Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Ogłoszenia kupna
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Wicher »

Witam,
Potrzebuję do kosiarki słupskiej Z 105/1 z roku 1994 szerokość 1.65:
-Katalog części z instrukcją (konkretnie do tego modelu-mam od kosiarki ze zbuczyna i obawiam się o pewne niezgodności katalogu)
-Cały układ zawieszania przyrządu tnącego (chodzi o te płaskowniki i sprężynę które łączą się z przyrząden tnącym (skrzynia przekładniowa)
-Osłona przekładni pasowej komplet.

Jeśli ktoś ma też inne części proszę o kontakt-poszukuję na Forum tylko tych części których nie mogę dostać swoimi kanałami ale jeśli komuś zalegają stare zapasy... :)

Zdjęcia mojej kosiarki-widać tutaj braki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


P.S. Jak widać trafiła się pod kolor :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
pawlus224
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:35

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: pawlus224 »

Mieliśmy taką kosiarkę i to najlepszy model jaki można mieć :) Z zatrzaskiem ułatwiającym życie . Katalog pasuje od rzemieślniczych kosiarek , bo jest opracowany na wzorze famarolu/agromet famarol więc spokojnie :)
Płaskowniki dostaniesz np. w sklepie internetowym firmy "kuźnia" , osłony : http://olx.pl/oferta/oslony-paskow-klin ... a2c9082bf1 z tym ,że do twojej fabrycznie była z "okienkiem" bo masz wyjście na spulchniacz pokosów : http://olx.pl/oferta/kosiarka-rotacyjna ... alh7h.html (naklejka 2 lata gwarancji) .

P.S. mógłbyś w wolnej chwili spisać tekst "uwaga" z żółtej naklejki na wieżyczce ?
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Wicher »

Akurat jeśli części są takie jak i w rzemieślniczych to nie ma problemu - będę załatwiał wszystko nowe w sklepie u mnie na wiosce, zima długa to krok po kroku się wyremontuje bo parę złotych to wciągnie a po sztuce sie w internetowym nie opłaca zamawiać...
Złachana jest ta moja kosiarczyna ale cena była tak dobra że opłaca mi się włożyć nawet 1000-1500 w remont :) przekładnia pracuje perfekt, ale luzy luzy i wycieki, talerze, koła pasowe i mnóśtwo innych rzeczy.



Napis na naklejce głosi (komplety naklejek na tą kosiarkę od 28 do 50 zł):
Uwaga:
-Praca bez osłon lub z osłonami uszkodzonymi albo podniesionymi jest niedopuszczalna,
-Istnieje niebezpieczeńśtwo wyrzucania podczas koszenia obcych przedmiotów leżących na polu,
-Koszenie można rozpocząć dopiero po osiągnięciu maksymalnych obrotów WOM,
-Maksymalna ilość obrotó WOM: 600obr/min
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
pawlus224
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:35

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: pawlus224 »

A itak będzie lepsza niż nowe rzemiosło :) ( mieliśmy nową taką z 96 roku , później grassroll z 2010 roku i teraz mamy tad-len z 2015 roku , famarolka jest w tym zestawieniu bezkonkurencyjna , każda następna po niej jest gorsza , dlatego też "poluję" na taką jak Twoja :)

Części są tanie , uszczelniacz około 10 zł sztuka , trzymaki 10-20 zł w zależności od firmy , aby tylko nie była wytarta w miejscach łączenia skrzyni z ramą ( pod plastikowymi tulejkami) i nie miała bicia na osiach bębnów to wszystko się da tanio zrobić :)

Dzięki :) Tak tylko jeszcze nie spotkałem kompletu naklejek z tą naklejką informacyjną , że już nie wspomnę o naklejkach "famarol" , "2 lata gwarancji" itp.

Namawiałbym Cię na odrestaurowanie jej w zgodzie z oryginałem , no czyż to zestawienie kolorów nie jest ładne ? Tak samo naklejki , szczegóły :)
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: jacek0106 »

Zdecydowanie Famarol to najlepsze Polskie kosiarki. Niestety nie są tanie.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Wicher »

No mi się trafiła w bezkonkurencyjnej cenie - 1 zł za 1 kg. Początkowo myślałem żeby "dojeździć" ją po poddrutowaniu, bo mam niedużo koszenia (do hektara w sezonie) i parę lat mogłaby popracować bez problemu. Ale kiedy wyciągnąłem ją już spod zwałów złomu i zobaczyłęm że to Famarol w takim stanie od razu zapadła decyzja o remoncie kapitalnym.
Ma ona swoje wady i jest nieco zużyta, ale po remoncie i przy odrobinie starania jeszcze na siebie zapracuje :)
Kosiarki zamierzam używać oczywiście do pracy, ale i podmalować by ją pasowało więc pokuszę się o zrobienie jej na nówkę.
Oczywiście zostanie w tych kolorach.



