Inwalidzi na traktorach??

Ogólnie o ciągnikach
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

Inwalidzi na traktorach??

Post autor: baro »

Witam od paru miesiecy jestem osobą niepełnosprawną (wypadek samochodowy), lubie ciągniki i prace w polu wcześniej byłem normalnym sprawnym człowiekiem, sam zbudowałem sama ale od dawna chodzi za mna cos orginalnego. Poruszam sie na wózku, i cały czas myslę że jak autem z odpowiednimi przeróbkami sie da jeździc to dlaczego nie ciągnikiem :P.Czy ktoś z was spotkał sie z takimi osobami? Czy osoba niepełnosprawna może sobie tylko podotykac i po oglądać lub jechać na kołówce jak świniak w klatce? jestem młody może szalony ale spróbować warto :D jeżeli ktoś ma jakies fotografie lub zna takich niepełnosprawnych traktorzystów chetnie cos sie dowiem :P
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: krakerss »

Sąsiad ma problemy z poruszaniem się o własnych siłach ( stwardnienie rozsiane) porusza na co dzień się o kulach ale na traktorze widać że żyje.... woli jeździć właśnie traktorem niż samochodem Myślę że dla chcącego nie będzie barier tym bardziej że piszesz o Samie powinno się dać zaadoptować pod Twoje potrzeby i możliwości
Awatar użytkownika
Marian1231973
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 13:56
Lokalizacja: pomorskie

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: Marian1231973 »

Mój kolega stracił prawą nogę na wysokości miednicy. Dzisiaj pomyka 360. Posługuje się gazem ręcznym a do hamulca nożnego dorobił sobie dźwignie na prawą rękę. Jest sprawniejszy niż niejeden (zdrowy ale leniwy).
Zetor 8045, 8011, 5945, 3511, Ursus C-355, C-4011

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz
liqwidator
Posty: 276
Rejestracja: 03 maja 2012, 17:34

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: liqwidator »

sądzę że sprawa zrobienia na nowo lub dostosowania istniejącego pojazdu dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku jest do wykonania
widziałem nawet skuter 3 kołowy na który wjeżdżało się wózkiem i normalnie się śmigało wiec mysle że coś podobnego można by zrobić z ciągnikiem robiąc miejsce na wózek (jeżeli to ciągnik typu sam) lub dorobić dodatkowe dźwignie obsługujące np pedał sprzegła hamulca itp
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: bergman31 »

baro pamiętam Ciebie z innego forum, na którym opisywałeś swojego sama. Czytałem też o Twoim wypadku i jego skutkach.

Każdy pojazd można dostosować do obsługi przez osobę niepełnosprawną. Wrzuć zdjęcia SAMa, to zobaczymy co da się zrobić.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: Bolszewik »

Mam instrukcję do trabanta, jeden z rozdziałów poświęcony jest odmianie przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych.

Mogę skserować lub zeskanować.

Co możesz zrobić w samie:

- tylko mechaniczne dźwignie,
- instalacja elektryczna (musi być bardzo mocna, wtedy jakieś serwomechanizmy wchodzą w grę),
- instalacja pneumatyczna (można zastosować siłowniki pneumatyczne).
- instalacja hydrauliczna
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: chrapek3011 »

Co mam napisać???

Przecież ja te tematy przerabiam już od pięciu lat!!!

Poruszasz się w ogóle na kulach czy tylko i wyłącznie na wózku?

Masz władzę w nogach,czy tylko możesz operować rękoma?

Najgorsze jest wsiadanie,resztę da się dostosować.

Kto mnie widział na żywo w akcji ten wie,że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych!!!
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: Muran001 »

Choć jestem osobą pełnosprawną, wrzucę parę filmików, jak inwalidzi radzą sobie z obsługą ciągnika.

