Zetor 25 A blokująca się sekcja pompy

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Gandy
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2018, 16:46

Zetor 25 A blokująca się sekcja pompy

Post autor: Gandy »

Witam, niedawno wyremontowałem górę silnika w swoim zetku, zregenerowałem pompę i wtryski, pompę dostałem zregenerowaną na wymianę( starą zostawiłem a wziąłem inną zregenerowaną) po zamontowaniu jej na ciągnik wszystko pracuje ok ale co jakiś czas potrafi zawiesić się jedna sekcja pompy w taki sposób ze zetek zaczyna pyrkać na jeden gar, po lekkim uderzeniu kluczem w pompę lub pchnięciu śrubokrętem popychacza w stronę bloku, bociek zaczyna znów chodzić na oba cylindry, na starej pompie to nie występowało, możliwe jest że występuje jakieś niespasowanie nowej pompy z blokiem silnika i zawiesza się popychacz w bloku? Ciągnik po remoncie ma zrobione dopiero około 5 mth, nie wiem czy ściągać pompę i coś działać z tym czy poczekać i może się wszystko ułoży i przestanie blokować popychacz. Przerabiał ktoś z was podobny problem?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 25 A blokująca się sekcja pompy

Post autor: Ursus »

Ale jak pracuje i masz zdjętą górną pokrywkę to widzisz, że się blokuje? Nie wiadomo jakie kto sekcje zamontował, czy nie pomieszał cylinderków i tłoczków.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Gandy
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2018, 16:46

RE: Zetor 25 A blokująca się sekcja pompy

Post autor: Gandy »

Tak z zdjętą górną pokrywką widzę że sekcja pompy na pierwszy cylinder od chłodnicy blokuje się w swoim gmp, najczęściej zdarza się to przy odpaleniu za drugim razem silnika, po prostu gasząc silnik, sekcja pompy na pierwszy cylinder zostaje unieruchomiona w gmp a przy odpalaniu nie cofa się przez co krzywka nie sięga popychacza i zetek chodzi na jeden gar, wystarczy lekko puknąć pompę lub poluzować śruby które trzymają ją przy bloku i zaczyna wszystko chodzić. Potrafi się też zaciąć przy większym obciążeniu, na przykład podjazd pod górę z przyczepą, wtedy jest nie wesoło bo traci moc, gaśnie a na stromych podjazdach to trochę niebezpieczne *stress* Ciekawe tylko czy to sama sekcja pompy się zacina czy z popychaczem coś jest nie tak? Oglądałem popychacze przy remoncie i wyglądają na ok, zero przytarć itd. Warsztat w którym regenerowałem pompę pracuje od 60 lat, ma bardzo dobrą opinie, regenerowałem u nich już pompy i wtryski do nie jednej osobówki i było ok, błąd w sztuce z ich strony jest mało prawdopodobny, choć najlepszym się zdarza.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor 25 A blokująca się sekcja pompy

Post autor: Ursus »

Dokładnie, tak jak piszesz, zdarza się najlepszym. Skoro zacina się tłoczek to sprawdziłbym, czy te "skrzydełka" swobodnie pracują w wycięciu w tulejce.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Gandy
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2018, 16:46

RE: Zetor 25 A blokująca się sekcja pompy

Post autor: Gandy »

Kurcze, przycina się sporadycznie a sam ciągnik i pompa ma mały przebieg po remoncie, poczekam jeszcze chwile niech się wszystko dotrze, ale nie chce tej pompy kluczem okładać, jak jej nie minie to ją zdemontuje i zobaczę czy nie ma nigdzie widocznych otarć lub przytarć na popychaczu i samej pompie, bo obstawiam że to raczej popychacz o pompę się blokuje w miejscu w którym przez nią przechodzi, jest to możliwe? Było by tam tak mało miejsca?
Zytrix
Posty: 72
Rejestracja: 24 lut 2017, 13:47

RE: Zetor 25 A blokująca się sekcja pompy

Post autor: Zytrix »

Widze następujące przyczyny:
wpadnięcie jakiegoś syfu
źle złożona pompa
za ciasne spasowanie tłoczka sekcji w cylinderku(minimalna różnica w rozszerzalności materiałów pod temp.)
zacinanie sie tłoczka sekcji w prowadnicy dawkowania

Czyli i tak jak wg. reguły nie rozbierzesz i posprawdzasz to i sie nie dowiesz.
ODPOWIEDZ