ZETOR 25 -odbudowa

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Cześć
Czy są gdzieś dostępne nowe przeguby kompletne z gniazdami? a może z czegoś można dopasować? jak sobie radzicie z tym?
Obrazek
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Ursus »

Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

To widziałem,ale to połowa tego co mi potrzeba. Oni sprzedają sam sworzeń z podkładką a od góry jest jeszcze gniazdo wkręcane tej "kuli" w drążek którego ja tez nie mam.Niestety nie mam porównania z oryginałem ani rysunku ,może ja mam coś inaczej....
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: kumarzysta »

Może 330? Żuk?
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Nic nie dopasowałem.Kupiłem to co oferuje Danrol i dalej będę myślał jak to wsadzić.Oczywiście dam znać
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Ursus »

Ale tą górną część masz aż tak wyrobioną?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Jedna strona ją ma,ale odmaczam w nafcie bo nie idzie ruszyć.Druga strona nie ma wcale.
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: kumarzysta »

Pokaz foto a coś może wymyślę
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Tak to wygląda.Od góry na sworzeń kulowy przychodzi taka zaślepka wkręcana w gwint,Jeszcze jej nie odkręciłem,ale myślę że ma w środku gniazdo dla "kuli",z drugiej strony mam tylko gwint.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: kumarzysta »

Ja takie gdzieś dawno temu widziałem końcówki. Ewentualnie https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... s&usqp=CAc
Zobacz może czy z Ruska nie pasuje nakrętka?
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Witam po urlopach
Wracam do garażu.
Zregenerowałem pompę wody,odebrałem rozrusznik oraz nareszcie głowice.
Głowica oczywiście z przebojami,4 miesiące na nią czekałem bo puszczała.Na szczęście jest jeszcze gość starej daty który się podjął naprawy.
Rozrusznik jest jak nowy,a wcześniej leżał 30 lat w trawie-wcześniej pokazywałem zdjęcie,także jest to dowód na to że można ratować największe złomy,
W pompie wody wymieniłem wszytko na nowe,ale mam jeden brak. Otóż koło pasowe jest w stanie krytycznym. Może ma ktoś na zbyciu lub wie od czego dopasować? Wiem,że mogę zamówić nowe koło ,ale ok 700 zł za kółko to dam sobie na wstrzymanie.

Na dzień dzisiejszy do skompletowania poszukuje jeszcze
-gaz ręczny
-lewarek biegów


Na koniec taka ciekawostka. Pompa wodna po oczyszczeniu druciakiem na wiertarce okazała się być fabrycznie zielona.Farba fabryczna była tak dobra,że nawet nie idzie jej zdrapać w przeciwieństwie do dwóch wierzchnich warstw "współczesnych" farb.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Ursus »

Wiele części zamiennych do Zetorów było fabrycznie malowanych właśnie na taki zielony albo niebieski kolor. Więc ktoś już pompę pewnie zmieniał kiedyś.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Witam
Kolejny mały problem sie pojawił. Chce wymienić świece żarowe na nowe.Okazuje się,że nakrętka blokująca świece we wkładce ma inny wymiar (M 19) od tulei (wkładki do głowicy).Czy to oznacza że były stosowane różne średnice czy ktoś tu stosował sztukę rzeźbiarską? W innej głowicy mam pasujące ,ale nie jestem w stanie ich z głowicy wydostać. Mogę kupić nowe wkładki ,ale nikt nie podaje wymiarów więc mogę kupić nowe nie pasujące.Samych nakrętek nowych nie widziałem.
Obrazek
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
zbenio10@gmail.com
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2020, 18:56

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: zbenio10@gmail.com »

