Biegi w zetorku 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Tasiek28
Posty: 34
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:54

Biegi w zetorku 25

Post autor: Tasiek28 »

Mam problem, a mianowicie chodzi o 4,5,6bieg i wstecznyII. nie wiem dlaczego ale nie mogę przejść na te szybsze biegi. może znajdzie się ktoś kto coś mi poradzi!
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: Ursus »

Być może coś z mechanizmem wybierania biegów. Bez zdjęcia pokrywy skrzyni i obejrzenia co tam się dzieje nic nie zrobimy.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: papiszon »

Wystarczy odkręcić wieżyczkę. Może po prostu główka wybieraka jest na tyle wyrobiona, że wyskoczyła z wycięcia wodzików. To najbardziej prawdopodobna przyczyna.
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: kombi »

żeby przejści na biegi szybsze lub wolniejsze to trzeba wyluzować wajchę i na środku luzu z lekkim oporem wciskając ją przełączyć na szybsze lub wolniejsze
sam miałem ten problem ściągałem cały dekiel ,sprawdzałem co i jak tam jest i metodą prób i błędów [na sucho doszłem do tego [tz.techniki wbijania biegów ]
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: papiszon »

Właśnie dlatego, że masz wyrobioną główkę wybieraka to musisz dźwignię wciskać, żeby głębiej weszła w wycięcią wodzików, ale jak to opanowałeś to do jakiegoś czasu Ci wystarczy. W przyszłości nie obejdzie się bez regeneracji główki.
Tasiek28
Posty: 34
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:54

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: Tasiek28 »

Właśnie pomyślałem o tym że to może wina główki wybieraka, więc naspawałem ją zobaczymy czy to coś da. Dodam jeszcze że kiedyś to mi działało ale jak zdiąem wieżyczkę żeby zrobić pod nią uszczelkę zaczął się problem.
HARY
Posty: 149
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:40

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: HARY »

Jeżeli nie zastosowałeś właściwej grubości uszczelki to jest za duży lub za mały dystans niędzy pokrywami a tym samym główka wybieraka nie trafia tak jak powinna i jest problem, myślę, że trzeba dopasować uszczelkę i będzie dobrze.
Tasiek28
Posty: 34
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:54

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: Tasiek28 »

Uszczelka była zrobiona z kawałka bristolu i położona na silikonie. Zdiąłem wieżyczkę i próbowałem wbić szybsze przełożenie za pomocą lewarka i sie nie dało natomiast gdy wziąłem miezel i młotek przy średnio mocnym uderzeniu udało się. (Dodam jeszcze że miezel opierałem na drugim wyżłobieniu bliżej silnika).Z powrotem żeby przejść na wolniejsze przełożenie nie ma problemu. Dodałbym foto tylko nie wiem jak
HARY
Posty: 149
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:40

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: HARY »

Jeżeli przed wymianą uszczelki wszystko było OK a obecnie nie wchodzą to wskazuje na to, że jest to kwestia za grubej lub za cienkiej uszczelki, metodą prób i błędów próbowałbym dobierać uszczelkę.
Wyczyść główke oraz wodziki wysmaruj główkę i wodziki (kiedyś to się smarowało pastą do zembów) a następnie wkładaj biegi na białym powinno pokazać gdzie trzyma, będziesz widzial czy za wysoko czy za nisko, na pewno nie wkładałbym biegów za pomocą młotka napewno coś uszkodzisz.
Tasiek28
Posty: 34
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:54

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: Tasiek28 »

Po dłuższych niepowodzeniach, zdjąłem wreszcie pokrywę skrzyni i po gruntownych oględzinach okazało sie że na łączeniu skrzyni z sprzęgłem jest śrubka którą ustala sie docisk zapadki która z kolei odopwiada za samoczynne wyskakiwanie przełożenia. popuściłem ją nieco i teraz z lekkim oporem da sie przerzucić między dwoma przełożeniami. Dzieki wszystkim za zaangażowanie :)
HARY
Posty: 149
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:40

RE: Biegi w zetorku 25

Post autor: HARY »

Czasem drobna śrubka a tyle da do myślenia.
ODPOWIEDZ