Walka ze śniegiem

Ogólnie o ciągnikach
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: baro »

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

mój sam w garażowej gotowości :D
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: drax »

Trochę fotek z zimowej scenerii przed chwilą robione fotki, zapomniałem zrobić fotki pługu.

http://picasaweb.google.com/Draxters/Zi ... 99qfkv2Hcw
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Witam jak co roku mam pomysł na nową(nie skomplikowaną ) maszynę do odśnieżania .
Pomysł zaczerpnąłem z tego filmiku :
http://www.youtube.com/watch?v=PzYR39VX ... re=related
Jako że posiadam traktorek japoński o szerokości max tylko 120cm ,wystarczy abym napędził dwa wirniki o średnicy 60cm o odwróconym kierunku wirowania.
Szukałem człowieka lub firmy aby wykonał taką przekładnię :
Obrazek
Niestety nikt za 1000zł nie chciał jej wykonać ,a więcej przeznaczać na to nie ma sensu..
Miałem też inny pomysł :
Obrazek

Szukałem coś na allegro (przekładni) nic poczciwego nie znalazłem ...
Aż wpadłem na patent ,dawcą ma być most ( dyferencjał ) od popularnego BMW ,najlepiej E34 jest ich w brut w cenie już od 150zł /szt .

Cała problem polega na kupnie 3 szt ,dwóch o tym samym przełożeniu a jednym dowolnym (zbliżonym ) .
Kolejny to połączenie mostów tak aby ruch wirowy wirników był przeciwny do siebie ,co oznacza że jeden most będzie ,,jechał na wstecznym" trzeba go po prostu odwrócić do góry dnem zapas mocy powinien wystarczyć .
Ale za to mamy w cenie około 1000zł przekładnię nie dość że dobrej jakości to jeszcze powtarzalną i łatwo dostępną .
Oczywiście przy pewnym powiększeniu wirników szerokość odśnieżania zwiększyła by się nawet do 180 cm .
Obrazek

Czekam na waszą ocenę pomysły ,oczywiście jak zawsze wolę krytykę bo można się czegoś nauczyć ...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

A wziąłeś pod uwagę zapotrzebowanie mocy do takiego ustrojstwa ?

http://www.youtube.com/watch?v=ralAyzrm ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=d6T5b8-j ... re=related

Wg. mnie ten traktor ma najmniej 100 KM mocy a szerokość jego pracy to jakieś 1,8 max.

W mostach musiał byś zablokować mechanizm różnicowy. Poza tym za ciężkie chyba są. Trzech przekładni za cenę 1000 zł na pewno nie zrobisz, a znalezienie odpowiednich na złomie czy ogólnie na rynku za tą kwotę jest raczej trudne.

Pomysł ciekawy, ale trudny do realizacji.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

A może tak:
Obrazek
Jedna przekładnia odwracająca obroty a reszta napędu na łańcuch.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: papiszon »

A nie prościej zrobić tego jak w normalnych pługach wirnikowych. Ślimak pobierający śnieg przed lemieszem, a na środku wirnik.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: damber »

Co do Twojego pomysłu ~piotrbpm~ to ma ograniczone zastosowanie tz. tylko na wolnej przestrzeni, bo nie chciał bym widzieć jak takim czymś odgarniasz śnieg przy budynkach.
Facebook. old URSUS tractor
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Spotykam się z zapotrzebowaniem na wirniku które mają służyć do odśnieżania drogi w granicach 600m potem jest już droga publiczna odśnieżana przez służby dlatego ma być to proste urządzenie .
Zapotrzebowanie na moc... ten volvo ma 56KM i jego odśnieżanie ponad 2m a mój będzie miał połowę mniej , mam 22KM myślę że dam radę .
Zablokować mechanizm to nie problem ,a sposób z wykorzystaniem łańcucha nie przekonuje mnie (najsłabsze ogniwo) .
Oba wirniki będą wrzucać śnieg do jednego wylotu który będzie można regulować prawo lewo ,więc przy budynkach jest pole do popisu.
Co do wykonania klasyka ze ślimakiem itp pragnę tylko uświadomić że wykonać ślimak nie jest łatwo do tego przekładnia łańcuch zębatki itp (już to przerabiałem )
Moc do odśnieżania jest potrzebna zgodzę się ,ale do odrzucania śniegu na duże odległości ,mi wystarczy 2-3m sypane z wiatrem by potem nie nawiewało .

