Mazur d 50

Dyskusje na temat innych ciągników
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Mazur d 50

Post autor: Ursus »

Wyciągarka i specjalne osłony na tył. Kabina chyba albo była albo nie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Rykun
Posty: 14
Rejestracja: 27 maja 2010, 14:52

RE: Mazur d 50

Post autor: Rykun »

hydrauliki w tych spychaczach nie było.jeśli chodzi o wersje to wiem ze była jeszcze z szerszymi gąsienicami bodajże 60cm. mam jeszcze pytanie kiedy jest teraz ten zlot zabytkowych maszyn?

Tu mam małe sprostowanie. Były mazury z hydrauliką. Oznaczenie sh 50 j ze zrywakiem z tyłu. Dane na podstawie artykułu http://www.komatsupoland.pl/upload_imag ... charek.pdf

Kolejny etap odbudowy mamy prawie za sobą. Jest to malowanie. Poszło 4 litry farby. Oczywiście nie starczyło i jest dokupione kolejne 4l. Nie starczyło na maskę, grill i szczegóły.

Zdjęta łycha przed malowaniem. Dodam że pierwszy raz widzę go bez lemiesza.
Obrazek
Tutaj już po.
Obrazek
Obrazek
Ciągnik w trakcie malowania:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety pojawił się duży kłopot z zawieszeniem. Konkretnie nie chcą odkręcić się śruby od rolek jezdnych. Albo je pourywamy i wywiercimy co wiąże się z rozbiórką całej jednej strony spycharki. Albo podgrzejemy palnikiem i może się odkręcą jakimś cudem. Dodam że wyjąć cokolwiek w tym sprzęcie to nie łatwa sprawa bo wszystko jest cholernie ciężkie. Na dodatek tam gdzie stoi maszyna nie mamy warsztatu i narzędzi i trzeba wszystko przywozić ze sobą.

Zdjęcia napędu gąsienicowego.
Obrazek
Rozpinanie gąsienic.
Obrazek
Obrazek
napinacz
Obrazek
koło napędowe
Obrazek
Obrazek
Obrazek
koło napinające
Obrazek
os koła napinającego
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Mazur d 50

Post autor: Ursus »

Coraz lepiej się prezentuje :)

On będzie pracował jeszcze??

Zlot w Wilkowicach jest pod koniec sierpnia.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Rykun
Posty: 14
Rejestracja: 27 maja 2010, 14:52

RE: Mazur d 50

Post autor: Rykun »

za rok będziemy oczyszczać nim stawy jak będzie mała woda takie są plany jeśli chodzi o Wilkowice to jak się uda to zawitamy ale bez ciągnika nie wyrobimy się z naprawa jak wcześniej pisałem rolki jezdne nie chcą się odkręcić naprawiamy go praktycznie tylko w weekendy jak jest czas. i problem z transportem jest mieszkam 350km od Wilkowic pod warszawą i nie mam czym tego przetransportować.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Mazur d 50

Post autor: Ursus »

No to po przyjeździe do Wilkowic myślę, że zgadamy się jakoś, żeby osobiście pogadać? :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Rykun
Posty: 14
Rejestracja: 27 maja 2010, 14:52

RE: Mazur d 50

Post autor: Rykun »

oczywiście pogadać przy piwku.kiedy dokładnie ten zlot i ile dni trwa ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Mazur d 50

Post autor: Ursus »

Tak jak w kalendarzu:
28-29.08.2010 - IX Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka - Wilkowice, gmina Lipno koło Leszna, woj. wielkopolskie, równolegle odbędzie się wystawa Roltechnika

Można przyjechać w piątek spokojnie już :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Rykun
Posty: 14
Rejestracja: 27 maja 2010, 14:52

RE: Mazur d 50

Post autor: Rykun »

Dawno nie zaglądałem na forum ale nie zapomniałem o Mazurku. Przeszedł naprawę układu jezdnego. Wymieniono wszystkie tulejki w rolkach i kołach napinających. Zastosowałem nowe śruby, podkładki, smarowniczki itp. Napinacze zostały rozruszane i zakonserwowane. Wszystko uzupełnione o kilogramy towotu.

Tulejki rolek zostały wykonane z poliamidu zamiast z brązu. Teoretycznie powinny spisywać się dobrze ze względu na właściwości samosmarne i zmniejszone tarcie.