Mężczyzna bez rąk odpala traktor (minuta ok. 5:30)
https://www.youtube.com/watch?v=dIm3ZiI ... licF-EjzhQ

Ten sam gospodarz jedzie ciągnikiem po drodze. (minuty 1:30-1:40)
https://www.youtube.com/watch?v=eTtWvJc ... &index=171

Tym razem dziewczyna, choć ma tę samą ułomność, co gość. (minuty 6:45-7:00)
https://www.youtube.com/watch?v=jQnKu6sUSGc

EDIT
U mnie w okolicy jest ponad 75-letni gospodarz, który ma niesprawną rękę po tym, jak włożył ją do młockarni. Niesprawną kończyną kręci kierownicą MF-235, zdrową zaś przekłada biegi.

EDIT 2
Również w okolicy jest ułomny człowiek, który ma problem z poruszaniem się - chodzi o kulach. Mimo tego jeździ maluchem i pewnego czasu pomimo swojego problemu jeździł C-360 z kabiną.
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: vauxhall »

Kiedys kupilem ksiazke,nie pamietam dokladnie tytulu,ale chyba:100 Slynnych Lotnikow-przewija sie w tej ksiazce kilka watkow o niepelnosprawnych pilotach,glownie bez nog, (notabene radzacych sobie nawet lepiej w sytuacjach przeciazen),byl tez jednooki lotnik ,ktory jesli pamietam to oblecial kule ziemska.szkoda tylko ze autor nie umiescil rosyjskiego lotnika-Mieriesiewa,byla to w radzieckim lotnictwie mysliwskim postac niezwykla i autentyczna-w sumie kiedys lektura szkolna.
Obecnie pracuje w firmie,gdzie zatrudniony jest kierowca ktory nie ma lewej nogi...jezdzi autobusem,co prawda pojazd ma automatyczna skrzynie bieg.ale jest to starszy facet i nie poddal sie.
Moze latwo wypowiadac sie w czyims imieniu,ale widac niejednokrotnie ze tacy ludzie maja silna wole walki i niejednokrotnie osiagaja w zyciu wiecej.
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: baro »

Dziekuje za odzew powiem tak, czucia w nogach i w ogóle od klaty w dół nie mam, co za tym idzie od klaty w dół nic nie działa. Moze kiedyś o kólach za pomoca specjalnych protez dam rade sie poruszyc samodzielnie, wsiadanie jakos sie rozkmini odzwigniowanie jak w maluchu dla inwalidy :P gaz ręczny to w samie mam :P jak w quadzie :P tylko sprzęgło i hamulec zrobie ,sprzegło myslalem na linke i manetke jak w motocyklu ;D albo na przycisk optyczny na dzwigni i na serwo jak w maluchach było inwalidzkich :D
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: claas »

Jeżdżę ostatnio na moim gospodarstwie zdezelowaną 40-tką w której nie ma hamulca, a gaz nożny jest nie wygodny. Pomyślałem, że taki ciągnik mogła by obsługiwać osoba bez prawej nogi. Ale nie pomyślałem, że ktoś realnie może mieć taki problem. Ten sam to powinien być z pomysłem zrobiony, bo w zwykłym ciągniku jak coś szwankuje to nawet dwie ręce to mało do obsługi. Bieg, kierownica, gaz, już dużo, a jak do tego dojdzie sprzęgło?

Trzymamy za Ciebie kciuki!
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

Re: Inwalidzi na traktorach??

Post autor: Muran001 »

Sorry za odkop po kilku latach, ale znalazłem coś nowego.

Mężczyzna z niesprawną nogą przerobił sobie sprzęgło, żeby mógł nim operować ręką.
https://www.youtube.com/watch?v=zD6488hxpJQ

EDIT
Miałem w "polecanych" na YouTube, więc po obejrzeniu od razu postanowiłem wrzucić.

EDIT 2
Dzisiaj i następna pozycja pokazała mi się również w "wybranych dla Ciebie" na YouTube. Ta pozycja z bezrękim rolnikiem przeładowującym kukurydzę za pomocą żmijki na wałek ciągnika znajduje się na kanale "Harmless Farmer - Andy Detwiler". Osoba pokazuje, jak bez rąk nie tylko prowadzi ciągnik rolniczy, ale również jeździ tirem, wykonuje prace gospodarskie, serwisuje maszyny, itp.
https://www.youtube.com/channel/UCf87zC ... t5A/videos
ODPOWIEDZ