Dzięki za uwagi
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

No to jak będą wyrzucać do jednego to po kiego grzyba Ci potrzebne przekładnie ?

Zrób na 2 - 3 paskach klinowych, przy okazji dobierzesz sobie prędkość jaką chcesz, a w razie co łatwo zmienić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
piotrbpm
Posty: 72
Rejestracja: 19 paź 2007, 14:08

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: piotrbpm »

Przy wirowaniu w jednym kierunku trzeba zrobić dwa wyloty, do tego paski na zimę? przy takim momencie obrotowym z Wom nie zdadzą egzaminu (moim zdaniem)
Z łańcuchem są same problemy ....
Jak zrobię prototyp na pewno podzielę się uwagami
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

Z tym łańcuchem to się nie zgodzę. W niektórych mini ładowarkach napęd kół jest realizowany właśnie przez łańcuchy. Poza tym niezliczona ilość maszyn ma napęd łańcuchowy, a działają w naprawdę ekstremalnych warunkach.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Ursus »

No właśnie, jakie problemy są z łańcuchami? Dutra miała wciągarkę na łańcuch!

Praga V3S natomiast na paski klinowe.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

Praga V3S miała wyciągarkę napędzaną wałem kardana z reduktora.
Tak gwoli ścisłości.



Oto zdjęcia takowego pługu znalezione na allegro:
Obrazek
Obrazek
Jak widać napęd jest na łańcuch.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

Dobrze dopasowane paski, dobre koła pasowe i odpowiedni napinacz, będzie działać.

Minimalny poślizg jest w tego rodzaju maszynach bardzo wskazany jako rodzaj "zabezpieczenia".

Łańcuch też zda egzamin bo są takie maszyny i pracują.

Przekładnia czemu nie tylko ile one ważą i ile kosztują ???
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Ursus »

Olowaty to mnie zaskoczyłeś. Więc czyżbym ja coś pokręcił czy jakąś inną wersję widział? Hmmm... Ale nie tutaj nam o tym dyskutować, może na PW.

Jeden z RetroTraktorzystów podesłał do mnie zdjęcia celem ich umieszczenia. Wrzucam je więc a autor niech się przyzna że to jego :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
z52j23
Posty: 26
Rejestracja: 28 lut 2010, 20:33

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: z52j23 »

Tak-to mój arsenał zimowy.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wiesiek
Posty: 804
Rejestracja: 01 kwie 2007, 22:14

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Wiesiek »

O kurcze!!!!
Ale sprzęt!
Gdyby tak można było zaadoptować takie coś do naszych traktorków.......
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: Bolszewik »

U mnie zapanowała "epidemia spychologiczna" *flower*

Powstają dwa kolejna ....

Każdy chce być niezależny od kaprysów aury i gospodarki komunalnej ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: olowaty »

A dlaczego ma nie działać? Jest to taka maszyna jak z filmiku kilka postów wyżej.
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Walka ze śniegiem

Post autor: krzmaz7 »

Nareszcie udało mi się skleić film z odśnieżania, więc zapraszam serdecznie do obejrzenia:

http://www.youtube.com/watch?v=CSln_GD75Mg

Niestety podczas odśnieżania pług zmienił troszkę kształt, a dokładniej trochę wyprostował się lemiesz z prawej strony (zmarznięta ziemia okazała się twardsza od blachy), ale i tak ładnie odśnieża. Nagięło się też trochę mocowanie prawego ramienia podnośnika w ciągniku, samo ramie też się minimalnie zgięło, ale sądzę, że nie jest to na tyle pogięte, żeby przeszkadzało w pracy z innymi maszynami.
Tak to ładnie wyszło:

[img][IMG]http://images41.fotosik.pl/454/0db203f8fe53e3cbm.jpg[/img][/img]
ODPOWIEDZ