Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Z foto 6 i 7 załączonego przeze mnie linku:

http://zetor25.webgarden.cz/rubriky/tec ... lika-zetor

wynika, że istnieją fabryczne przystawki do podłączenia zewnętrznego gniazda hydrauliki. Wskazuje na to również porównanie zdjęć mojego Zetora z wyżej określonymi foto. Załączam zdjęcie mojego:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ebe ... 57e20.html

Obrobiony nadlew i te 4 otwory z prawej strony WOM wskazują na możliwość jej podłączenia. Ciekawe czy ktoś ma coś takiego w swoim Zetorku:?

Majo, chyba miałeś rację, że podłączone to jest do tej środkowej śruby z większym łbem. A wał drążony to jest ta duża śruba tuż nad dnem plecaka? Foto:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/657 ... 556c4.html

Mogę ją normalnie wykręcić, zrobić redukcję z wyjściem hydrauliki i z powrotem wkręcić:?

Pozdrawiam Szam

P.s. Majo, jestem z Chojnic.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: papiszon »

Te trzy śruby z boku plecaka to:
- dwoma bocznymi przykręcona jest, do wewnętrznej strony ścianki, pompa,
- środkowa, wyjście z pompy.
O ile dobrze pamiętam, to olej z pompy idzie, kanałem w ściance, do sworznia dolnego (drążonego) i nim do dolnego ucha siłownika, na rozdzielacz. Rozdzielacz otwiera wlot pod tłok (podnośnik w górę), lub zamyka wlot, a otwiera przelew bezpośrednio do zbiornika (podnośnik w dół), albo w położeniu środkowym zamyka oba wloty (podnośnik stoi w ustalonej pozycji). Z jednej strony sworznia drążonego jest (chyba?) zawór bezpieczeństwa.
Moim zdaniem najlepiej podpiąć się bezpośrednio do pompy (środkowa śruba w ściance bocznej) i dać na zewnętrzny rozdzielacz z tym, że powrót z rozdzielacza dać bezpośrednio do plecaka. Wtedy nie ruszając dźwigni podnośnika, a jedynie sterowanie rozdzielaczem zewnętrznym, uzyska się niezależność wyjścia zewnętrznego od ramion podnośnika, a jednocześnie w obwodzie będzie działać zawór bezpieczeństwa.
Wybaczcie jeśli coś poplątałem, ale zetorka nie mam już 16 lat, a i tak hydraulika była u mnie przerobiona na niezależną od WOM-u.*clap*
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Oj, to nie. Myślałem, że można by się spotkać i pogadać na żywo, ale niestety za daleko. Jestem ze śląska...

Owszem były oryginalne przystawki do zewnętrznego hydro, ale szanse na znalezienie oryginału są mniejsze niż możliwe...

Z tego co wiem, to raczej wszystkie bloki miały planowany tył + 4 śruby mocujące, ale nigdy nie widziałem żadnego z rozdzielaczem.

W oryginale wyglądało to najprawdopodobniej tak, że na te trzy śruby z boku podnośnika była przykręcana przystawka z rurami. Przelew mógł być realizowany albo jedną z rur lub wprowadzony do bloku przez sam rozdzielacz (przez tylną ścianę).


Tak to ta duża śruba bodajże na klucz 36 lub 41mm.

Możesz wykręcić, ale uważaj bo nie jestem pewien czy nie pójdzie Ci olej. Chociaż... Nie powinien.
Jeśli chcesz mam na sprzedaż gniazdo STECKO przystosowane pod czop drążony.
papiszon napisał/a:
Moim zdaniem najlepiej podpiąć się bezpośrednio do pompy (środkowa śruba w ściance bocznej) i dać na zewnętrzny rozdzielacz z tym, że powrót z rozdzielacza dać bezpośrednio do plecaka.
Papiszon nie zgadzam się. Ja wpiąłbym się w czop. Przy wpięciu w śrubę środkową, fakt dajesz bezpośrednio na pompę (w linii prostej), ale ta śrubka ma bodajże ok. 1 cm gwintu. Do tego dochodzi dobre wymierzenie i dokręcenie pod odpowiednim kątem potencjalnego złącza, żeby nie zasłonić oryginalnego kanału tłocznego w bloku. W czopie jest trochę więcej gwintu.
Jednak jeśli ktoś chce to bez problemu wejdzie w śrubę tłoczenia :)

