Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Znalazłem youtubie taki filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=d2YmGfbCipk

Oznacza to, że można wyprowadzić hydraulikę zewnętrzną w Zetorze. I to bardzo skuteczną, co dziwi mnie nieco, bo tam jest raptem 7,5 l oleju. Może ten filmie ma dodatkowy zbiornik na olej - ten czerwony. Proszę o komentarze.

Pozdrawiam Szam

Chyba to jednak tylko gaśnica.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2568
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: SEBRIGHT »

A może zbiornik oleju jest w podłużnej 'skrzyni' z prawej strony pomiędzy przednim a tylnym kołem?
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Pewnie masz rację, to ten na którym jest gaśnica. Ale pompa olejowa to chyba ta od podnośnika, widać jak traktorzysta sięga do tyłu zwalniając "kiper".

P.s. Warto pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Możliwość wywrotu to wielce użyteczna zaleta Zetorka. Skrzyni podnośnika nie ruszałem jeszcze, nie będzie z tym komplikacji? Pytam teoretycznie, sprawdzając możliwości.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Wg mnie zewnętrzne hydro nie powinno być trudną sprawą...
Tyle, że nie mam jeszcze fachowego zdania na ten temat, ale swoje pomysły i teorie mam.

Szam co rozumiesz przez komplikacje?
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

...Szam co rozumiesz przez komplikacje?
Trzy sprawy przez to rozumiem:

1/ konieczność całkowitego rozbioru podnośnika, co dla mnie zwykle oznacza kosztowny remont kapitalny z wymianą wszystkich uszczelnień i łożysk.
2/ czas poszukiwania części i remontu
3/ ryzyko zepsucia elementów w wypadku konieczności zlecenia przeróbki części przez tzw. fachowców, sam też mogę coś sp...........ć.

P.s. Majo! Rozrusznika jeszcze nie mam, ale ... mam mieć w przyszłym tygodniu niezbędny bendix, stówkę ma kosztować + tulejki + szczotki + robota.
brutal66
Posty: 633
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:48

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: brutal66 »

Witam, spawając sobie przyczepkę zastanawiałem się nad kiprem i hydrauliką. mój pomysł wyglądał następująco:
pompa oleju wraz ze zbiornikiem miała znajdować się na zaczepie (dyszlu) przyczepki. Napęd z WOM za pomocą wałka. Znalazłem nawet na złomie zestaw z kombajnu ziemniaczanego. W skład zestawu wchodziła pompa z wałkiem, rozdzielacz, zbiornik i chyba też jakieś siłowniki. Idealne do mojego konceptu. Zrezygnowałem gdyż minusem takiego rozwiązania jest to że to przyczepka miała hydraulikę a nie Zetorek:)

Pozdrawiam Tomasz
Zetor 25A, Ursus C- 385, Dniepr 650, Ładowacz UNHZ 500, Pług PZ1, Piła spalinowa Drużba, Snopowiązałka, Suzuki Intruder VLR 1800, Honda PC800
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Witaj Tomku! Ja myślę o przyczepce od jugosławiańskiego traktora TV 521. Fabrycznie ma 3 stronny kiper i hamulce hydrauliczne. Działać będzie wtedy jak na filmie który załączyłem.

Pozdrawiam Szam
brutal66
Posty: 633
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:48

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: brutal66 »

Dlatego właśnie zrezygnowałem z tej opcji. Z czasem z pewnością zamontuje hydraulikę na stałe- najgorzej moim zdaniem znaleźć miejsce na zbiornik oleju. Pompy widziałem podłączane na paski od silnika, na Wom z tyłu oraz z boku. Coś się wymyśli, najważniejsze aby było estetyczne i nie psuło wyglądu traktorka.
Jeśli ktoś posiada zdjęcia, filmiki lub jakieś inne informację to z chęcią się zapoznam.

Pozdrawiam Tomasz
Zetor 25A, Ursus C- 385, Dniepr 650, Ładowacz UNHZ 500, Pług PZ1, Piła spalinowa Drużba, Snopowiązałka, Suzuki Intruder VLR 1800, Honda PC800
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Całkowita rozbiórka podnośnika nie musi się wiązać z jakimikolwiek kosztami :)
Można po prostu rozebrać, posprawdzać, pooglądać i poskładać... :D

Ale. Do rzeczy. Jestem po częściowym wyremontowaniu podnośnika. Sprawdzona była pompa (przydałoby się jeszcze dać pod manometr), wymieniona manszeta, uszczelka pod tuleją siłownika, założone uszczelki pod pompę hydro.

Niestety nie mam odpowiedniego manometru i przejściówki bo musiałbym skontrolować ustawienie zaworu bezpieczeństwa.

Do zrobienia została pokrywa i luz na wale głównym. Myślę nad panewkami, ale nie jest to zbyt opłacalne... :(

Podnośnik u mnie rwie w górę ok. 850kg.
3/ ryzyko zepsucia elementów w wypadku konieczności zlecenia przeróbki części przez tzw. fachowców, sam też mogę coś sp...........ć.
Zepsucie elementów/części? Trzeba być na prawdę nieuważnym i nie mającym pojęcia podstawowego nt. mechaniki, żeby cokolwiek tam zepsuć... :)
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Ok. Dzięki Majo za opinię.

Może Koledzy macie jakiś schemat, ewentualne szkice, foto itp. co i jak tam trzeba przerobić. Czy będzie działało to niezależnie od ramion podnośnika? No wiem ..., że jak dam wyodrębniony napęd na dodatkową pompę oleju, to z podnośnikiem nie będzie miało nic wspólnego, ale może da się to zrobić z pompy podnośnika?

