Claas europa instrukcja

Jeśli kogoś lub czegoś poszukujesz...
Szakul91
Posty: 30
Rejestracja: 21 cze 2020, 12:17

Claas europa instrukcja

Post autor: Szakul91 »

Witam. Czy miałby ktoś instrukcje obsługi do kombajnu claas Europa W przystępnej cenie ?? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: claas »

Instrukcji jako takiej nie mam, ale jeżeli masz potrzebę zadać pytanie odnośnie obsługi i ustawień, to możesz pytać. U siebie użytkowaliśmy Columbusa 15 lat, więc moglibyśmy z ojcem coś podpowiedzieć.
Kolega z jakiej okolicy?
Szakul91
Posty: 30
Rejestracja: 21 cze 2020, 12:17

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: Szakul91 »

claas pisze: 19 lip 2020, 10:31 Instrukcji jako takiej nie mam, ale jeżeli masz potrzebę zadać pytanie odnośnie obsługi i ustawień, to możesz pytać. U siebie użytkowaliśmy Columbusa 15 lat, więc moglibyśmy z ojcem coś podpowiedzieć.
Kolega z jakiej okolicy?
Ja ze śląska, niedaleko granicy z Czechami. Jestem nowym posiadaczem takiej maszyny, wiem że większość ustawia się na wyczucie. W tym roku chciałabym wypróbować maszynę w polu. Zastanawiam się na jakiej pozycji ustawić sita w środku jak się wejdzie od tyłu widziałem że jest do ustawiania chyba kata pochylosci zaluzji. Od czego zależne.
Mam też pytanie co do wialni, kiedy się zwiększa wiatr a kiedy zmniejsza, czy przymykajac otwór do walki to zmniejszamy wiatr czy na odwrót ? Nie wiem jakie wymiary mają mieć łopatki z wialni ktoś dorabiał z cz to miał pod ręką.
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: claas »

Przysłony na wialni ograniczają podmuch, my mieliśmy u siebie ustawione na pełnym otwarciu. Na napędzie wialni jest też podwójne koło pasowe -mieliśmy ustawione na mniejszym kole. to było ustawienie, które generowało maksymalny podmuch. tylko Na owies przesłona była przymykana.
Z sit wymiennych używane było tylko z podłużnymi otworami.
Ustawienie sita żaluzjowego już trzeba dobierać do konkretnych warunków, jak czyścił kombajn.

Nasz miał podczas użytkowania taki mankament, że z spod podsiewacza od strony kierowcy gubił zboże. Zwróć na to uwagę u siebie ;)

Pytam o lokalizację, ja jestem z dolnego śląska, Claasy u mnie już nieużywane, więc możesz się skontaktować w sprawie cześci :)
Szakul91
Posty: 30
Rejestracja: 21 cze 2020, 12:17

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: Szakul91 »

claas pisze: 19 lip 2020, 18:39 Przysłony na wialni ograniczają podmuch, my mieliśmy u siebie ustawione na pełnym otwarciu. Na napędzie wialni jest też podwójne koło pasowe -mieliśmy ustawione na mniejszym kole. to było ustawienie, które generowało maksymalny podmuch. tylko Na owies przesłona była przymykana.
Z sit wymiennych używane było tylko z podłużnymi otworami.
Ustawienie sita żaluzjowego już trzeba dobierać do konkretnych warunków, jak czyścił kombajn.

Nasz miał podczas użytkowania taki mankament, że z spod podsiewacza od strony kierowcy gubił zboże. Zwróć na to uwagę u siebie ;)

Pytam o lokalizację, ja jestem z dolnego śląska, Claasy u mnie już nieużywane, więc możesz się skontaktować w sprawie cześci :)
Wysłałem pw, zawsze fajnie czegoś nowego się dowiedzieć. Też mam ustawione pasek na mniejszym kole wialni, tylko widzę że trochę przymknieta była i łopatki ktoś dorabiał więc nie wiem jakie wymiary powinny mieć oryginalne bo pewnie to również ma wpływ na siłę wiatru ( powierzchnia lopatek ).
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: Albercik »

W zeszłym roku kupiłem Claas SF (ten pierwszy samojezdny)
Claas co od książek wypowiada się tak, ze oni mają wszystko drukowane, nie dostarczają formatów PDF.

Sito żaluzjowe - na kombajnie doświadczalnym po przejechaniu kawałka sypali ziarno na to sito i ustawiali tak, żeby swobodnie przelatywało ale też żeby było maksymalnie zamknięte - czyli zależy od tego jakie zboże się urodziło.
Siła wiatru to też kwestia tego jakie jest zboże, jak bardzo czyste chcesz mieć. Im większy wiatr (większy otwór zasłony wentylatora) tym więcej syfu oraz pośladu Ci wyleci, na paszówkę czasem warto przymknąć wiatr i mieć więcej ziarna :)

Mój był bardzo zasyfiony, mam już poczyszczone, jednak mam teraz problem z koszem sitowym - wisi cały kosz na czterech gumach (widziałem w instrukcjach że europy miały to już na wieszakach z pręta) i jedna z nich jest urwana. Starczy jej długości do powieszenia na nowo ale nie ma dostępu do niej albo dostęp jest, tylko go nie znam. Spotkał się ktoś z Was z takim problemem?

Claas w okolice Obornik Śląskich daleko masz? jak pogoda pozwoli będę próbował swoim się zmierzyć z łanem :)
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: claas »

Świdnica, do Obornik chyba z 2 godziny
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: Albercik »

Co do sit wymiennych w mojej instrukcji znalazłem takie dane:
Sito podłużne szerokość 4,5 mm - żyto
oczko 6 mm - proso, rzepak i inne (kminki, serdela, len...)
oczko 16 mm - jęczmień ozimy, groszek, owies, fasola, kukurydza
oczko 9 mm - jęczmień jary, łubin, peluszka, wyka, pszenica, kukurydza
oczko 12 mm - pszenica, groszek, jęczmień ozimy

Wypisałem te najczęściej koszone. Wydaje mi się też że ziarno zmieniło się na przestrzeni lat. Poprzedni właściciel kosił pszenice na 9 mm, ja założę 12 mm bo ziarno mam ładnie wypełnione.

Claas możemy się ugadać na telefon? Zadzwoniłbym z kilkoma pytaniami :)
Szakul91
Posty: 30
Rejestracja: 21 cze 2020, 12:17

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: Szakul91 »

Ja mam zamontowane takie sito, nie mierzylem średnicy oczek
https://zapodaj.net/e5ecd5ad0faaa.jpg.html
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Claas europa instrukcja

Post autor: Albercik »

no to jak pisałem - oczko, zmierz suwmiarką i będziesz widział :)
ODPOWIEDZ