Pozdrowienia! :)
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: papiszon »

Majo napisał/a:

Papiszon nie zgadzam się. Ja wpiąłbym się w czop. Przy wpięciu w śrubę środkową, fakt dajesz bezpośrednio na pompę (w linii prostej), ale ta śrubka ma bodajże ok. 1 cm gwintu. Do tego dochodzi dobre wymierzenie i dokręcenie pod odpowiednim kątem potencjalnego złącza, żeby nie zasłonić oryginalnego kanału tłocznego w bloku. W czopie jest trochę więcej gwintu.
Tak, rzeczywiście masz rację. Ta śrubka, to tylko zaślepka (korek) otworu do kanału olejowego. Zbyt mały przekrój otworu i krótki odcinek gwintu.:o
Pamiętam, że u mnie przewód ciśnieniowy z pompy, która była napędzana bezpośrednio wałem silnika z przodu (silnik z władymirca), podłączony był do sworznia drążonego. Więc w tym miejscu jest możliwość podłączenia wyjścia zewnętrznego. Kanał w sworzniu jest, chyba, na wylot, więc po przeciwnej stronie zaworu bezpieczeństwa byłoby dobrze.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

No czop nie jest wydrążony na wylot. Możliwość wyprowadzenia hydro jest tylko z lewej strony (od strony przekładni kątowej. Z prawej jest wkręt regulacyjny zaworu bezpieczeństwa.

Po przeciwnej (tzn. po lewej) można, bez problemu.
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

No to ... w oczekiwaniu na rozrusznik, biorę się za tę hydraulikę. Majo, co to takiego to gniazdo STECKO? Masz jakiś link albo foto, żebym się zorientował?

Pozdrawiam Szam

P.s. Biorąc wszystko pod uwagę (opinie Kolegów i artykuł o podnośniku w Zetorze 25) zapadła decyzja. Robię wyjście hydrauliczne z wału drążonego. Uważam, że do rozstrzygnięcia pozostaje sprawa umieszczenia dodatkowego zbiornika na olej. Wg. mnie 7,5 l w plecaku, nawet jak dolejemy do 10 l, to zdecydowanie za mało na kiper.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Jest to szybkozłącze hydrauliczne stosowane m. in. w górnictwie. Zależnie od typu i dopuszczenia wytrzymują ciśnienia nawet do 400bar.

To jest akurat moje, które było złożone z zaślepką, bo nie był używany:

Obrazek

Obrazek
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Tak na marginesie, poza tematem, to Zetorka potrzebuje, do prac polowych na areale 1,5 ha i prac w lesie 0,5 ha. Ale ... przede wszystkim do współpracy z małym kiprem i drobnych transportów na własne potrzeby. Ma współpracować z tym:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f4e ... 84663.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bf9 ... 29273.html

Tę Kubotę mam już od 7 lat, ona sama z 25 lat, pracuje tylko na potrzeby własne. Bez awarii do dnia dzisiejszego, nawet na tym samym akumulatorze odpala zimą bez problemu. Wykopałem nią nawet staw 350 m2, 2,5 m głęboki (na zdjęciu). Niestety samodzielny demontaż koparki jest dla mnie- starego modelu, kłopotliwy dosyć. A tego wymaga podłączenie maszyn rolniczych. Kubota ma oczywiście podnośnik 3 punktowy i napęd WOM (to on napędza koparkę). Zetorek z przyczepką 1,5-2,0 t i kiprem oraz możliwością prac polowych rozwiązuje mi problem. Jak zapewne większość doświadczyła, logistyka wynajmu małej wywrotki, czy nawet traktora z przyczepą jest porażająca. Zwykle wynajem jest możliwy nie wtedy kiedy potrzeba i nie za tyle ile spodziewamy się.

