TV-521

Dyskusje na temat innych ciągników
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

TV-521

Post autor: Bolszewik »

Interesują mnie wszelkie dane na temat tego jugosłowiańskiego wynalazku:

TV-521
rok 1982
TOMO VINKOVIĆ

Kto coś ma (instrukcje katalogi itp.) proszę o pomoc.
Wdzięczny też będę za wszelkie informacje na temat tego pojazdu.

Temat nr 1 to jak odpalić to ustrojstwo. Poprzedni użytkownik palił to z linki jak piłę motorową (miał chłop krzepę). Niestety z rozrusznika nie chce zapalić. Silnika nie można przełamać na załączonej kompresji. Nie można go uruchomić pomagając sobie odprężnikiem.

Od czego pasuje do tego rozrusznik, ewentualnie czy można taki kupić (najlepiej szybkoobrotowy).
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
przemekprzemek2
Posty: 218
Rejestracja: 20 lut 2008, 21:14

RE: TV-521

Post autor: przemekprzemek2 »

A co, może kupiłeś taki traktorek?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: TV-521

Post autor: Bolszewik »

No nie ja ale prawie dla mnie :D
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
przemekprzemek2
Posty: 218
Rejestracja: 20 lut 2008, 21:14

RE: TV-521

Post autor: przemekprzemek2 »

Jeśli chodzi o części zamienne to firma Agromasz ze Skierniewic jest dystrybutorem części między innymi do tv-521 (ponadto oferują również maszyny do mikrociągników tego typu).
Zobacz na www.mikrociagniki.com.pl
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

http://service.lombardinigroup.it/docum ... 02-556.pdf
Zanim zeskanuję instrukcję polskojęzyczną poczytaj wersję angielską.W razie czego-jestem posiadaczem tv 521 od ok. 10 lat.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: TV-521

Post autor: Bolszewik »

Dzięki czekam i będę dręczył pytaniami *flower*



Jak się ma sprawa z rozrusznikiem ?

Alternator już rozkodowałem że był / jest w środku obudowy. Niestety w moim przypadku pewnie jest zniszczony gdyż był założony jakiś alternator na zewnątrz. Na dole po lewej stronie. Obecnie nie ma żadnego sprawnego źródła zasilania.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

Podręcznik zeskanowany.Ponieważ nie jestem zbyt biegły w obróbce folderów,plików itp, więc musisz zaczekać do jutra wieczorem, aż syn informatyk wpadnie i przerobi to na zjadliwą treść.
Rozrusznik dobrze kręci jak ma mocny akumulator z dużym prądem rozruchowym.Ja na czarną godz. mam prostownik rozruchowy- 400A/380v.
Kręci wtedy jak wibrator! Jeżeli kręci a traktorek nie pali ,to jedż od zbiornika do wtrysku. Alternator można przewinąć, ale taniej zamontować zewnętrzny.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: TV-521

Post autor: Bolszewik »

Dzięki wielkie *tup*

Jeszcze tego nie widziałem na oczy, jutro zrobię rozeznanie. Zrobię też kilka fotek. Podobno próbowali to wczoraj odpalać. Z linki i drugiego akumulatora. Zobaczę jutro, podejrzewam że sprzęt jest bardzooooooo zaniedbany. Choć silnik i skrzynia są ponoć po remoncie i ładnie pracują.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

Jest jeszcze niespodzianka jak już wszystko odpowietrzone i dopracowane.
Taką tajną niespodzianką jest zacinający się akcelerator i połączony z nim regulator paliwa. W s301D i innych dostęp do niego jest łatwy-tu trzeba dostać się do środka silnika.
Objawami niesprawnego akceleratora jest niemożność ustalenia wolnych obrotów po odpaleniu.Dopiero jak olej przesmaruje oś, po której porusza się całe urządzenie i zagrzeje się silnik można ująć gazu. Jeżeli zrobi się to zaraz po odpaleniu to czeka nas hol lub kolejny stopień wtajemniczenia.Zawsze po zgaszeniu sinika zostawiam gaz na maxa i nie mam niespodzianek.Jeżeli nie można Twojego odpalić mimo,że wszystko jest ok. to szukałbym winy pod tym kątem.
Jak nabyłem swój sprzęt to po otwarciu skrzyni biegów zobaczyłem koła zębate na ośkach stojące w kącie skrzyni-w pionie! Głowica miała wypalone gniazdo wydechowe i dziurę koło wtrysku.Biegi były włączane nogą bez sprzęgła a elektryka nie istniała.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: TV-521

Post autor: Bolszewik »

Yyyy nie kumam bazy ...
zacinający się akcelerator i połączony z nim regulator paliwa
gdzie tego szukać ?

