Zetor 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Zetor 25

Post autor: Wicher »

Zgadzam się, historie rodzinne się splatają ze wszystkim... Mój ojciec traktorem pędził na chrzciny brata ciotecznego, bo chrzestny "zaginął"...

A co do mojego przezwiska to noszę je już jako drugi w rodzie ;)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

A co z instalacją elektryczną ? Można gdzieś kupić, czy trzeba robić samemu ?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 25

Post autor: chrapek3011 »

Mogę Ci zrobić według oryginału!!!
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

Czyli Sławek mamy temat załatwiony ;)Aha tylko pamiętaj, że to Zetor 1947 ;)
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 25

Post autor: chrapek3011 »

Schemat i jedziemy.
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

Chciałem wymienić uszczelniacze wału korbowego. W jednym silniku nie będzie problemu, bo wszystko jest rozebrane. Gorzej przy drugim. Miałem wydłubać je, ale jak się okazało, że są metalowe, to zbaraniałem. Powiedzcie mi, o co chodzi ? Jak w tej sytuacji wyjąć te uszczelniacze i co to są te metalowe obręcze, przez które nie widać właściwych uszczelniaczy ?
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Zetor 25

Post autor: chrapek3011 »

A w Maluchu,CC 700...też są z metalowym pierścieniem zewnętrznym.Nie jest to żaden problem,wyciągniesz tak jak zwykły tylko trzeba użyć więcej siły...i pamiętaj nie pokalecz wału.
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

ok - dzięki, będę próbował ;)



Zaprosiłem do siebie mechanika, aby sprawdził mi skrzynie biegów, bo chciałem wymienić łożyska. Po dokładnych oględzinach stwierdził, żebym nie rozbierał skrzyni bo jest w doskonałym stanie i szkoda tego ruszać. Powiedział tylko, abym dobrze ją umył i zalał świeżym olejem. Problem w tym, że nie wiem jak się do tego zabrać i czym ? Skrzynia jest w szopie, więc karcher odpada. macie jakieś sposoby na umycie skrzyni bez jej rozbierania ?
Awatar użytkownika
Pawelc-328-
Posty: 403
Rejestracja: 12 sie 2013, 11:32

RE: Zetor 25

Post autor: Pawelc-328- »

Ja, w moim Ursusiku skrzynie myłem ropą.
Najlepszy sposób, ropownica a później przedmuchać powietrzem i skrzynia będzie w środku błyszczeć jak nowa. ;)
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

Dzięki Paweł za odpowiedź, właśnie o to mi chodziło. ;) Ropownica kupiona. Czekam na paczkę ;)



Pawelc-328, ropownica dzisiaj rano przybyła. Skrzynia super umyta :D Teraz czyszczenie szczotką na szlfierce po zewnętrznej i wycinanie uszczelki pod górną pokrywę ;) Dzięki za radę z tą ropownicą.
Grigs
Posty: 642
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Zetor 25

Post autor: Grigs »

Pokrywę lepiej daj na silikonie.
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

Na silikonie ? To chyba dobry pomysł ;) szybciej i łatwiej ;) Dzięki ;)
Awatar użytkownika
DK94
Posty: 251
Rejestracja: 11 lut 2013, 7:42

RE: Zetor 25

Post autor: DK94 »

Zaś ja mam inne doświadczenie, unikaj czerwonego silikonu, do uszczelek albo hermetyk albo po staremu na lakierze. Silikon pod wpływem oleju po jakimś czasie zaczął się u mnie rozpuszczać i luzem pomiędzy uszczelką a np. pokrywą olej zaczyna lecieć.
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

Hermetyk ? Co to jest ? Bo dzisiaj będe kupował coś do tej pokrywy i żeby sobie bałaganu nie narobił ;)
A po staremu, to już zupełnie nie wiem o co chodzi ;)
Awatar użytkownika
DK94
Posty: 251
Rejestracja: 11 lut 2013, 7:42

RE: Zetor 25

Post autor: DK94 »

Hermetyk to środek do uszczelniania silników, wysokotemperaturowy smarujesz uszczelkę z dwóch stron. Po staremu na lakierze czyli bierzesz jakiś lakier i tak samo smarujesz uszczelkę z dwóch stron i składasz np pokrywę z blokiem, lakier wysycha i uszczelnia.
Awatar użytkownika
Pawelc-328-
Posty: 403
Rejestracja: 12 sie 2013, 11:32

RE: Zetor 25

Post autor: Pawelc-328- »

Cieszę się, że po części pomogłem w wyczyszczeniu skrzyni. A skarbów nie znalazłeś? :D



Hermetyk, to tak jak kolega DK94 pisze.
Tylko nie walić jego ile wlezie, tylko z umiarem troszeczkę posmarować, bo jak się taką pokrywę śrubami dociśnie to ten nadmiar na boki wylezie...

http://www.retrotraktor.pl/forum/viewth ... ead_id=677
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

Dzięki, dzięki Paweł i polecam się na przyszłość. Skarbów nie było. Skrzynia czyściutka, poza dwoma opiłkami na pół centymetra i cienkimi jak żyletki. Co się za to umordowałem z odkręceniem prawego bębna hamulcowego .... dwa dni tłuczenia ciężkim młotem i przecinakiem :D kiedy okazało się, że prawy bęben ma lewy gwint :D Zapamiętam do końca życia :) W końcu odkręciłem umyłem i pojechałem po nowe simeringi i .... zapomniałem z tego wszystkiego o hermetyku :D
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Zetor 25

Post autor: Majo »

Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, ale jest tu co nieco o skarbach w skrzyni... ;)
Troszke jestem zdenerwowany bo przez przypadek przy wymianie czujnika w skrzyni wpadła mi do skrzyni podkładka M6 sprężynująca... Pech, że nie została na wodzikach ani na półeczce smarującej... Ma ktoś jakiś sposób jak to wyciągnąć??
Awatar użytkownika
Mars
Posty: 790
Rejestracja: 26 lip 2013, 16:25

RE: Zetor 25

Post autor: Mars »

Kupiłem te simeringi, ale ... są one węższe. Czy to nie przeszkadza ? Średnica zewnętrzna i wewnętrzna się zgadza.



Teraz czyszczę skrzynię biegów. Szczotka na szlifierce kątowej. Jest tylko problem, bo nie bardzo wiem jak zabrać się za czyszczenie skrzyni od spodu ? Macie na to jakiś patent ? Nie odrkęcałemm półosi, bo trochę szkoda. Wszystko jest w super stanie.
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 464
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Zetor 25

Post autor: Albercik »

Ja się położyłem pod ciągnik, maska i jazda :)
ODPOWIEDZ