Zetor reanimacja

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

Zetor reanimacja

Post autor: marcin102m »

Witam. mam okazje kupić Zetora 25 rocznik nie jest mi znany. Stan silnika raczej agonalny ale odpala . Stoi na kołach , blachy kompletne raczej nie pognite , Ogólne przecieki oleju i troche rdzy bez przeróbek w wiekszości oryginalny jest szansa że gość znajdzie dokumenty do niego . Powiedzcie mi czy cena 2000 zł nie jest zbyt wygórowana ???
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Kupić czy nie kupić ?

Post autor: dawid25 »

Zależy do czego będzie ci on potrzebny. Cena 2000zł nie jest wygórowana jak za ciągnik na chodzie. W ogłoszeniach pojawiają się Zetory nie na chodzie w opłakanym stanie i za sporo wyższą cenę. Jak bym miał za taką sumę to bym wziął. Ale wybór należy do ciebie. Życzę trafnych decyzji :)
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Kupić czy nie kupić ?

Post autor: SEBRIGHT »

Przeliczając cenę wychodzi jakąś złotówkę za kilo więc cena złomu użytkowego. Gdyby gość znalazł papiery moim zdaniem na pewno by wartało, choćby dla samych papierów.

A silnik jak do roboty i chciał byś remontować to ładnych parę tysi trzeba wpakować, ale przyjemność z późniejszej jazdy bezcenna :p
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ?

Post autor: marcin102m »

Znalazł koleś dowód rejestracyjny do niego i ciągłość umów więc z rejestracją raczej nie będzie problemu. Ciągnik mam zamiar kupić w celach kolekcjonerskich -wyremontować i postawić w "kredensie "*yes*
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: Kupić czy nie kupić ?

Post autor: snakeman1 »

kupuj !-nie pytaj
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Kupić czy nie kupić ?

Post autor: drandrzej »

cena całkiem OK , w razie potrzeby u mnie jest magazyn części rożnych do takiego zetorka . mam takie ze 4 szt chyba mechanicznie odrestaurowane a gratów zostało .
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ?

Post autor: marcin102m »

No i kupiłem . A tak to wygląda. Oceniajcie. Śruby tylnego koła musiałem upalic bo nie było szans na odkrecenie. Obrazek
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Kupić czy nie kupić ?

Post autor: bossmann »

gratuluję. *tup*
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: marcin102m »

Zabrałrem sie do roboty i już częściowo rozebrałem ciągnik , wygląda to tak
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Mam kilka pytań do was koledzy.
Czy ktoś może ocenić ten sprzęt po numerach widocznych na zdjęciach ?Chodzi o rocznik i inne informacje .
Silnik udało mi sie odpalić w celu sprawdzenia działania skrzyni biegów. Silnik działa jednak jest raczej w marnym stanie , Głowica pójdzie do regeneracji , tuleje i tłoki zakupie nowe ponieważ na progu tuleji można sobie paznokcie połamać . Czy zastawy naprawcze na aledrogo nadają sie czy to jakaś słaba chińszczyzna ? Gdzie kupowaliście zestawy ( tuleje cylindry)?
Korbowody na wale mają wyczuwalny luz , od razu dawać wał do szlifu czy próbować wymieniać same panewki korbowodowe ? Próbowałem podważyć wał długim prętem sprawdzając jednocześnie czy jest wyczuwalny luz na podporze wału i nic nie wyczułem , czy w takiej sytuacji można by pominąc wyciąganie wału a jedynie wymienić panewki korbowodowe ?
Jakie części silnikowe i układu zasilania można dopasować z innych ciągników ?
Jakie ulepszenia można szastosować podczas remontu tego silnika ?
Na wale jest jeszcze oryginalna plomba : Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: Ursus »

Gratuluję i witam na pokładzie kolejnego Zetorowca :)
Sądząc po numerach to może być połowa lat 50-tych. Muszę jeszcze dokładnie zerknąć w swoje zapiski.
Zestawy naprawcze silnika możesz kupić albo indyjskie (Korurs) albo czeskie (zdaje się, że Premot). Jakościowo lepsze są te drugie, ale na Korursie też jeżdżą traktory :) A różnica cenowa jest, więc to od Ciebie zależy.

