Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Jeśli kogoś lub czegoś poszukujesz...
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Witam
Pilnie poszukuje osoby ktora posiada i uzytkuje ten model siewnika:

STEGSTED SLA 2.25M.17R.

Zwracam sie z ogromna prosba o udestepnienie tabeli wysiewu lub proste wytlumaczenie ustawien na wysiew:
-pszenica,zyto
-lubin

Interesuja mnie tylko te 2 ustawienia .

Nie wiem jak ustawic wszystkie kasety :(


Bede bardzo wdzieczny za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pronar 82A
Posty: 257
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:51
Lokalizacja: Opole

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: Pronar 82A »

Miałem podobną przekładnię kiedyś w Isarii,tylko 4 x 18, Ty masz 4x17(to jest ciągłość,zaczynając od A1-18,B1-18 itd), więc będzie chyba podobnie. Żyto na C >10,pszenica D < 5, łubin nie pamiętam, ale chyba na B w górnych granicach lub C w dolnych. Otwarcie klapek pod wałkiem w zależności od grubości ziarna,zasuwki do owsa całe otwarte, do reszty w połowie(łubin by trzeba wypróbować jak lepiej leci.
Najlepiej zrobić próbę kręconą przed wyjazdem w pole.
wzór: I = 100 / (O × Ss), gdzie O to obwód koła biegowego, a Ss - szerokość pasa siewnego.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Cos mi dzwoni ,ale jeszcze niewiem w ktorym kosciele :) Dzieki kolego.
Potrzebuje konkretne info odnosnie tego modelu.

Kupie pilnie taka tabele jak nikt nie chce udostepnic.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Magiczne slowo w tych czasach KUPIE podzialalo :lol: odrazu moglem napisac ze kupie ,a nie ludzic sie ze ktos pomoze.

Jak juz obczaje wszystko udostepnie tabele i instrukcje.
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: kumarzysta »

Szczerze, to wystarczy od poznaniaka. Zastawki czy denka podobnie się ustawia. Potem na chybił trafił która przełożenie i próba kręcona. Pewnie pomiędzy jednym a drugim przełożeniem będzie z 4kg różnicy

Na Lubin dajesz większą głębokość i docisk, na żyto płytko, pszenica do 5 cm będzie ok.
Denka to ta długa dźwignią, zboża na 1, Lubin gdzieś na 5,7. Zastawki zboże na 3/4 otwarte, Lubin na full
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Jakbym nie dostal tabeli to bym poszedl w probe krecona oczywiscie.Siewnik sprowadzilem ze wzgledu na jego stan i jakosc wykonania ktora bije na glowe maszyny ze sklepu.

Odzalowalem juz te 80zeta, instrukcje otrzymalem bardzo niechlujna :evil: ,ale poprawilem wszystko jak nalezy.
Musze ustawienia przekazac osobie ktora bedzie mi uprawiac pole wiec zdecydowalem sie na naklejki jeszcze.

Caly dzien dzis spedzilem przy tym sprzecie :) doszedlem do wszystkiego.

Jeszcze tylko musze dojsc jak ten znacznik ustawic moze by ktos mi prosto wytlumaczyl :)

Tabela wysiewu, instrukcja obslugi - mozna kopiowac do woli :)

Kaseta boczna
1-Drobny wysiew(odwracamy kasete tak zeby 1 znalazla sie u gory po lewej stronie)
2-Normalny
3-Wedlug tabelI: Groszek zielony lub bobr

Obrazek

Obrazek


Numer transmisji nastawnej

Przyklad ustawien:
Lubin-A
Zyto,pszenica-B lub C
Wysiew w kg(2-16) -pszenica,zyto - 10
Neutralne polozenie - N
kumarzysta pisze: 27 maja 2021, 7:54 Na Lubin dajesz większą głębokość i docisk, na żyto płytko, pszenica do 5 cm będzie ok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proba krecona


Obrazek

Stanowisko klapy - Klapki pod walkiem(tkz.grzebien)

Obrazek

Generalnie wszystko dzis opanowane oprocz znacznika,maszyna jak nowa :) gotowa do pracy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 maja 2021, 12:50 przez widelec77, łącznie zmieniany 15 razy.
c350
Posty: 231
Rejestracja: 11 cze 2018, 11:58

