Olej w skrzyni w zetorku k25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
PEELOO2485
Posty: 162
Rejestracja: 20 sty 2018, 18:11

Olej w skrzyni w zetorku k25

Post autor: PEELOO2485 »

Witam. Ile oleju powinno się znajdować w skrzyni biegów z zetorze k25? Mam jeszcze jedno pytanko jak uszczelnić otwór przez który wychodzi wałek od pedałów hamulcowych, ponieważ cieknie mi tam olej, oraz jak uszczelnić otwór przez który wychodzi wałek od ręcznego hamulca?
Zetor K25 1951r.
Massey-Hariss-Ferguson tea-20 19??r.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

RE: Olej w skrzyni w zetorku k25

Post autor: winko »

Ja zalałem 30 litrów gęściejszego hipolu.
A co do uszczelnienia wałkó to musisz zdemontować pedał sprzęgła, odłączyć cięgna hamulców, zdjąć pedał prawego hamulca i wyciągnąć wałek razem z pedałem lewego hamulce w prawą stronę. Na wałku są oringi, ale nie pamiętam wymiaru. Ja miałem dużo różnych oringów na zapas i jakieś dopasowałem.
Na wałku ręcznego hamulca jest podobnie, tylko nie pamiętam w którą stronę go wyjmowałem. Otwory w obudowie w które wchodzi wałek sa załamane żeby oring się wcisnął, a nie zerwał. Musisz wsadzić wałek razem z tymi oringami na nim od tej załamanej strony otworu.
I coś mi się kojarzy że chyba do wyjęcia wałka pedałów musiałem zdjąć prawe koło bo wałek nie wyszedł do końca.
A przed montażem wałków dobrze wyczyść otwory w skrzyni szmatą, tylko nie żadnym skrobakiem *pissed* i dobrze posmaruj olejem wałek, oring i otwor w skrzyni żeby wszystko się wślizgnęło.
Ja przy swoim zetorku jeszcze raz musze zdjąć wałek ręcznego hamulca bo już się robi koło niego mokro. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
PEELOO2485
Posty: 162
Rejestracja: 20 sty 2018, 18:11

RE: Olej w skrzyni w zetorku k25

Post autor: PEELOO2485 »

dzięki za odpowiedz ide kombinować w garażu
Zetor K25 1951r.
Massey-Hariss-Ferguson tea-20 19??r.
emgieta
Posty: 6
Rejestracja: 01 paź 2018, 10:14

Re: Olej w skrzyni w zetorku k25

Post autor: emgieta »

Witam, mogę prosić o info. W zetorze 25A wymiana oleju w skrzyni biegów sprowadza się do: 1. Wypuścić stary olej korkiem (poziomy w tylnej części skrzyni biegów). Wlać nowy olej ok. 35l przez duży korek umieszczony w pobliżu dźwigni zmiany biegów ?
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Olej w skrzyni w zetorku k25

Post autor: winko »

Tak, ale przed spuszczeniem starego najlepiej troche pojeździc zeby sie wszystko rozmieszało. Po spuszczeniu starego można wlac ropy i przepłukać, ale jak mocno zasyfiona, a ja taką miałem, to jedynie czyszczenie po zdjęciu pokrywy gónej, żeby wszystko było ok. Przy okazji mozna znaleźć ,,skarby" na dnie.
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Grigs
Posty: 649
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Olej w skrzyni w zetorku k25

Post autor: Grigs »

By olej lepiej spłynął trzeba by go podgrzać co w ogóle jest nie opłacalne, lepiej zlać co jest, zdjąć pokrywę skrzyni, wyczyścić obudowe z pozostałości starego syfu np. zalejąc nitrem i pędzelkiem czy ropownicą lepiej, poczekać aż odparuje i zalać nowy olej, nałożyć sylikon dla uszczelnienia przy założeniu pokrywy, po czym ją i viola ;)
emgieta
Posty: 6
Rejestracja: 01 paź 2018, 10:14

Re: Olej w skrzyni w zetorku k25

Post autor: emgieta »

Wielkie dzięki :) Pzdr
ODPOWIEDZ