Zetor 25-porady

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Kombajnista
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:36

Zetor 25-porady

Post autor: Kombajnista »

Witam, przede wszystkim chciałbym się przywitać, gdyż jestem nowy na forum. Z góry przepraszam jeśli taki temat gdzieś już był (szukałem na forum ale może gdzieś coś przeoczyłem) albo napisałem go w złym dziale. Nazywam się Kacper, w tym roku kończę 18 lat (stety bądź niestety). Chodzę do technikum (prof. Technik Mechatronik). Lubię maszyny rolniczę/budowlanymi. Ogólnie chciałbym zakupić zetora k25. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć że na tym ciągniku uczył bym się właśnie różnego rodzaju napraw/remontów. Z ciągnikami miałem do czynienia (a miałem ze względu na to ze mój tata miał parę zetorków nowszych serii x211/x911/x011, aktualnie nie ma żadnego ciągnika na podwórku), a nawet mam bo jednak mieszkam na wsi. Aktualnie posiadamy ładowarkę Zettelmeyer zl500 (w niej przeprowadziliśmy remont silnika, to był mój pierwszy poważny remont silnika), tak to posiadam 2 romety PRL-owskiej produkcji które odnowiłem (tj. Remont silników, odnowienie wizualne). Wątek ten pisze ponieważ, W mojej głowie jest wiele nie wiadomych jeśli chodzi o ten temat, ale najbardziej nurtuje mnie to pytanie: Czy warto interesować się Zetorami 25 z silnikiem od c330/c328/c325? Głównie chodzi mi o to czy warto kupić taki egzemplarz i go remontować, jeśli chodzi o ciągniki z oryginalnymi silnikami to wiem na czym stoje, bo jednak jest to oryginalny silnik. Ciągnik ten jakbym taki zakupił nie pracował by już w polu, jak już to przygotowania miejsca do nie wielkiego ogródka i przeciągnięcia przyczepy (czasem z tatą remontujemy przyczepy). Za wszelkie porady dziękuje.
WlkpTV
Posty: 164
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:52
Lokalizacja: Września
Kontakt:

Re: Zetor 25-porady

Post autor: WlkpTV »

Witam witam, widzę kolega po fachu :lol: Co do wyboru pomiędzy "składakiem" a zetorem z oryginalnym silnikiem to są plusy i minusy. Plusy składaka są takie że jeżeli ma silnik z naszych "ciapków" to części znajdziesz praktycznie w każdej hurtowni/sklepie rolniczym. Z oryginalnym już trzeba się trochę naszukać i wykosztować jeśli chodzi o kapitalkę. Też zależy czy chcesz mieć oryginalnego zetorka czy obojętnie byle by był sprawny ;)
Ursus C-4011, Jawa 50 Mustang i to wszystko :D
Kombajnista
Posty: 3
Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:36

Re: Zetor 25-porady

Post autor: Kombajnista »

Dziękuje za odpowiedź. Właśnie plusem takiego składaka jeśli chodzi o części do silnika to praktycznie pójdę do każdego sklepu z częściami do maszyn rolniczych i kupię co potrzeba praktycznie bez problemu, a jednak z częściami do oryginalnego silnika jest różnie. Podobnie z kosztami części. Również jak dla mnie na plus jest to że jak kupię takiego składaka to Znów nie muszę robić go na oryginał tylko wyremontować i ew. udoskonalać (jak pisałem, chce na nim uczyć się jak się naprawia, jak co działa), a jak ma już oryginalny silnik to wypadało by porobić to wszystko jak wyszło z fabryki. Ogólnie to zobaczę co się trafi. Aktualnie i tak nie chcę nic kupować gdyż nie mam odpowiednich funduszy (tzn. na sam ciągnik by może wystarczyło, ale koszt transportu, rejestracji trzeba doliczyć) oraz doskwiera brak czasu aktualnie.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25-porady

Post autor: Ursus »

Tak jak przedmówca napisał - do użytku silnik od C330 o wiele lepszy z uwagi na bezproblemowe generalnie działanie i łatwość ewentualnych napraw. Natomiast Zetorki wymagają dość dużo uwagi - głowica, pompa wtryskowa, układ korbowy - to są trudne i kosztowne elementy.
Poza tym wałek atakujący lubi się luzować i robić sam sobie wtedy krzywdę :) A to też ciężko dziś znaleźć, więc skrzynię przy zakupie sprawdź, a jak chodzi dobrze to po zakupie dekiel zrzucić trzeba i skontrolować.
Ryzyko w zakupie takich wiekowych sprzętów zawsze jest, ale w Zetorkach 25 zdecydowanie to silnik na dzień dzisiejszy jest największą bolączką.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