I naklejki: http://olx.pl/oferta/kosiarka-rotacyjna ... 8668fa5df2
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Roman1313 »

Były też takie w kolorze pomarańczowym. Akurat mam to co potrzebujesz nawet kolor spasuje oprócz tej osłony blaszanej ale trochę nie wygodne żeby to wysyłąć tak że najlepiej na miejscu zamówić w sklepie. Podeślij mejla to ci wyśle instrukcje-katalog co dostałem z hurtowni.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Wicher »

Jeśli masz takie części to pewnie się dogadamy :D pytanie czy rozkręcałeś całą kosiarkę na graty?
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
pawlus224
Posty: 20
Rejestracja: 26 gru 2013, 13:35

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: pawlus224 »

Złomofilia to choroba jak mawia znajomy :p

Za te pieniądze nie było się co zastanawiać :) Szkoda ,że u mnie takich rarytasów nie ma , jedynie zajechane części od kosiarek , ale w całości jeszcze nie widziałem na złomie .

Pomarańczowe były starsze , tak pi razy drzwi od 94 do 97-98 roku były w tym kolorze więc krótko :) później znowu zaczęli malować na czerwono i chyba tak jest do dziś . Jeśli dobrze widzę to masz mocowania przy skrzyni do spulchniacza pokosów , w 96 roku już nie było ich .
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Roman1313 »

Tu masz instrukcje obsługi:

http://chomikuj.pl/Roman1313/mechanika+ ... jna+Z105.1

Katalog części wg którego zamawiałem części w Cemarolu:

http://chomikuj.pl/Roman1313/mechanika+ ... bci+Z105.1
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Wicher »

No, podziałałem trochę z kosiarką ostatnio. Rama już porozkręcana, do wytulejowania (drobiazg) do wymiany na pewno koło i wałek ze sprzęgłem jednokierunkowym-zastanawiam się nad zakupem całego podzespołu (bo w sumie stara zostałąby tylko obudowa) Przedni czop do naspawania, ale planuję inną technikę regeneracji. Skrzynia po rozebraniu "do gołęgo" razem z ramą jadą do spawacza na dorbne modernizacje-życzę sobie mieć w kosiarce korek do spustu oleju. skrzynia wewnątrz bez niespodzianek, do wymiany łożyska więc spoko. jedno koło ma delikatnie uszczerbione końce zębów ale to oryginalne słupskie koło więc zostaje.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: SEBRIGHT »

Fajna kosiareczka Ci się trafiła :)

W moich stronach też niestety marnie z kompletnymi maszynami na złomie *dull*
A jak się trafi cokolwiek rokującego nadzieje na dalsze użytkowanie to od razu radośnie wołają 2,50/kg *helpless*
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Wicher »

No ta to tak ze złomu-po prostu pewna instytucja przeszła reorganizację i jedną bazę maszynową musieli zlikwidować, ta kosiarka przez ponad 3 lata była ogłoszona za 1200 :D Ale że trzeba było plac wyczyścić a maszyna na siebie zarobiła... Opłaciło się poczekać :D Niestety "wyparował" z niej układ cięgieł i osłona, ale reszta jest, uważam ją za bardzo dobrą bazę do remontu i remontuję powolutku, nie bawię się w używane części...



Pomalutku powolutku ogarniam temat kosiarki. Dzisiaj rozmontowałem ją do gołej skrzyni, łozyskowania talerzy bardzo ładne-w zasadzie do uszczelnienia piasty talerzy podporowych też w porządku, przy okazji demontażu odkryłem że kosiarka była ustawiona na wysokie koszenie, są na piastach talerze dystansowe. Sama skrzynia jak to w kosiarce czop z przodu wytarty ale bez tragedii, pod łapami mocującymy osłonę bębna i łożyskowanie korozja-dość konkretne wżery, dziur nie ma, młotkiem obiłem ze spieczonej rdzy i ziemi. Teraz pozostaje mi tylko rozmontowanie łozyskowań, spisanie części któe trzeba zakupić i powrotny montaż.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

Re: Famarol Słupsk Z 105/1 rok 1994 części-kupię!

Post autor: Wicher »

Baaaaaaardzo długo nic nie działałem przy kosiarce, ale korzystając z urlopu podgoniłem temat. Mając tyle czasu zgromadziłem brakujące części z innych złomowanych kosiarek ;)
W tej chwili kosiarka ma wymienione wszystkie łożyska, uszczelniacze, zabezpieczenia, wpusty, zaślepki itp itd.
Nowe bębny, talerze, trzymaki nożyków. Nowe koła pasowe, nowy wałek napędu. Dokupiłem nową osłonę na paski-czeka na pomalowanie.
Problemem w tej chwili jest tylko długi wałek, wymaga wykonania nowego rowka pod wpust a zaspawania starego. Może tokarz mi to ogarnie.
Koszty remontu (właściwie całkowitej odbudowy) przewyższą z pewnością wartość rynkową takiej używanej maszyny w dobrym stanie :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
ODPOWIEDZ