Gdzieś przy pompie paliwa ?

Znaczy się gasimy silnik i zaraz potem gaz na maxa ?

Tu elektryka też chyba nie istnieje, ale akurat z tym jakoś sobie poradzę.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

Akcelerator i regulator są w środku.Na zewnątrz ma pod pompą taką dżwignię-w lewo gaszenie w prawo start.Po podłączeniu tej dżwigni poprzez linkę będzie się gasiło sprzęt.Druga linka do gazu umieszczona pod pompą wchodzi pod dekielek i ustala poprzez napięcie sprężyny akceleratora obroty silnika.Obydwie linki wychodzą z mechanizmu pod kołem kierownicy.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: TV-521

Post autor: Bolszewik »

Jak to odkleszczyć ?

Są jakieś arkana ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

Na razie to akademickie rozważania.Jak będziesz jutro na wizji lokalnej postaraj się zrobić jakieś fotki,w miarę dobrym aparatem.Prześlij na PW to będzie łatwiej rozgryżć temat. Teksty o niedomaganiach napisałem,gdyż pisałeś o trudności z odpaleniem.
Awatar użytkownika
whar
Posty: 143
Rejestracja: 27 lip 2007, 20:27

RE: TV-521

Post autor: whar »

Jeśli chodzi o rozrusznik to możesz poszukać w EXPOM-KWIDZYŃ,
82-500 KWIDZYŃ, Nowy Dwór 1 tel (55) 279-26-44
lub w IŁAWIE tel (89) 648-37-19.
Ja kupowałem u nich rozrusznik do TZ4K-1 oznaczenia R5-10 lub ER300824. Być może taki sam jest w 521.
Jest także możliwość regeneracji starego rozeusznika, ale o tym na PW.
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: TV-521

Post autor: krzmaz7 »

Chciałem kiedyś kupić takiego TV, ale ktoś mnie przebił w przetargu. Jedno i chyba najważniejsze, co udało mi się dowiedzieć na jego temat to to, że części do niego są dosyć drogie.
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

Przesyłam link do skanu instrukcji tv521:
http://rapidshare.com/files/447917980/tv.zip
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: TV-521

Post autor: Bolszewik »

Dzięki za instrukcję *tup*


Tak to wygląda na razie:


https://picasaweb.google.com/Bolszewik3/TV521#


Dziś z braku czasu wyjąłem tylko oczyściłem i poprawiłem rozrusznik. Jutro spróbuję odpalić jak nie da rady to ściągnę do do garażu i rozbebeszę.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

Po lewej stronie kluczyka w widocznym otworze powinno być cięgno odprężnika. W dżwigni odprężnika na głowicy montuje się linke w pancerzu( można użyć z syreny, wartburga, 126p). Maszyna poza tym wizualnie super !
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: TV-521

Post autor: Bolszewik »

Odprężnik nie ma linki, puki co oczywiście. Jest tylko klameczka. Jeśli uda się go jutro uruchomić to będzie super. Jeśli nie to muszę go ściągnąć do siebie do garażu.

Od czego zacząć ? Gdzie najpierw zaglądać czego szukać ? Traktorek będzie robiony dla siebie nie na handel dlatego też chciałbym doprowadzić go do możliwie dobrego stanu. Podobno było coś robione / dorabiane do skrzyni. Wykasowany też został luz na przegłubie, silnik też podobno miał robione jakieś zabiegi. Niestety jest zakidany olejem więc coś trzeba dopracować.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: TV-521

Post autor: z52j23 »

Jeżeli odpali to nie kozakuj, tylko spokojnie zrób przegląd wszelkich układów. Dokup lub dorób mocowanie do pługa śnieżnego. Mocowanie go do bloku silnika jest do bani.
ODPOWIEDZ