Zetor 25 remont

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Ok :) Po południu się tym zajme.
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
maroko
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2019, 23:09

Re: Zetor 25 remont

Post autor: maroko »

Witam

To mój pierwszy post tu więc jak coś źle to proszę o wyrozumiałość :)

Zabrałem się w końcu do remontu skrzyni i utknąłem na wyjmowaniu prawej półosi koronowej :/ Zdjąłem prawe koło i półoś. Wyjąłem ten długi wałek blokady. Ta półoś powinna wyjść na zewnątrz? Macie może jakieś sposoby?

Muszę wymienić kosz satelit bo pęknięty. I zastanawiam się czy koło zębate i te na wałku atakującym bo jest lekko poszczerbione.

Z góry dzięki za wszelkie porady :)
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Lepiej jak byś założył osobny temat bo pisząc w moim temacie robi sie trochę bałagan, ale nie przejmuj się, nie obrażę sie o to przecież ;)

Musisz wyjąć ze środka skrzyni prawe duże koło zwolnicy, wybić zewnętrzny pierścień łożyska półosi koronnej od środka skrzyni na zewnątrz, tak żeby kosz satelit wyjąć. Wcześniej musisz jeszcze zdjąc bęben hamulcowy, odkręćić 4 śruby m 12 i zdjąć to piaste na którym trzymają się szczeki hamulcowe, potem półoś koronna wyjdzie do środka skrzyni. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba właśnie tak to robiłem. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
maroko
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2019, 23:09

Re: Zetor 25 remont

Post autor: maroko »

Nowego tematu chyba nie opłaca się zakładać bo mam już rozebrane wszystko.
Pewnie tylko kilka pytań tu zadam ;)

Pierwsza sprawa odnośnie podkładek dystansowych pod te cztery śruby na ataku. Czy to może być taka zwykła podkładka czy jakaś specjalna twarda? U mnie są tak takie ''fabryczne'' ;) dwie. Ale jeszcze muszę sporo dołożyć bo koło ataku było cofnięte z 4 mm w kierunku przodu ciągnika. wymieniam też łożysko to pierwsze od skrzyni biegów więc to się trochę zmieni.
Drugie pytanie o sam kosz satelit, którego nie mogę kupić. Niby są ogłoszenia ale jak można się dodzwonić to chcą prawie 800 zł. Spawanie raczej chyba odpada? Czy nie?

Ps. Na wałku ataku były 4 podkładki dystansowe ( 1 grubsza, ok 8mm. i 3 cienkie). One wszystkie były pomiędzy łożyskami stożkowymi ?
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

A łożyska stożkowe na walku ataku nie sa mocno zuzyte? Moze jak dasz nowe to nie bedzie trzeba tyle tych podkladek. Ja miałem bardzo duże luzy na wszystkich lozyskach, a po wymianie lozysk musialem po pare podkladek ujac. Dokladnie nie pamietam wszystkiego jAK to robilem, ale zanim dobrze ustawilem to troche to wytrwalo. Żmudna robota z tym ustawianiem. Trzeba bylo po kilka razy skladac i rozbierac zeby bylo ok.
A co do kosza satelit to z jakich okolic jestes? Wiem kto ma duzo czesci do zetorow w okolicy Gostynia. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
maroko
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2019, 23:09

Re: Zetor 25 remont

Post autor: maroko »

Planuj wymienić tylko to pierwsze łożysko bo już wałeczki wylatują z niego :) a o dziwo to drugie stożkowe wygląda dużo lepiej.

Zaczekam aż kurier przywiezie kosz i zabieram się do składania skrzyni :) A na razie żeby nie siedzieć malowanie błotników i maski :)
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Remont powoli popycham do przodu, i w związku z tym trochę pytań. Potrzebował bym zdjęcie lub dokładny opis jak powinna wyglądać tylna klapka skrzynki narzędziowej, jak ona jest mocowana.
Druga sprawa dotyczy blokady dyferencjału. Czy na sprzęgło blokady powinna być jeczcze założona jakaś osłona żeby tej sprężyny mie było widać? A może wiecie gdzie są zdjęcia tych elementów?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Blokada jedt ogarnieta. Teraz stoje w martwym punkcie z ta klapka skrzynki narzedziowej. Ma ktos zdjecie zebym mogl zerknac jak to dorobic? No i nie wiem co z maska i kapota. Mam dosc mocno poobijane, najchętniej bym kupil jakas w lepszym stanie
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
jarekstryszawa
Posty: 675
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:35
Lokalizacja: Stryszawa
Kontakt:

Re: Zetor 25 remont

Post autor: jarekstryszawa »

Masz na myśli skrzynkę pod zbiornikiem? Zamiast dorabiać kup używkę, mam ze dwie ;-)
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

jarekstryszawa pisze: 29 maja 2019, 21:23 Masz na myśli skrzynkę pod zbiornikiem? Zamiast dorabiać kup używkę, mam ze dwie ;-)
Skrzynke mam już cała ładnie dopracowaną, tylko nigdzie nie moge znaleźć zdjęcia tej tylnej klapki. Kiedyś gdzieć taka fotke widziałem, ale nie wiem gdzie. Kupować całej skrzynki raczej nie chce. Jak już to ładna maska by mi się przydała bo mam troche mocno zdezelowaną
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Ma ktoś może zdjecie tej tylnej klapki?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Ursus »

Proszę :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Dziekuje bardzo :D Ide dorabiac.
A tak swoja droga to z czego dorabiacie uszczelki pod pokrywe skrzyni biegów? Ja wszystkie uszczelki do skrzyni dorabialem z grubego bialego arkusza papieru i jest ok. Ale ta duza pod pokrywe robilem z takiego samego papieru, tylko tyle ze z niebieskiego i mi się tam poci trochę. Chyba to wina tego niebieskiego papieru, bo pod lewarek biegow tez dorobilem z niebieskiego i tez sie poci, a wszystkie biale trzymaja :|
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Ursus »

Ja akurat pod pokrywę daję tylko silikon i jest ok :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Ja dawalem papier i z dwoch stron posmarowalem go cienko silikonem, no i niestety cieknie. Chyba sprubuje dac sam silikon i zobacze.
Ale dzisiaj po zdjeciu pokrywy podnosnika okazalo sie ze nie ma tego ciegna ze sprezyna ktore w koncowych polozeniach cylindra cofa dzwignie sterujaca. Chyba wiecie o co chodzi.
Wiecie jak to dorobic?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 remont

Post autor: Ursus »

Nie mam fotek pod ręką, ale nie jest to trudne do zrobienia :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

No to fajnie. Mysle ze z twoja pomoca dam rade :D
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Przyczyna przecieku była taka, że ten papier z którego dorabiałem uszczelki po prostu się rozwarstwił, tak jak bym dał dwie uszczelki i miedzy nimi ciekło. Całe szczeście że to tylko pokrywa podnośnika, i że reszta uszczelek sucha.
Zostało mi jeszcze to cięgno od podnośnika do dorobienia, Mógłby mi ktoś opisać jak to dorobić, albo może jakieś zdjęcie tego elementu?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Pomoze ktos
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Zetor 25 remont

Post autor: winko »

Jestem na koncu etapu malowania. Kola i zebra maski sa zolte, reszta cala niebieska. Chlodnice mam po regeneracji i jest czarna. Nie wiem czy ja przemalowac na niebiesko czy oslone wentylatora przemalowac na czarno. Macie jakies zdjecia niebieskich zetorow z czarną chlodnica?
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
ODPOWIEDZ