Poszukuję porady, prasa kostkująca

Jeśli kogoś lub czegoś poszukujesz...
jacekp00
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2021, 7:02

Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: jacekp00 »

Witam
Z uwagi na to że mam mały areał (1ha) bardzo trudno znaleźć mi w okolicy osobę do prasowania siana, jak już znalazłem to pomimo umowy na 2-3 prasowania w roku stawka za jedną usługę była wręcz zaporowa (450 + sznurek, dojazd 2km). O ile znajdę gdzieś dalej to z dojazdem wychodzi podobnie.
I tu nasuwa się pytanie za jaką prasą kostkującą się rozglądać, najważniejsze żeby była "prosta", części dostępne, żeby sama prasa jak i części nie kosztowały miliony.
Nie jestem z dziada pradziada rolnikiem, przeprowadziłem się na wieś kilka lat temu.
Mógł by ktoś łopato logicznie wyłuszczyć mi wszystkie za i przeciw.
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: wisera »

Jaki posiadasz ciągnik? To jest podstawowe pytanie, żeby wiedzieć czego szukać. Miałem styczność z różnymi od NH, Welgera, Fahra, Forshrita po Sipme, i szczerze polecam Sipmę, jak zadbana to mało awaryjna, części wszędzie dostępne, i ceny do wyboru do koloru. Z tym że do Sipmy już 60 bardziej niż 30, bo masywniejsza i więcej mocy ma. Najlepiej patrz na Sipmy powyżej 91 roku bo napewno już miały w tedy przeciwwagę montowaną. Jeśli dobrze trafisz to w ciągu 10 pokosów ci się zwróci ;)
Nie myślałeś o przyczepie samozbierajacej ?
jacekp00
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2021, 7:02

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: jacekp00 »

Ja mam t25, ale sąsiad ma 360 (pożyczy bez problemu na kilka godzin) ;). O przyczepie nie myślałem, bo mamy dwie części pola 8000m2 kosimy na bieżąco dla koni a na pozostałym hektarze jest trawa na siano które ma być składowane i wykorzystywane w zimie do karmienia koni.
Tak, chyba ta spima będzie najlepszym rozwiązaniem tylko szkoda że to taki "kloc" mało poręczny ;).
Ogólnie jestem załamany że ludzie z jednej wsi już sobie nie pomagają tylko każdy patrzy jak drugiego "wydoić". Wściekłem się już na to wszystko i już kupiłem kosiarkę i przewracarkę karuzelową, bo mam dość proszenia się i czekania aż ktoś łaskawie przyjedzie i jeszcze skasuje na potęgę.
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: wisera »

Sprawa wygląda tak, bo pewnie kostkę trzyma ktoś żeby sobie sprawować raz na 3 lata kilka przyczep słomy w kostkę żeby mieć trochę suchej, tak jak mój wujo, a przez resztę czasu stoi gdzieś zastawioną gratami w stodole, i trzeba pół stodoły wystawić żeby ją wyciągnąć, a potem przesmarować, a to niestety czas. Iwan niestety do prac pod wałkiem to niestety nie jest najlepszy wybór, z powodu jednostopniowego sprzęgła, aczkolwiek ludzie tym pracują, więc się da :D
jacekp00
Posty: 15
Rejestracja: 13 maja 2021, 7:02

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: jacekp00 »

wisera pisze: 19 maja 2021, 18:59 Sprawa wygląda tak, bo pewnie kostkę trzyma ktoś żeby sobie sprawować raz na 3 lata kilka przyczep słomy w kostkę żeby mieć trochę suchej, tak jak mój wujo, a przez resztę czasu stoi gdzieś zastawioną gratami w stodole, i trzeba pół stodoły wystawić żeby ją wyciągnąć, a potem przesmarować, a to niestety czas.
Ja to rozumiem, ale skoro tak jest to się mówi że nie świadczę usług bo prasa jest na prywatny użytek, a nie jakaś kwota z kosmosu, no i teraz jeszcze pozostał niesmak po tak owocnych rozmowach.

