Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Dyskusje na temat innych ciągników
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Deleted_User »

Słyszałem, że przed II wojną światową orano ziemię tzw. parowcami. Jak się zdążyłem zorientować w necie to się nazywa lokomobilami. Podobno były to potężne i monstrualne maszyny parowe. A orka podobne wyglądała tak, że dwie lokomobile stawały na przeciwko siebie w odległości UWAGA! 300 metrów i ciągnęły między sobą ileś skibowy pług na linach. Lokomobile poruszały się w poprzek pola po szynach.
Proszę o wszelkie informacje na ten temat i strony www.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Ursus »

Na żywo można takie lokomobile oglądać w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie koło Poznania.
http://www.muzeum-szreniawa.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lokomobila
http://de.wikipedia.org/wiki/Lokomobil
TUTAJ możesz pobrać filmiki z lokomobilą Hipoliną z Muzeum w Szreniawie
Warto zobaczyć też tutaj http://retro.livenet.pl/readarticle.php?article_id=23
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Deleted_User »

Dzięki bardzo za informację o to mi chodziło, dziękuję!:D
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: rafal »

Dziękuję za te zapytanie
Postaramy się wkrótce zamieścić artykuł na temat lokomobili parowych i systemie orki parowej.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Ursus »

Oto pług, który stoi w Muzeum w Szreniawie - służył on właśnie do orki "wahadłowej" z użyciem lokomobili (najczęsciej dwóch)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Mateusz Rogowski »

Z tego co wiem lokomobile stojące przy granicach pola wcale nie stały naszynach... gdzies mam pare rysunków lokomobil a nawet jedna fote młocki, ale skanera nie mam :(
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Ursus »

Ja nie zauważyłem, że dingo21 napisał, że na szynach się poruszały :) Trudno mi jednoznacznie określić, ale ja widziałem tylko samobieżne lokomobile - nigdy nie widziałem szynowych. Fakt, że czasami do orki wykorzystywano jedną lokomobilę i specjalny wózek z bloczkami przez które przechodziła lina. Wtedy lokomobila musiała mieć dwa bębny wciągarki - jeden do "napędu" pługa, a drugi do przesuwania tego wózka po drugiej stronie pola. Oczywiście w narożnikach musiały być umocowane również specjalne bloczki.

Znalazłem takie zdjęcie w podręczniku od historii :) Widniał pod nim następujący podpis:
"Wielkopolska, 1927 rok, orka pługiem parowym. Mechanizacja prac w rolnictwie spowodowała zwiększenie wydajności z hektara oraz zmniejszenie kosztów produkcji. Właściciele mniejszych gospodarstw często kupowali maszyny do wspólnego użytku."

http://img145.imageshack.us/img145/1434 ... owapa5.jpg

Dałem sam link do zdjęcia bo chciałem zachować większe rozmiary zdjęcia aby można było lepiej obejrzeć wszystko :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: rafal »

Doskonale to objaśniłeś. Nic dodać nic ująć. O szynach tez nic nie słyszałem. Były pomysły w XIX w. ażeby na skrajach pola wykopać kanały po, których na barce można by przesuwać lokomobile. Ale to były wizje nierealne.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Jacek ze Skansena »

Mój tato opowiadał, że widział jak lokomobile ustawiane były na szynach.Nigdy tego nie sprawdzałem ale coś takiego musiało być. Lokomobile w Szreniawie przesuwały się na własnych kołach. Może te wcześniejsze miały prowadnice, które nazywano szynami?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12219
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Czy ktoś wie co to jest parowiec?

Post autor: Ursus »

Były także szynowe lokomobile - gdzieś to widziałem. Ale tak jak mówisz to były chyba takie prowadnice. Postaram się sprawdzić.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