Zetor 25 olej w wodzie

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
kantor-k2
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2020, 20:16

Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: kantor-k2 »

Witam kolegów i proszę o pomoc, w moim wyremontowanym świeżo silniku pojawia się olej w wodzie, nie dużo ale jest. Sprawdziłem zaślepkę technologiczną od przedniego okienka rewizyjnego i wymieniłem uszczelkę pod głowicą , dalej się pojawia. Są to oczka unoszące się na wodzie w zbiorniku wyrównawczym chłodnicy. Czarny olej, zaznaczam iż na bagnecie jest on jeszcze tak czysty że prawie nie widać stanu. I o co tu chodzi. Robili mi silnik w POM Przywory woj. Opolskie i podobno sprawdzili na szczelność głowicę.
Pozdrawiam miłośników 25 i proszę o pomoc
rafalw111
Posty: 87
Rejestracja: 11 gru 2019, 22:12

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: rafalw111 »

Olej byl w ukladzie z przed remontu czyli chlodnica weze i inne i dlatego sie pojawil w wodzie , Wyplukac spuscic woda wlac nowa .
A to ze uszczelka i glowica to malo wazne jeszcze moze mieszac na uszczelnieniu tulei tuleja-blok Ale jak remont robili to to wykluczamy .
kantor-k2
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2020, 20:16

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: kantor-k2 »

Napełniałem i spuszczałem ze 3-4 razy i nadal jest ale powtórzę to, bo gdyby tuleja to woda powinna być i w oleju a nie jest
Dziękuję ci za radę - odpiszę co będzie
kantor-k2
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2020, 20:16

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: kantor-k2 »

Tuleja blok - olej do wody - nie ma wystarczającego ciśnienia oleju - czy się mylę?
grzegorz
Posty: 109
Rejestracja: 15 sie 2011, 22:28

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: grzegorz »

Olej ma zdecydowanie wyższe ciśnienie od wody .
Ciężko będzie się miala wcisnąć woda do oleju.
Miałem przypadek oleju w wodzie w ciężarówce dość długo się układ oczyszczał dodaj trochę chemii lub płynu do naczyń przepłucz układ, może to pozostałości.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: Wiesiek »

To nie olej. To resztki niedopalonego paliwa no i również tak jak piszesz resztki oleju wdmuchane z komory spalania do układu chłodzenia. Uważam, że głowica jest gdzieś pęknięta, albo pękła zaraz po uruchomieniu, co może się wydarzyć zwłaszcza gdy była kupiona od nieuczciwego .....
Chyba, że uszczelka gdzieś przepuszcza kompresję do wody.
kantor-k2
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2020, 20:16

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: kantor-k2 »

kompresja na pewno nie trafia do wody, uszczelkę pod głowicą zmieniłem, głowica świeżo zrobiona może coś namieszali. Będę płukał chłodnicę do fakt jest z rozmrożonego silnika. Ale oleju w wodzie jest zawsze mało ale jest i co jest zastanawiające to jest czarno grafitowy a w silniku nawet nie widać stanu na bagnecie. Olej ma ciśnienie prawidłowe silnik po kapitalce. Na ciepłym 1,5 do 2 atm. na wolnych do 4 do 5 na wysokich. Szpece mówią żebym jeździł i spokojnie docierał to taka drobina się doszczelni / zajdzie , ale wywaliłem tyle kasy a sam też jestem mechanikiem i takie stwierdzenia mnie nie przekonują. Jak coś kol. wymyślą to dajcie znać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: SEBRIGHT »

Ja bym obstawiał że chłodnica jest w środku zabrudzona olejem i powoli się wypłukuje...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 olej w wodzie

Post autor: Ursus »

Mogą być zanieczyszczenia z układu, chociażby na olej albo smar wkładane tuleje - wówczas nadmiar się wypłukuje trochę. Jest to wtedy zupełnie nieszkodliwe.
Inna rzecz - może być, że nieszczelność jest na kanale doprowadzającym olej do klawiatury. Jak zdejmiesz przednią pokrywę głowicy (taka blacha mocowana na 5 śrub bodajże) to będzie śruba na płaski śrubokręt widoczna - jest to wewnątrz płaszcza wodnego głowicy. Miałem taki przypadek, że tam olej wyciskał się do układu chłodzenia, bo jest pod wyższym ciśnieniem niż ciecz chłodząca. W drugą stronę ani grama się nie przedostawało.
Na filmie będziesz widział o jaką śrubę chodzi: https://www.youtube.com/watch?v=v8eIAgEsuRk
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