Pozdrawiam Szam
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Grigs »

Znalazłem youtubie taki filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=d2YmGfbCipk

Oznacza to, że można wyprowadzić hydraulikę zewnętrzną w Zetorze. I to bardzo skuteczną, co dziwi mnie nieco, bo tam jest raptem 7,5 l oleju. Może ten filmie ma dodatkowy zbiornik na olej - ten czerwony. Proszę o komentarze.

Pozdrawiam Szam

Chyba to jednak tylko gaśnica.
http://brontove-zetory-25.webnode.sk/mo ... or-25-a/#!
Fotka nr. 89 i inne
http://www.zetor25dily.cz/download.php?soubor=30
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Super strony Ziomas*finger* Jesteś wielki:D

Pozdrawiam szam
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Grigs »

Dzienks, No problem:p, miałem kiedyś tego więcej na starym dysku który kaputną*no*, przetłumaczone i w wersji na worda.
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Na zdjęciach nr 90 i 112 widać, że wyjście oleju podłączone jest do tej środkowej śruby na pompie oleju. Na zdjęciach nr 116 i 117 jest ładny zaczep obrotowy.

Pozdrawiam Szam<br><br><br><br>
Majo napisał/a:
Ciśnienie ok. 120 bar. Wydajność między 15-20l/min. Nie jestem pewny ...
Znalazłem w instrukcji napraw, że ciśnienie w bezpieczniku wału drążonego ustawia się na 60 at, co odpowiada ok. 60 bar lub ok. 6 MPa. To bardzo niewiele, bo tylko ok. 50% tego co np. w Ursusie C 330 (11 MPa). Wprost przekłada się to na konieczność stosowania cylindrów hydraulicznych o dużych średnicach tłoka w celu zapewnienia odpowiedniej siły wysuwania tłoczyska. To nie jest dobra wiadomość w połączeniu z małą objętością oleju w plecaku:o.

Dalej nie mogę znaleźć danych na temat wydajności pompy podnośnika w Zetorach 25, a to też ważne, bo decyduje o czasie wysuwania tłoczyska siłownika.

Pozdrawiam Szam
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Wydajność mógłbyś sprawdzić sam :) Wykręcasz środkową śrubę z boku podnośnika (ewentualnie wkręcasz krótką rureczkę) odpalasz traktor, ustawiasz obroty na znamionowe (540 obr/min na WOM), pod śrubę podstawiasz wiadro, wciskasz sprzęgło, załączasz WOM i równo ze stoperem puszczasz sprzęgło. Po 10/20 sekundach wciskasz sprzęgło i gasisz traktor. Później mierzysz ile oleju masz w wiadrze i mnożysz to przez 6 lub 3, w zależności jak długo mierzyłeś (dla 10 sec. mnożnik x6, dla 20 sec. mnożnik x3).

Może sposób niezbyt dokładny, ale na domowe potrzeby wystarczy.


Coś mi nie pasuje z tymi 60 barami. Wg mnie trochę mało... Przecież C-330 nie ma aż o tyle mniejszego tłoka, żeby pompa musiała pchać 120 bar. A u mnie podnośnik wyrwał ok. 800-850kg więc nawet więcej niż katalogowo dźwiga trzydziestka...
Oj oj... chyba kupię ten manometr do hydro....
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Wszystko zgadza się z pomiarem wydajności. Zetorek nie chce się tylko na to zgodzić:o. Brakuje mu rozrusznika do odpalania, zdjęta pokrywa skrzyni biegów i kanapa, w plecaku ma ledwo na dnie trochę mazi zamiast oleju, korek czopa drążonego podnośnika wykręcony do przeróbki na wyjście hydrauliki zewnętrznej. Sam się dziwię jak ten podnośnik działał w momencie kupna na tej odrobinie mazi*eek*. Przy tym ciśnieniu 60 barów i małej wydajności pompy to wyjście hydrauliczne może być niepotrzebne. Przeczy temu z kolei filmik załączony na początku tematu. Może gość z filmiku podniósł sobie ciśnienie na bezpieczniku czopa drążonego? Takie mam podejrzenia.

