Kolumna 3011

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Kolumna 3011

Post autor: pawelp1320 »

Witam, wymieniłem całą kolumnę i łożyska w kolumnie, zalałem olejem, nowe drążki, zwrotnice nasmarowane ale nie można ukręcić kierownicą. Podkładek nie dawałem wcale, i po dokręceniu obudowy kolumny nie można ruszyć kierownicą. Już nawet poluzowałem tą obudowę i jest prześwit ponad milimetr i jest minimalnie lżej, ale mimo to trzeba się dobrze zapierać. Dodam że z przodu mam opony jodełkę i wiem że takie opony stawiają większy opór niż zwykłe ale no nie do przesady. Czy może łożysko jest za wysokie? I za bardzo ściska?
Darekmal72
Posty: 22
Rejestracja: 17 paź 2021, 12:38
Lokalizacja: Miłki,Mazury

Re: Kolumna 3011

Post autor: Darekmal72 »

Cześć. Przerabiałem temat kilka miesięcy temu i pamiętam ,że luz łożyska reguluje się podkładkami dystansowymi ,czasami ustawianie jest marudne bo albo wychodzi duży luz na kole kierownicy albo zaciska łożysko i wtedy są duże opory na kole kierownicy. Aby wykluczyć opory opon można podnieść przód traktorka. Pozdrawiam
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Kolumna 3011

Post autor: pawelp1320 »

Dokładając podkładki zmniejszamy luz na układzie, docikając bardziej łozysko stożkowe. A u mnie nie ma żadnych podkładek a i tak jest jakby za dużo. Przód podnosiłem, kręci się lżej to wiadomo, ale nie jest to tak jak powinno być. Na podniesionym według mnie dalej kreci się za mocno niż powinno, wygląda jakby kierownica się przycierała. Ale luzując obudowę kolumny, czyli zmniejszając docisk łożyska stożkowego jest coraz lepiej, ale łapie coraz to większy luz na kierownicy. Wygląda to jakby łożysko stożkowe było za wysokie, kupowałem go na wzór starego, ale może ktoś miał duży luz w starej kolumnie i wsadził specjalnie wyższe. Jeszcze jest sprawa zwrotnic, a mianowicie tulejek. Kiedyś rozbierałem i były w średnim stanie ale jeszcze nie było tragedi. I wiem że to też może sprawiać opory ale czy aż takie?
RRC
Posty: 500
Rejestracja: 01 paź 2010, 15:59

Re: Kolumna 3011

Post autor: RRC »

W którym kierunku masz założone łożyska na wałku?
Dolne stożkiem w kierunku sprzęgła
( nie da się inaczej), górne łożysko stożkiem w kierunku kierownicy.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Kolumna 3011

Post autor: pawelp1320 »

No i tak mam złożone. Bieżnia na samym dole i na samej górze. Tylko nie wiem czy odpowiednie łożyska włożyłem, bo kupowałem na wzór starych a ktoś mógł zakombinować i dać wyższe. Ale znowu jak luzuje obudowę to kręci lżej ale łapie duży luz na kierownicy od razu. Nie mogę całkowicie dokręcić obudowy bo nie da rady wcale skręcić kołami.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Kolumna 3011

Post autor: Ursus »

A bieżnia dolna wbita maksymalnie? Wałek z nakrętką dawałeś nowy? Kamienie są też nowe?
Te wałki z nakrętką za 160 zł są tragicznej jakości, w rękach się zacinają - jeśli taki zamontowałeś to pewnie nic się i tak nie da zrobić. Podobnie kamienie - one mają inny kształt niż powinny, jak się je złoży bez obróbki to nie będą pracować jak trzeba.

tak jak już koledzy wyżej wspomnieli - przód sobie unieś a najlepiej zdejmij drążki wzdłużne najpierw, aby uniknąć oporów kół i samych zwrotnic, które mogą też stawiać duży opór po niefachowej regeneracji.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Kolumna 3011

Post autor: pawelp1320 »

Bieżnia wbita, wałek i kostka nowe, z tym że to zestaw za te 160 zł. Kamienie od razu nie pasowały, trzeba było ranty zeszlifować bo nie dało się w ogóle wsadzić w kostkę. To był błąd że wsadziłem ten zestaw.
Spróbuję jeszcze bez drążków tak jak mówisz.
janusz204
Posty: 26
Rejestracja: 19 lis 2010, 18:55

Re: Kolumna 3011

Post autor: janusz204 »

Miałem to samo : zamontowałem bez podkładek a miko to nie dało się kręcić . Mechanik jeszcze POM- owski kazał się nie martwić bo pewnie łożyska dobrze nie siadły na wałku . Kazał „jeździć i obserwować”. Po jakim czasie kierownica zaczęła lżej chodzić. Lada chwila będę dokładał podkładki .
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Kolumna 3011

Post autor: Ursus »

Czyli źle nabite łożyska są jeśli taki objaw.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Kolumna 3011

Post autor: Pronar 82A »

Witam,te podróby które teraz robią nadają się tylko na złom,mają ślimak i ślimacznicę z żelaza,a ślimacznica org jest z aluminium(sam gwint) dlatego nie będzie sie nigdy lekko kręcić,najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie czeskiego wałka z kulkową ślimacznicą. Drożej ale trwale i kręcenie lżejsze jak w 60 tce. W jednym z ciągników mam około 10 lat i jest super.
ODPOWIEDZ