Panewki jak już chcesz inwestować to moim zdaniem lepiej zrobić komplet - główne i korbowodowe. Bo i tak musisz rozbierać wał i wozić do szlifu i dopasowania panewek. Więc możesz zawieźć wszystko i niech fachowcy ocenią, ale moim zdaniem będzie konieczna wymiana obu kompletów.

W skrzyni sprawdź przede wszystkim luz na wałku ataku oraz np. śruby zwolnic czy są przykręcone i zabezpieczone.

Części dopasować można niewiele niestety. Do silnika nie pasuje praktycznie nic z innych mi znanych i popularnych - bo z Supra pasują m.in. zawory wydechowe, ale to żadna pociecha :)

Ulepszenia hm... moim zdaniem jak wykonać kompleksowy remont to ulepszenia nie będą potrzebne. Zetorek i tak będzie miał czasem swoje kaprysy :)

W razie co - pisz lub dzwoń, chętnie pomogę :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: marcin102m »

W jakich granicach wynosi koszt szlifu wału i wymiany panewek ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: Ursus »

Same panewki ok. 1000 zł + robota może wyjść też koło tysiąca.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: marcin102m »

Dzisiaj dotarłem do takiego etapu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gdzie można takie panewki dostać ?
Sprawdzałem jeszcze raz luzy na panewkach głównych i nie da sie nic wyczuć , chciałbym sie ograniczyć do wymiany panewek na korbowodach . Ale nie wiem czy to bedzie dobra decyzja , za małe mam doświadczenie w ciągnikach . Ostatecznie ma być wykorzystywany do okazyjnych wyjazdów a nie do cięzkiej pracy w polu .
Powiedzcie mi jeszcze gdzie jest miejsce do wkręcenie czujnika cieśnienia oleju bo nie moge znaleźć ?
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: drandrzej »

manometr z filtra oleju stalową rurką idzie . wał wyjmij , panewki i wał pomierz to będzie wiadomo wymiary + oglądanie powierzchni i panewek i czopów dopiero może dać podstawę do właściwej decyzji . dół zetorkowego silnika dobrze zrobiony służy latami - ale prawdę mówiąc w każdym moim zetorku robiłem całość .
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: marcin102m »

Obrazek
Wymontowałem dzisiaj tłoki i włożyłem na próbe jeden pierścień -luz na zamku około 5 mm , dziwne że to jeszcze pracowało . Mierzyłem czopy wału korbowodowe , niestety owalne od 68,75 do 68,85 Pytanie- jakie są wymiary nominalne wału ? Czy ktoś ma jakies panewki na zbyciu które by sie dla mnie nadały ?
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: svecla »

Leżą u mnie jeszcze 2 nowiutkie nie montowane komplety naprawcze premot.
Jedynie jedna tuleja ma lekki nalot rdzy po zewnętrznej stronie.
kupiłem do swojego a potem zamiast wyremontowac sprzedałem zetorka na cześci.
Jesli jestes zainteresowany to odsprzedam w miare tanio (czytaj po cenie polskich zamienników)
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: marcin102m »

Kolego svecla wysłałem Ci priva .
Ponawiam pytanie jakie są wymiary nominalne wału i czy mój jest nominalny czy po szlifie ? wymiary wału podałem w wcześniejszym poście .
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: drandrzej »

nominał 70 , więc może wyjdzie 68,5 jeśli nie jest krzywy
marcin102m
Posty: 108
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:43

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: marcin102m »

jeżeli u mnie może wyjdzie 68,5 a szlif przeważnie co 0,25 to czy to oznacza że u mnie by teraz był 6 szlif ? czy może szlif jest co 0,5 ? Jakich panewek mam szukać bo te co znalazłem na aukcjach nie mają podanego żadnego wymiaru , Ktoś mnie może oświecić ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kupić czy nie kupić ? Zetor reanimacja

Post autor: Ursus »

Tak, bo panewki do Zetorów 25 i 50 Super zawsze były nadwymiarowe sporo. I dorabiało się je wg. potrzeby. Czasem po remoncie jeden lub więcej czopów mogły różnić się rozmiarem, bo szlifowało się wedle potrzeby :) Tak samo miałem robione w Suprze - szlifowane do równego i potem dotaczane panewki.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