojców i dziadków :) Z góry dzięki
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: drandrzej »

Paweł wejdź pod zetorka , podrap skrzynię biegów od dołu ,i zobaczysz kolor w stanie oryginału i nie zniszczony - pod warstwę smaru i brudu UV nie dociera i kolor zostaje prawie nie zmieniony
podobnie między podnośnikiem a skrzynią ,na bębnach jak były osłony , pod bakiem , na skrzynce narzędziowej i pod skrzynką akumulatorową , pod konsolą , ......

widzisz i masz

moim zdaniem 1 i 8 to bardzo podobne i uznałbym je za jasne raczej niż ciemne

jak masz warstwę która na 100% jest oryginałem wyblakłą na słońcu - przepoleruj pastą polerską i zobaczysz co było

a w bombaju znalazłem miejsce gdzie był dekielek jakiejś ośki , pod warstwą smaru /brudu, przepolerowałem , odkręciłem i dobrali mi kolor z mojego dekielka skrzyni
oldtimer
Posty: 126
Rejestracja: 21 lis 2007, 21:26

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: oldtimer »

Tak na marginesie- skoro zetory importowane do Polski były w kolorze niebieskiego, to skąd się ich wzięło tyle koloru zielonego?

Innej farby nie było, czy fantazja rolników?
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: Szczepan-1990 »

W moim przekonaniu kontranst na zdjęciu nr 2 jest najlepszy ;)
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: drandrzej »

oldtimer napisał/a:
Tak na marginesie- skoro zetory importowane do Polski były w kolorze niebieskiego, to skąd się ich wzięło tyle koloru zielonego?

Innej farby nie było, czy fantazja rolników?
import prywatny , są i czerwone , i zielone
tam gdzie jeździły stały się już przeżytkiem , u nas ciągle brakowało więc przywozili , podpatrywali i malowali
Awatar użytkownika
73michal
Posty: 157
Rejestracja: 08 lip 2008, 23:10

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: 73michal »

Mój sąsiad ma żółtego Zetora z żółtymi felgami, i szarym kadłubem
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: Ursus »

Koła u mnie zostają takie jak już są teraz czyli kość słoniowa. Kadłub na siwo. No a blachy to właśnie chce na ciemny niebieski - tzn ciemniejszy niż Zetorki Nowaka - moim zdaniem za jasne.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: krzmaz7 »

Jak dla mnie to z tych prezentowanych na zdjęciach najbardziej podchodzi 2, choć pewnie odbiega od oryginału. Szczerze powiedziawszy to w moim odczuciu granatowo-czerwona kolorystyka nie przyciąga wzroku i jest trochę zbyt ciemna do Zetorka, ale wybór należy do Ciebie.



Spóźniłem się z postem, jak zrobisz tak jak mówisz to pewnie ładnie wyjdzie.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: Ursus »

Wziąłem do domu sobie "ralownik". No i tak siedzę i patrzę na niego i w sumie to podobają mi się odcienie:
RAL 5012 (Lichtblau)
RAL 5015 (Himmelblau)

Co sądzicie?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: rafal »

oldtimer napisał/a:
Tak na marginesie- skoro zetory importowane do Polski były w kolorze niebieskiego, to skąd się ich wzięło tyle koloru zielonego?

Innej farby nie było, czy fantazja rolników?
Napisałem najczęsciej spotykany w Polsce Zetorek k25 w oryginalnym kolorze był niebieski ( ew błekit) z szarym kadłubem i czerwonymi felgami- ale nie jedyny. Ciemno zielony cały też występował czy cały niebieski. Natomiast sporo tych zielonych to faktycznie fantazja rolników. Pod skorupami farby, nakładanej wałkiem lub pędzlem zazwyczaj można trafić na niebieski.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: Ursus »

Dostałem od pewnego bardzo życzliwego Pana z Zetora, z Czech informację na temat barw niektórych Zetorków. Niestety nie posiadał informacji nt. 25tki ale podał mi, że Zetory 3011 malowano w kolorze RAL 5007. Czy myślicie, że taka sama barwa używana była do Zetorków 25? Mi się wydaje, że tak.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Dobrodziej103
Posty: 192
Rejestracja: 08 lis 2008, 21:27

RE: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: Dobrodziej103 »

Możliwe, błękit wyglądał tak samo na obydwu traktorach.;)
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: winko »

Powoli maluje swojego zetora 25. Na korpus, maske i reszte mam niebieski ral 5015. Nie mam jeszcze niestety dobranego koloru na felgi i żebra maski, a chodzi mi o taki ciemno żółty. Na początku myślałem żeby zrobić kremowy ral 1015, ale teraz zmieniłem zdanie. Jest ktoś kto był by mi w stanie pomóc?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
moskito
Posty: 207
Rejestracja: 28 sty 2018, 19:40

Re: Paleta kolorów Zetorka

Post autor: moskito »

Obrazek oryginalny kolor zetor 25k najczesciej spotykany w polasce
ODPOWIEDZ