Co do ruska, wiem że nie jest najlepszy ale to w sumie jeden hektar, można się przemęczyć, jak będzie tragedia to jest C-360 za miedzą.
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: Albercik »

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=gJGoIq2M8Wc
Moje maleństwo, kupiłem w dobrych pieniądzach. Rok temu zrobione 1,2 ha swojego pola a wymieniam ściółkę za obornik. Wcześniej robiła siano i słomę. 360 ledwo ją czuje szczerze mówiąc.

Co do usług rolniczych to ciężki temat - sam jak jadę gdzieś na "robotę" to jest inny przelicznik niż jak jadę gdzieś gdzie sobie pomagamy. Niestety żyjemy w pośpiechu czy to rolnik czy małorolny czy dwuzawodowiec. Przy obecnej pogodzie każdy pierwsze obrabia swoje - dlatego nie wahałem się długo jak trafił się kombajn czy opryskiwacz.
arturwietnamczyk
Posty: 79
Rejestracja: 19 maja 2021, 20:59

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: arturwietnamczyk »

Również moge polecić welgerkę, u nas jeździ z nią c325 a typ prasy to ap41 ale ta starsza, prasa ta robi mniejsze kostki niż sipma ale za to ma takze mniejsze zapotrzebowanie na moc: według katalogu 20km a z przyczepą 25km. Zaś odradzam prasy fahr gdyż jest brak do nich części, a niektóre to licencja francuskiej marki riverre casalis, z nimi dopiero jest kłopot niby wyglądają jak sipma a nic nie pasuje.
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: wisera »

Przy takim czymś jak zagraniczne sprzęty, nasuwa się pytanie jak z dostępnością do części. Nie każda składnica może mieć, w moim przypadku mam 3 duże składnice w swoim obrębie, i nigdzie nie można dostać koła zamachowego od ręki do 28, ale silnik już tak, ot taki mezalians.
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: Pronar 82A »

Z Welger albo Claas to jest tak: jak kupisz zadbaną,nie zużytą, regularnie smarowaną, to przy Twoim areale będą nią jeszcze pracowały Twoje pra pra pra pra pra wnuki, a jak kupisz złom, to się załamiesz jak zobaczysz cenę części, Sipmą jak dobrą kupisz, to wnuki może jeszcze popracują, ale za to wyremontujesz za przyzwoite pieniądze :)
A co do cen usług, to u nas kostkującą 150-200 zł/h ,jak masz dużą trawę to, jak szanuje sprzęt, za godzinę nie zrobi, nie wiem ile u Ciebie robił ale jeśli 2 godz to w sumie normalna cena. A z pomaganiem wśród rolników to jest tak, że tradycją jest, że się tą pomoc odwzajemnia, np ja Tobie kosze, Ty mi prasujesz, a jak nie masz jak, to niestety- gotówka,bo sprzęt kosztuje i nikt nie będzie komuś robił za półdarmo a potem naprawiał za grube pieniądze aby zrobic u siebie. Możesz również dać swoją pracę w zamian, każdy chętnie przyjmie w czasie żniw albo wykopków, i najlepiej zanim będziesz coś potrzebował. Pozdrawiam
moskito
Posty: 207
Rejestracja: 28 sty 2018, 19:40

Re: Poszukuję porady, prasa kostkująca

Post autor: moskito »

Ja mam prasę fortschritt 442 jak kolega wcześniej pisał używam raz na 3 lata trochę suchej słomy potrzebuje jeden rok jechałem C 330 trochę ciężko miała na 1 lub na 2 tylko szło teraz zakładam Zetora 7211 prasa trochę archaiczna w budowie ale ja lubię te trybiki dają radochę z jazdy mam ja od 1980 roku i jestem zadowolony robie okolo 300 belek jednorazowo tylko trzeba sie do niej przyuczyc kiedys nie zamknąłem zabezpieczenia aparatów i myślałem że się popsuła 🤩
ODPOWIEDZ