Wszystko o Zetorze 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Mateusz Rogowski »

Co za ile?? Człowieku to się ciesz... nie jeden miłośnik od Ciebie by go odkupił za tyle :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Ursus »

Moim zdaniem to się opłacało :) A możesz jakieś fotki wrzucić ?? Jakie ma koła ?? Oryginalne od "Bociana" czy te niższe ??
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

rzeczywiście dobra cena jak za ciągnik na chodzie. Jak z jego instalacją elektryczną ?
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Mirek »

Zetor którego kupiłem ma duże koła, a z instalacji elektrycznej jest sprawny starter i reflektory. Fotek nie mam, ale jak zrobię to wrzucę
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Ursus »

To dobra cena moim zdaniem. Czekamy z niecierpliwością na fotki do Galerii do działu "Nasze pojazdy".
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

A ja mam pytanko do Felka.
Jak u Ciebie jest podłączony wskaźnik temperatury? Chodzi mi o usytuowanie czujnika bimetalicznego. Do przewodu wodnego przed chłodnicą czy wkręcony w głowicę ?
Kupiłem taki uzywany czujnik z zegarem chyba od Skody ( na desce w Zetorze był ten sam zegar marki PAL ) z bardzo długim przewodem i czujnikiem bimetalicznym. Domowym sposobem stwierdziłem na gorącym garnku z wodą ,że działa. Po wkręceniu go do przewodu wodnego i dłuższe j pracy silnika , wskazówka ani drgnie.
Zastanawiam się czy zwinięcie nadmiaru przewodu czujnika ( jest on w zbrojonej osłonie) w takie okręgi, ma wpływ na rozszerzanie się rdzenia bimetalicznego ? :confused:
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Ursus »

Może trzeba wypróbować już zwinięty ? A może za zimna woda w Zetorku ? I nie osiąga on odpowiedniej temperatury.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

Zegar startuje przy 40 st. Podczas zlotu w chłodnicy przy upalnym powietrzu musiało być więcej. Ale trzeba będzie chyba to sprawdzić drugim termometrem włożonym do chłodnicy. Faktem jest że pracuje on cały czas na dużym obiegu , bez termostatu. W pierszych modelach były takie żaluzje z pokrętłem do regulowania temperatury. :yes:
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: felek »

witaj dawno nie czytałem tego tematu. Tez miałem kłopoty z czujnikiem termostatycznym ( z kapilarą). Zastosowałem czujnik od Skody wraz zegarem (elektryczny) Kuiłem na szrocie ca 10 zł (czujnik i zegar) Wreszcie widzę fakktyczna temperature!

pozdrawiam
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: felek »

Teraz widze, że nie czytałem dokładnie. Czujnik termostatyczny montowany ma być na przewodzie wodnym pomiędzy głowicą, a termostatem. Jeżeli działa w gorącej wodzie to będzie też działal w traktorku. Może byc problem z termostaem lub z zapowietrzaniem sie układu chłodzenia. Czy nie zdarzyło ci się,ze silnik wyrzuca troche płynu chłodniczego a a nie pokazuje jeszce temperatury pracy tzn 70 - 80 st C? Jak oceniasz temperaturę silnika czy jest w tym zakresie. Napisz obiecuje szybką odpowiedź.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Ursus »

Trudne pytanie. Siły działające na te elementy, jak łatwo się domyśleć, będą działały inaczej, ale może "inaczej" nie znaczy "gorzej" skoro to oryginalny komplet ?
Możesz powiedzieć mi Robroy jaka jest pompa podnośnika w Suprze ?? Tłoczkowa czy zębata ?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

Odnosnie jeszcze , tego czujnika temperatury w 25. dzięki Feliks i za tę wskazówkę z wyrzucaniem płynu. Faktycznie to się zdarza przy pełnym poziomie wody w chłodnicy ( na zimę spuszczam) , po jakimś tam czasie lekko ubywa i nie widze tego już wyrzucania, aż do momentu uzupełnienia, mówię tu o przedziale czasu kilku tygodni . Czy to może być zapowietrzenie?
Sądzę , ze silnik tak naprawdę nie osiaga tej pełnej temperatury 70 st.pracy. Tak jak wspomniałem mam zupełnie odcięty mały obieg z termostatem i woda być moze nie ma możliwości szybkiego osiagnięcia temperatury pracy. :confused:
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

Robroy , nie wiem jak jest z Suprze , ale w 25-tce główna przekładnia nie była jednakowa we wszystkich ciągnikach. Spotykano bowiem trzy rodzaje uzębienia niezależnie od serii ciągnika . Zalecono montaż kół o takim samym uzębieniu parami.
Być może podobnie było w Suprze? :confused:
Może jeszcze ktoś coś na ten temat wie?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Ursus »

Ja spróbuje zdobyć instrukcję do Supra w najbliższym czasie to może w niej coś będzie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: felek »

Nie pojmuję dlaczego blokowany jest mały obieg w Zetorze 25? Spotkałem już kilka traktorków z wbitym drewnianym korkiem. Ja założyłem termostat od c-330 i nawierciłem w nim (w grzybku) otwór 3 mm. Z termostatem silnik ma szansę się nagrzać. W dieslu właściwa temperatura pracy jest bardzo ważna. Ten otworek zapewnia stałą, małą cyrkulację płynu na dużym obiegu, wyrównuje ciśnienie i uniemożliwia powstanie poduszki powietrznej pod termostatem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

Felek , mówiąc o zablokowaniu małego obiegu , zbyt mało precyzyjnie opisałem to. Własnie mam wbity ten drewniany kołek a w chłodnicy w obudowie termostatu nie ma. Czyli całkowicie mały obieg nie bierze udziałuw pracy.
Ten pomysł z termostatem z C-330 i otworkiem w celu uzyskania cyrkulacji w dużym obiegu to jest chyba to co muszę zrobić.
zastanawia mnie tylko , że w pierszych modelach 25-tki nie było małego obiegu. :confused:
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: felek »

Mały obieg umożliwia osiągnięcie prawidłowej temperatury pracy.
Na wymuszonym dużym obiegu traktorek można zagrzać po godzinie orki, a rzadko sie go tak męczy. Termostat z otworkiem jest wynikiem moich przemyśleń i doświadcń. Mniejsza średnica nie zapewnia cyrkulacji, a większa niema sensu. Proponuje abyś kołek jak najszybciej wyrzucił.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

dzięki Felek za te wskazówki , tak zrobię przy okzaji wymiany wody na płyn niezamarzający i polączę ten mały obieg.
Pozdrawiam :yes:
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Ursus »

Jakby komuś było mało zdjęć Zetorków to zapraszam :)
http://www.zetor25.websnadno.cz/index.php?menu=4
Szkoda tylko, że nie da się powiększyć. Ale widzę, że autor nie martwi się niczym i umieszcza tam wszystko co znajdzie. Jest tam nawet Rafała Zetorek :lol: oraz parę innych z Festiwalu w Wilkowicach. Znalazłem tam nawet fotkę od nas z galerii - taką czarno białą :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: rafal »

Mam pytanko, zwłaszcza Felek może mi pomóc. jaki masz założony filtr paliwowy w Zetorze? U mnie w K-25 jest od C-330, ale gdzieś chyba łapie poietrze, bo ciągnik zaskakuje i gaśnie , dopiero po drugim kopnieciu załapuje paliwo. A może przyczyna jest gdzie indziej np. w tłoczkach ? :confused:
ODPOWIEDZ