pompa wtryskowa zetor 25k

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Witam wszystkich i proszę o pomoc jak zdemontować pompę wtryskową ( śruby odkręcone, listwa z regulatora odczepiona ) a pompa trzyma nie nie da się wyciągnąć. Nie chcę szarpać żeby czegoś nie urwać. Gdyby ktoś miał jakieś fotki, filmik albo wytłumaczyć jak to zdjąć to będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: Ursus »

A regulator obrotów zdjęty? Film będzie lada dzień - tzn w przyszłym tygodniu postaram się zmontować. Mam materiały nie swoje- muszę to zmontować w odpowiednim komentarzem
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Regulatora nie zdejmowałem (tylko listwę z pompy odczepiłem od regulatora), myślałem że nie trzeba go zdejmować :shock: Regulator da się jakoś w całości zdjąć czy trzeba go w drobny maczek rozebrać?
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: SEBRIGHT »

Z tego co pamiętam to żeby ściągnąć regulator obrotów trzeba odkręcić śrubę/nakrętkę (nie pamiętam co tam jest) na klucz pazurkowy - u siebie docinałem z kawałka grubego płaskownika... Do ściągnięcia pompy musisz się niestety z tym uporać, ale najlepiej poczekaj na filmik od Pawła :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: Ursus »

Może i nie trzeba ściągać, ale jest bezpieczniej i sporo łatwiej - chociażby przy montażu.
Zdejmuje z dekiel, potem musisz rozebrać niestety regulator - rozpiąć wodzidło, odkręcić nakrętkę kluczem pazurkowym na wałku rozrządu, zdjąć bęben regulatora, u góry wykręcić mocowanie bębenka gazu, wyjąć go, żeby wodzidło zdemontować - tam jest taka śruba długa na płaski śrubokręt. Później masz pełen dostęp do śrub dolnej pokrywy regulatora. Odkręcasz, zdejmujesz - może być ciężko trochę jak ciasno na tulejce siedzi. Ale ostrożnie - bo to odlewy aluminiowe, żebyś coś nie walił młotem itd.
Potem przy montażu też trzeba tam oringi od razu nowe. Zobacz sobie od razu na wałek rozrządu, jaki luz, jaki stan, gwint itd.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Ok dzięki na razie, jak mi się nie uda to zaczekam na filmik :D bo powiem szczerze że by się przydał i przypuszczam nie jednemu użytkownikowi. Zanim tutaj napisałem szukałem informacji ale nigdzie nie znalazłem.
Robik
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:33

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: Robik »

Nakrętka regulatora obrotów ma lewy gwint, trzeba pamiętać przy odkręcaniu/zakręcaniu. Nie rozbieraj regulatora na kawałki bo później dużo kłopotów jest. To tak mi się przypomniało jak z wujem walczyliśmy z tym pierwszy raz.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: Ursus »

No tak.
Brakuje mi chwili, żeby usiąść do tego. Ale spróbuję się jakoś zmobilizować. Łatwiej byłoby mi zmontować film z własnych materiałów, ale akurat teraz tego nie robię. A mam od Alberta nagrania - ale muszę to teraz jakoś okiełznać odpowiednio.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Pompa zdjęta :D na razie dziękuję wszystkim za pomoc ;)
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Witam wszystkich ponownie i mam kolejne pytanie. Po zdjęciu pompy z bloku wychodzą dwa tłoczki ze śrubami które popychają sekcje pompy. Niestety przez początkowe nieudolne próby zdjęcia pompy wykręciłem obie te śruby :? Domyślam się iż tam się reguluje dawkę paliwa jaka jest podawana na wtryski. Proszę o informację jak to ustawić. Domyślam się że czeka mnie żmudna praca :(
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: Ursus »