Mam zapasową pompę wody w częściach z kołem pasowym.
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Dziękuję za informację, pompę już zregenerowałem, koło pasowe udało się do kupić. Niedługo zrobęe tu jakąś aktualizację
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Witam
Trochę mnie tu nie było,ale to nie znaczy że nic nie robiłem.
Silnik jest prawie gotowy do odpalenia,pompa i wtryski,kąt wtrysku ustawione,chłodnica i pompa wody podłączona.
Zetor był już praktycznie chwile przed pierwszym uruchomieniem planowanym w tym miesiącu.Czemu był? ano dlatego że przy montażu lewarka biegów okazało się że coś nie gra,i nie działa on prawidłowo tzn zacięło się.Trzeba było ściągać płytę i po długim przeglądzie doszedłem do wniosku że trzeba to rozebrać.Po rozebraniu mechanizmu zmiany biegów okazało się że na lewym wodziku kulka w środku się zablokowała bo zrobił się uszczerbek w kołnierzu wodzika.Dlaczego ? nie mam pojęcia,nie szarpałem się z tym jedynie kulki i sprężynki wymieniłem.Kulki dosztukowałem w sklepie i pasowały w "kanaliki" obudowy wodzików więc chyba było okej.Biegi też na sucho wchodziły.może kulka była za duża o setną ,dwie milimetra i za bardzo się rozpychała? nie wiem.Wodziki udało się zakupić używane,zobaczymy w jakim będą stanie,a jak nie to dam do tokarza.
No i co dalej? Jak to mówią nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Wpadł do mnie kumpel-mechanik fachowiec od skrzyń biegów.Popatrzał,przejrzał porobił parę trików i okazało się że łożyska reduktora w skrzyni nie są w najlepszej formie,a środkowe jest w tragicznym stanie .Zdaje się na pierwszy rzut oka że brakowało tam jakiś dystansów bo luz był nie miłosierny między tym łożyskiem a nakrętką dociskową koła zębatego. Decyzja szybka -rozbieram w piz...u wszytko i uczę się na błędach.
Ostatni raz zaufałem swojemu jednak małemu doświadczeniu,teraz mam podwójną robotę i stratę czasu.O kasie już nie mówię bo tą przestałem już dawno liczyć w kwestii zetora.
Natrudziłem się z nakrętką koła zębatego reduktora bo jest już tak zmęczona pobijaniem przez stare czasy, że z każdym uderzeniem prosiła o obcięcie.Jednak dało rade.....pewnie i tak nie dostane takiej....
Do wykręcenia ataku wysmarkałem (fachowiec by wyspawał) sobie ściągacz i ładnie poszło,zastanawiam się tylko ja to wejdzie na powrót? bo wbijanie chyba odpada ze względu na kształt zębów ataku.
Na odstresowanie,w mroźne dni zaprojektowałem i skleiłem sobie model zetora 25 w skali 1:25,jeszcze nie pomalowałem,chociaż ten stoi już na kołach :) pozdrawiam !
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Ursus »

Tak to jest niestety. Ja też czasem coś po sobie poprawiam, bo człowiek chce zaoszczędzić kilka złotych i odrobinę czasu i zrobi dobrze, ale nie najlepiej a potem poprawiam bo nie mógłbym tak jeździć :lol: To tak na pocieszenie.

Co do wodzików to wrzucę Ci tu patent, który się lepiej sprawdza od oryginalnego i jest przede wszystkim łatwiejszy montaż, wymiana, a także możliwa regulacja. Zrobię tylko fotki jutro lub w poniedziałek.
W razie jakbyś coś potrzebował się poradzić co do skrzyni to Cię skomunikuje z moim tatą, on w głowie skrzynie naprawia, więc przez telefon jest w stanie wszystko wytłumaczyć.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Dziękuję,tylko zakupie łożyska i zabieram się za składanie.
Może już przy okazji wrócę do tematu kółka zębatego wstecznego.Może ktoś ma w dobrym stanie na sprzedaż?
Znam te z OLX,ale przed tym handlarzem zostałem już chyba 3 razy ostrzeżony także nic od niego nie kupię.
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Muran001 »

Ciekawy model Zetora A25. Czy planujesz projekt modelu zgłosić do wydania w wydawnictwie Answer? Pewien modelarz zaprojektował dla Answera Ursusa C-330, Ursusa C-360, Władimirca T-25A oraz DT-75. Zetorek mógłby być dobrym uzupełnieniem.
Adrian Salino
Posty: 99
Rejestracja: 19 paź 2021, 15:41

Re: ZETOR 25 -odbudowa

Post autor: Adrian Salino »

Tak,model będzie wydany.
Ferguson TEA 20
Zetor 25
Ostrówek K 162
Przyczepa D 44-B
ODPOWIEDZ