A ciśnienie nominalne pompy Ursusa C 330 jest 110 barów (11 MPa), łatwo sprawdzić w google.

P.s.
Majo napisał/a: ... Oj oj... chyba kupię ten manometr do hydro....
Polecam, ja kupiłem w sklepie hydraulicznym właśnie do celów pomiarowych, kosztował całe 12 zł + jeszcze parę na redukcje, zresztą też handlowe.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: SEBRIGHT »

Zwróćcie uwagę na zdjęcie 5 i 6
http://olx.pl/oferta/zetor-k-25-silnik- ... f480547281

Górny wąż wiadomo - wyprowadzenie oleju z pompy do rozdzielacza, a dolny to będzie powrót?

Edit: Pomyliłem link.
Prawidłowy jest ten:
http://olx.pl/oferta/zetor-k-25-CID757- ... 7ce4693c2b
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

SEBRIGHT chyba jakaś pomyłeczka? Może nie ten link? Albo chodzi Ci o coś z tej aukcji?
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Taki pomysł mi się przyśnił żeby połączyć skrzynię biegów z plecakiem. Wtedy mielibyśmy do dyspozycji aż ok. 35 l oleju. A z powodu relatywnie dużej powierzchni zbiorników małą wrażliwość na wahania poziomów oleju. Nie wiem tylko jak z poziomami oleju w skrzyni i plecaku. Napiszcie proszę jak to wygląda.

Pozdrawiam Szam
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: SEBRIGHT »

Majo napisał:
SEBRIGHT chyba jakaś pomyłeczka? Może nie ten link? Albo chodzi Ci o coś z tej aukcji?
Masz rację, pomyliłem linki *blushing*

Ten jest prawidłowy:
http://olx.pl/oferta/zetor-k-25-CID757- ... 7ce4693c2b
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Hmmm... No najprawdopodobniej tak jest. No bo inaczej to wątpię... Chyba, że ma dwa zasilania a powrót gdzieś indziej?
Szam napisał/a:
Taki pomysł mi się przyśnił żeby połączyć skrzynię biegów z plecakiem. Wtedy mielibyśmy do dyspozycji aż ok. 35 l oleju. A z powodu relatywnie dużej powierzchni zbiorników małą wrażliwość na wahania poziomów oleju. Nie wiem tylko jak z poziomami oleju w skrzyni i plecaku. Napiszcie proszę jak to wygląda.

Pozdrawiam Szam
Z takim rozwiązaniem bym nie szalał. Wiadomo, ilość oleju robi wtedy wielką różnicę, ale...
W skrzyni biegów są znaczenie większe powierzchnie trące. Łożyska, tryby, wały... Z drugiej strony ryzyko zassania ze skrzyni opiłków nie jest zbyt duże choć i tak proponuję dobre uszczelnienie skrzyni podnośnika i bez problemu można wlać więcej oleju. Przy dobrze wykonanym remoncie myślę, że ok 14l weszłoby bez problemu...
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Policzyłem trochę, przy ciśnieniu 60 at oraz wadze kipra 4 t, średnica tłoka cylindra hydraulicznego winna być min. 92 mmm. Gdyby wysuwał się na 1 m wysokości to w samym cylindrze zmieści się ok. 6,5 l oleju.
SEBRIGHT napisał/a:... Górny wąż wiadomo - wyprowadzenie oleju z pompy do rozdzielacza, a dolny to będzie powrót?...
Wg. mnie, ten dolny to powrót, chyba jest poniżej zaślepki czopa drążonego, bo widzę tuż powyżej dolnego węża jeszcze jedną śrubę (zaślepka czopa ?). Jeżeli mylę się, to jest tak jak pisał Majo.

Pozdrawiam Szam

P.s. A rozwiązanie, z olejem ze skrzyni biegów do hydrauliki jest dosyć powszechne, tyle, że na wejściu do pompy przydałby się filtr, najlepiej dobry. Wie ktoś czy te poziomy oleju w skrzyni biegów i plecaku podnośnika różnią się? Jeżeli tak to o jaką wysokość?
ODPOWIEDZ