Wszystko o Zetorze 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Wiesiek »

KUPIĘ! Dwie nowe tuleje do Zetorka. Jeśli ktoś ma i zdecyduje się odsprzedać to proszę dać wiadomość na pocztę.*saycheese*



Podnoszę jeszcze raz temat. Zależy mi na samych tulejach , ponieważ tłoki i pierścienie mam oryginalne, i korbowody z dopasowanymi sworzniami.:D$$$



Temat zakupu dalej aktualny.
Przy okazji ; czy ktoś może eksperymentował z uszczelniaczami trzonków zaworów? Jedna prowadnica na wydechu jest delikatnie mokra. Nie jest to wielki wyciek, ale zawsze jest. Nasunął mi się pomysł założyć uszczelniacze, ale nie wiem jeszcze od czego by je podebrać. Ale zastanawiam się również, w jaki sposób w takich uszczelnionych zaworach rozwiązane jest ich smarowanie w prowadnicach. prawie wszystkie współczesne silniki mają takie uszczelnienia.
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: grzegorz 1969 »

Ciśnienie spalin wypycha olej z trzonków, a uszczelniacze ograniczą smarowanie gorących zaworów, jedynie na postoju trochę może pociec.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: winko »

Witam wszystkich. Jak długo powinny sie grzac swiece żarowe? Kupiłem zetora i kable przy świecach sie kiepsko trzymały więc rozkręciłem, poczysciłem i skręciłem wszystko od nowa. Teraz po ok
10 sekundach grzania ten żarnik przy kierownicy jest czerwony. Czy one tak szybko grzeją czy cos jest podłączone nie tak jak powinno? Przed czyszczeniem świece brały prąd bo kontrolka przygasała, ale ten żarnik nigdy sie czerwony nie zrobił.
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 675
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:35
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: jarekstryszawa »

Masz dobrze podłączone? Tzn. szeregowo ze zwarciem do masy przez spiralę w kolektorze dolotowym? Jeśli tak jest i prawidłowo masz dobrane druty oporowe to musi być OK. U mnie tez się mniej więcej teraz tyle grzeje, ciepło jest, zima pewnie to potrwa dłużej.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: winko »

Wygląda na to że wszystko jest ok, bo wnet mi odpalił chociaż silnik bez remontu jeszcze. Mam jeszcze inne problemy. Przy kręceniu korbą na odprężniku słychac takie delikatne stukanie. Trzymając dźwignie odprężnika czuc pod palcem że delikatnie drga. Odkręciłem boczną pokrywe, tą z wlewem oleju wydaje mi sie ze popychacze zaworów gdy krzywka wałka je podniesie to dopiero po chwili spadną na wałek z powrotem. Czy jest możliwe że to jest przyczyną tych stuków? Dodm jeszcze że silnik jest w środku taki lepki od starego oleju że szok. Miejscami sam smar. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 675
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:35
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: jarekstryszawa »

Zdejmij pokrywę zaworów i zobacz czy na górę idzie olej (ja miałem u siebie sucho...) i w jakim stanie są sprężyny zaworów.
Klemens
Posty: 1
Rejestracja: 13 paź 2017, 12:55

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Klemens »

jarekstryszawa napisał/a:
Zdejmij pokrywę zaworów i zobacz czy na górę idzie olej (ja miałem u siebie sucho...) i w jakim stanie są sprężyny zaworów.
A jak są już słabe to z czego można dopasować?
Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 675
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:35
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: jarekstryszawa »

Nie sprawdzałem tego bo zmieniłem całą głowicę na inną- na razie sprawdź co jest pod pokrywą. Mój przed remontem tak pracował na głowicy bez smarowania: https://youtu.be/iKx9YmypOps

Tak to wyglądało: http://jarekstryszawa15.w.interiowo.pl/ ... _25_1.html

Pokrywa głowicy od środka: Obrazek
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: winko »

U mnie głowica ma smarowanie bo pare dni temu sprawdzałem. Sprężyny tez dobre. Tylko te stuki mnie niepokoją niestety. Panowię pomoże ktoś ?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Zytrix
Posty: 72
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:47

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Zytrix »

Na włączonym odprężniku to talerzyki na laskach popychaczy klepią o wałek dźwigni odprężnika, jeśli na wyłączonym klepie to luzy na trybach rozrządu też kliny na wałach, klawiatura do regulacji.
Zapchany kanalik olejowy, źle założona uszczelka pod klawiaturą zaworów czy wyświechatana pompa oleju powoduje takie cuda nie wliczając błotnego oleju w środku to powoduje co jest na zdjęciu pokrywy.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: winko »

dzieki zytrix. Troche mnie uspokoiłes. Kolejna niespodzianka w zetorku. W skrzyni nie ma nic oleju. Tylko tłuste dnoWitam ponowne. Panowie, moze ktos mi powiedziec jaki jest wymiar oringow na wałku pedałów, hamulca recznego i wałku od bebnów hamulcowych? Musze wszystkie uszczelnienia powymieniac i pokasowac luzy w skrzyni. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Majo »

Rozbierał będziesz i tak to możesz zmierzyć i dopasować.

Moja rada. Najlepiej nie kupuj odliczonej ilości, bo zdarza się czasami, że przy montażu oringi się ścinają :)
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: winko »

Witam. Próbuje przywrócic mojego zetorka do orginału. Skrzynia ma juz nowe łożyska, musze aby ją jeszcze poskręcac i tył juz bedzie zrobiony. Potem biore się za silnik. Lecz brakuje mi orginalnej kompletnej przekładni kierowniczej i filtra powietrza. Ma ktos moze na zbyciu?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Ursus »

Filtr powietrza mam - ale przekładni nie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Majo »

Mam oby dwa. I filtr i przekładnie. Problem w tym, że filtr nie ma szklanki...
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: winko »

Majo napisał/a:
Mam oby dwa. I filtr i przekładnie. Problem w tym, że filtr nie ma szklanki...
A czy ta przekładnie masz razem z kierownicą, tym ramieniem, ośką i tulejka mimosrodową? Bo ja po orginalnej przekładni nie mam nic. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Zytrix
Posty: 72
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:47

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Zytrix »

tulejke w obudowie sprzęgła raczej trzeba dorobić.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: Majo »

Mam tuleję, wał, tryb i ramię boczne. Niestety z kierownicy mam tylko wał ze ślimacznicą.
Na ten moment... :) Bo wiem, że jakiś czas temu miałem też obudowę, ale gdzieś mi ją wcięło... :)
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: papiszon »

Obudowa przekładni kierowniczej znajdzie się.*comfort* Niestety tylko ona, bez wnętrzności.*bye*
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Wszystko o Zetorze 25

Post autor: winko »

Dzieki panowie za chec pomocy w kompletowaniu zetorka. Narazie nadal szukam całości w komplecie. Jak mi się nie uda to bede musiał po kawałku zbierac i kompletować z waszą pomocą.
Mam jeszcze jedno pytanie. Do czego służą takie grube płaskowniki przykrecone miedzy błotnikami a tymi uchwytami od błotników? Czy tam byl orginalny zaczep, bo ja mam jakis dorabiany od c-360
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
ODPOWIEDZ