Pozdrawiam Szam
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Wykręć środkową śrubę z lewej strony bloku. Dopasuj gwint i już. Pamiętaj tylko, żeby nie zasłonić kanału hydrauliki własnej.
Łatwiej będzie, gdy wkręcisz wyjście w lewą stronę (patrząc od tyłu traktora) czopa drążonego. Wtedy hydro zewnętrzne i własne powinno mieć działanie niezależne.
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Poczekaj, poczekaj Majo :D.
Możesz to doprecyzować? Środkowa śrubkę z lewej strony bloku obudowy podnośnika tak? Jak nie zasłonić kanału hydrauliki własnej, będę to widział? Powinno mieć działanie niezależne, czy będzie miało, przemyślałeś to i jesteś pewien?

Pozdrawiam Szam
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Szam, powiem tak. Na własnej skórze tego nie sprawdzałem.
Mówiąc "środkową śrubę" mam na myśli tą, które są trzy w rzędzie z lewej strony bloku podnośnika. Dwie zewnętrzne na klucz 17mm i jedna na klucz 19mm.

Jeśli już chcesz, to proponuję wpiąć się w czop drążony, ale w lewą jego stronę.

Wg moich ocen działania podnośnika i znajomości jego budowy, układ powinien działać niezależnie pod warunkiem zastosowania dodatkowego zaworu sterującego.

Szam, skąd jesteś?
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Zawór oczywiście. Czyżby to było takie proste i nie wymagało rozbiórki całego podnośnika:? Wystarczy ingerencja zewnętrzna:?

W tzw. międzyczasie znalazłem taką stronę:

http://zetor25.webgarden.cz/rubriky/tec ... lika-zetor

To co proponujesz rozumiem jest na 1 zdjęciu załączonej strony:?

P.s. A powrót oleju tą samą drogą? Chyba jednak nie, musi być skierowany do zbiornika z olejem i też sterowany zaworem. Czyli:
1/ zamykamy zawór powrotny
2/ otwieramy zawór zasilający (do kiprowania)
3/ kiprujemy
4/ zamykamy zawór zasilający (przyczepa podniesiona)
5/otwieramy zawór powrotny (przyczepa opada grawitacyjnie)
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Albo tak jak jest to pokazane właśnie na tym zdjęciu, ale prościej będzie Ci wejść w czop:

Obrazek

Co do sterowania, może wystarczy rozdzielacz:
http://farmexpert.pl/rozdzielacz_hydrau ... t6130.aspx

Dodatkowo trzeba było by dobrać zawór zwrotny, siłownik i zamki. Musiałbym dłużej przy tym przysiąść, żeby powiedzieć Ci dokładnie co i jak.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2568
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: SEBRIGHT »

Zwróćcie uwagę na filmiku, w momencie gdy traktor już odjeżdża i opuszcza skrzynię widać że rozdzielacz ma dwie dźwignie, poza tym podnośnik jest cały czas opuszczony, więc można się domyślać że działa to niezależnie od fabrycznego podnośnika :)

Temat hydrauliki wyprowadzonej w sposób przedstawiony na stronie z linku na 100% był dość długo wałkowany w temacie 'Wszystko o Zetorze 25' Jak masz chęci i chwilę czasu może tam znajdziesz jakieś gotowe rozwiązanie jak to prosto wykonać :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Dzięki za wskazówki. SEBRIGHT, niestety z podanej przez Ciebie strony niewiele wynika, serwer skasował zdjęcia i rysunki. A szkoda, bo rozwiałoby to wszystkie wątpliwości. Może ktoś ma w swoim Zetorku hydraulikę zewnętrzną ze sterowaniem i opisałby instalację oraz działanie. Foto oczywiście bardzo wskazane:D.

SEBRIGHT masz rację, rzeczywiście na filmie widać dwie dźwignie, a to oznaczałoby, że moje przypuszczenia dot. sposobu działania, zawarte w poprzednim poście są prawdopodobne.
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Zastosowanie dwóch dźwigni może być efektem starego typu rozdzielaczy lub układu hydro.
Stosując HDS-y, dwie dźwignie można wyeliminować, gdyż rozdzielacz ma w sobie powrót, a dodatkowo, zawór przeciążeniowy (ustawiany), zawór zwrotny, zasilanie, wyjście ciśnieniowe i powrót.

Długo myślę już na wyprowadzeniem hydro z Zetora, ale albo brak funduszy, albo czasu, albo potrzeba zewnętrznego hydro oddala się.

Co do kwestii ilości oleju w plecaku, można nieco dolać i nic się nie stanie. Jedynym mankamentem byłaby potrzeba dobrego uszczelnienia całego podnośnika co wiąże się ze znacznymi kosztami. Ale... Wszystko jest do zrobienia :)
Do wyprowadzenia jednej sekcji np. wywrotu przyczepy, przedniego TUZ, przy odpowiednio dobranych siłownikach z ilością oleju nie powinno być problemów.

Pozdrawiam
Szam
Posty: 132
Rejestracja: 28 paź 2014, 11:19

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Szam »

Jakie są dane techniczne pompy oleju podnośnika - ciśnienie, wydajność?
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Hydraulika zewnętrzna do Zetora 25

Post autor: Majo »

Ciśnienie ok. 120 bar. Wydajność między 15-20l/min. Nie jestem pewny, i chyba dokładnych danych też nie ma na ten temat...
Myślę, że jednak wartości oscylują koło tych, które podałem.
ODPOWIEDZ