Koła napędowe były już zużyte. Z braku dostępnych części zamiennych zostały zregenerowane metoda napawania.

W skrzyni biegów i zwolnicach zagościł po 20 latach nowy olej. Po złożeniu całości i napięciu gąsienic pozwoliliśmy sobie na krótką jazdę. Niestety nie mamy uwiecznionej tej wiekopomnej chwili na filmie.

Do zrobienia został remont wciągarki, położenie elektryki i montaż filtra powietrza. W międzyczasie pękł kolektor wydechowy który był już spawany. Trzeba spróbować go połatać ale te żeliwo wymaga specyficznego podejścia.

Pojazd jest już cały pomalowany czeka sobie spokojnie w zamkniętym pomieszczeniu na dalsze prace.

W niedługim czasie może zrobię film z pracy gdyż jest parę drzew do wyrwania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Mazur d 50

Post autor: Bolszewik »

No to czekamy, jestem bardzo ciekaw jak to jeździ. Widziałem niby kilka filmów ale nigdy nie widać tam wszystkiego ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Mazur d 50

Post autor: Ursus »

Piękna sprawa :) Niby nieduży ciągnik, ale te gąsienice dodają mu agresywności :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
damianstrychal
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2012, 22:52

RE: Mazur d 50

Post autor: damianstrychal »

witam mam mazura interesuje mnie cena po ile takie cuda chodzą stoi parę latek pod chmurką jest na kompletny lecz nie na chodzie
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Mazur d 50

Post autor: drandrzej »

mogłem niedawno kupić po cenie złomu - 4500/5000 zł , ale odpuściłem sprawę - to jednak ciężko transportować na imprezy
the_trooper
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2012, 19:54

RE: Mazur d 50

Post autor: the_trooper »

Jeszcze do niedawna w moich stronach było tego pełno - mazurki, głównie D50 pracowały na kopalniach ropy naftowej jako windy wyciągowe . Miały zamontowane z tyłu wciągarki, a z przodu balast i akumulatory.Były uważane za bardzo szybkie i zwrotne maszyny.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Mazur d 50

Post autor: Jacek ze Skansena »

Trooper czy może są jakieś części w twoich stronach do Mazura?
the_trooper
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2012, 19:54

RE: Mazur d 50

Post autor: the_trooper »

Z częściami może być kłopot, bo większość kopalni ropy pozbyła się mazurków i zastąpiła je ursusami C 385, 912 lub 914 i pochodnymi. Mazurki sprzedano prywatnym użytkownikom, bo dzięki wciągarce mogą pracować w lasach. Musiałbyś szukać po ludziach którzy mieli z tymi ciągnikami do czynienia. Możesz też podzwonić po kopalniach - chodzi mi tylko o kopalnie ropy z rejonu Krosna, Sanoka i Gorlic. Tam jeszcze mogą nimi pracować
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Mazur d 50

Post autor: bossmann »

Piekny sprzet.
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

RE: Mazur d 50

Post autor: kombi »

Witam
jakieś 4 miesiące temu takie cudo pojechało na złom
przy mojej firmie
gościu przywiózł toto na starze skrzyniowym [star ledwo zipał , resory siedziały]
Kolega co koło mnie ma dzwigi zdjął mazurka i po odpaleniu sam pojechał na złom
gosciu za niego dostał 2,5 tys. złotych
był problem z gąsienicami bo złom nie policzył ich jako złom stalowy bo tych gąsienic nie chwytał MAGNES

własciciel złomu twierdził ,że gąsienice były w mazurkach i jemu podobnych sprzętach jakieś inne

mówił coś o tym ,ze do gąsienic stalowych szybciej łapały MINY MAGNETYCZNE ,MAGNESOWE
ile w tym prawdy sam nie wiem
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Mazur d 50

Post autor: damber »

Oj, to kolejne smutne zakończenie żywotu starej retro-maszyny.
Facebook. old URSUS tractor
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Mazur d 50

Post autor: bossmann »

Dużo takich sie słyszy opowiadan.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Mazur d 50

Post autor: Wicher »

U mnie we wiosce u jednego psychicznego dziadka stoi 3 ciągniki gąsienicowe, Tata był kiedyś po coś u niego i pytał czy sprzeda. Nie sprzeda, a rumunek i mazur gniją na dworze...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
ODPOWIEDZ