Tam nie reguluje się dawki, ale kąt wtrysku. Jak je wyjmiesz to możesz sobie je wstępnie ustawić na długość - od rolki do końca popychacza - jak weźmiesz w suwmiarkę to ma być ok. 52 mm. Resztę sobie doregulujesz na ciągniku.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Przepraszam ale nie bardzo zrozumiałem :? . Nie wiem jak wyjąć te popychacze do których są wkręcane te śruby (u mnie wysuwają się w stronę pompy do pewnego momentu i nic dalej) i też za bardzo nie wiem o jakich rolkach mówisz. Łatwiej by mi było znać odległość na ile wykręcić śrubę z popychacza.
Resztę sobie doregulujesz na ciągniku.
- na co mam zwracać uwagę przy regulacji?
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Przepraszam za głupie pytania ale jestem informatykiem i szybciej rozkręcam komputery niż traktory :D
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Dobra panowie udało mi się te tłoczki wyciągnąć :D składam dalej
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Witam Panowie niestety pytań ciąg dalszy.
Poskładane wszystko (między czasie jeszcze regulator mi się rozleciał dałem nowy) i mam problem a mianowicie zetorek odpala tylko problem z reakcją na gaz. Naciskam gaz a on dopiero po czasie się zaczyna powoli zbierać. Drugi problem z gaszeniem go wcześniej dawałem gaz do góry i gasł ewentualnie jak już długo chodził co był mocno rozgrzany to dekompresator a teraz nawet jak jest zimny dekompresatorem muszę go gasić i to długo zanim zgaśnie. Co zauważyłem z boku pompy jest śruba dostępu do listwy, po wykręceniu okazało się iż sprężynka była zmiażdżona i się rozleciała. Czy to może mieć na to wpływ i jak tak jaka tam ma być sprężynka bo z mojej niewiele zostało. Próbowałem dać z długopisu (bo poprzednia też wyglądała na taką cieniutką) ale niestety nie pasuje.
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

I jeszcze jedno pytanko. Patrząc od góry na pompę są 3 śruby. Wiem że środkowa służy do odpowietrzenia pompy a do czego służą boczne śruby?
rosch8
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2018, 23:23

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: rosch8 »

fixacia elementov. nekrencic!
Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor Super 50
rosch8
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2018, 23:23

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: rosch8 »

pingwin_78 pisze: 28 maja 2019, 18:56 Witam Panowie niestety pytań ciąg dalszy.
Poskładane wszystko (między czasie jeszcze regulator mi się rozleciał dałem nowy) i mam problem a mianowicie zetorek odpala tylko problem z reakcją na gaz. Naciskam gaz a on dopiero po czasie się zaczyna powoli zbierać. Drugi problem z gaszeniem go wcześniej dawałem gaz do góry i gasł ewentualnie jak już długo chodził co był mocno rozgrzany to dekompresator a teraz nawet jak jest zimny dekompresatorem muszę go gasić i to długo zanim zgaśnie. Co zauważyłem z boku pompy jest śruba dostępu do listwy, po wykręceniu okazało się iż sprężynka była zmiażdżona i się rozleciała. Czy to może mieć na to wpływ i jak tak jaka tam ma być sprężynka bo z mojej niewiele zostało. Próbowałem dać z długopisu (bo poprzednia też wyglądała na taką cieniutką) ale niestety nie pasuje.
sprzezina powinna tam bic.
https://zetor25.sk/_files/200000104-249 ... 7684-9.JPG

tu mozliwo ju kupic:

https://www.zetor25.sk/portfolio/
Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor Super 50
pingwin_78
Posty: 45
Rejestracja: 08 lis 2016, 14:26

Re: pompa wtryskowa zetor 25k

Post autor: pingwin_78 »

Wpis dla następnych z takim problemem. Ja już problem opanowałem. Nie o tą sprężynę mi chodziło co jest na zdjęciu powyżej (tą miałem). Brakowało mi sprężyny która jest z lewej strony pompy paliwa (sprężyny gdzie chodzi listwa) to właśnie ona powodowała problem (a bardziej jej brak). Dzięki sąsiadowi mechanikowi który ma różne części różnych silników dobraliśmy jakąś sprężynę która w miarę pasowała i traktorek zaczął ładnie pracować. Dzięki wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