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: c350 »

To jest siewnik w oryginale?
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Oswietlenie oryginalne tylko zdemontowalem i zrobilem zaprawki po za tym jak z fabryki
Kola zebate,redlice-zero zuzycia!
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: Albercik »

Tabela jak w każdym jest orientacyjna a materiał siewny rzadko kiedy równy. Proponuje za każdym razem zrobić próbę kręconą. WIele nie kosztuje a dużo czasu i nerwów można zaoszczędzić :)

Łubin i pszenice planujesz siać jeszcze w tym roku?
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Zdaje sobie sprawe ze tabela jest orientacyjna i siewnik jeszcze trzeba wyregulowac.

Nastawilem sie tylko na lubin i na pszenzyto jare-ustawienie na siewniku zyto,pszenica.
Pszenzyto zawsze po lubinie-gospodarstwo ekologiczne bez chemi-tylko nawoz pod korzen,ale jeszcze sie ucze bo jednak lubin nalezalo by spryskac odrazu po siewie..

Lubin karo i pszenzyto jare po lubinie z zeszlego roku juz rosnie ze az milo :)

Z jarego pszenzyta jednak zrezygnuje bo ciezko jest na wiosne z wjazdem na pole i na jesien po lubinie odrazu pszenzyto zimowe pojdzie.
Potrzebowalem tabeli,instrukcji obslugi bo ja sie tym nie zajmuje tylko ktos mi uprawia wszystko moim sprzetem i niestety trzeba wszystko tlumaczyc jak dziecku mimo to i tak po swojemu zrobi :) .
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: Albercik »

Nawóz pod korzeń to co dajesz?
Ekologia pełną gębą z certyfikatami czy ekologia dla siebie?

Łubin słodki będą jeść głodomory z lasu, gorzki dobry na zmianowanie i jako poplon, zależy jeszcze jaki areał przeznaczasz.
Pszenżyto w ekologii na dłuższą mete może nie dać rady - po kilku latach pszenżyto lubi się wyrodzić do żyta a okres przejściowy materiału siewnego i ziemi to około 3 lata i zostanie niewiele miejsca na uprawę pszenzyta w eko.

Łubin siałem pierwszy raz w tym roku, odmiana gorzka bo kawałek pod lasem. Po siewie doglebowy na dwuliścienne a że problem z perzem to niedługo zabieg na jednoliścienne. Zboże po łubinie potrafi oddać pół tony więcej za samo zmianowanie więc dla mało towarowego gospodarstwa jak najbardziej na plus :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: Ursus »

Stan tego siewnika faktycznie jest mega dobry! :shock: Który to rocznik?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Lata 90te.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Albercik pisze: 28 maja 2021, 22:37 Nawóz pod korzeń to co dajesz?
Ekologia pełną gębą z certyfikatami czy ekologia dla siebie?

Łubin słodki będą jeść głodomory z lasu, gorzki dobry na zmianowanie i jako poplon, zależy jeszcze jaki areał przeznaczasz.
Pszenżyto w ekologii na dłuższą mete może nie dać rady - po kilku latach pszenżyto lubi się wyrodzić do żyta a okres przejściowy materiału siewnego i ziemi to około 3 lata i zostanie niewiele miejsca na uprawę pszenzyta w eko.

Łubin siałem pierwszy raz w tym roku, odmiana gorzka bo kawałek pod lasem. Po siewie doglebowy na dwuliścienne a że problem z perzem to niedługo zabieg na jednoliścienne. Zboże po łubinie potrafi oddać pół tony więcej za samo zmianowanie więc dla mało towarowego gospodarstwa jak najbardziej na plus :)
Saletrzak pod korzen dawalem.
Narazie ekologia dla siebie ,ale chce przejsc na full certyfikaty- jeszcze nie obsiewam calosci.Dopiero w tamtym roku zaczolem i sie wszystkiego ucze
praktycznie od zera-popelniam bledy.
W planach jest wlasna profesjonalna wialnia do zboza.

W tamtym roku zaczolem od materialu siewnego z gospodarstwa eko z full certyfikatami:
-lubin gorzki karo niebieski-99,9 wschody-moj blad brak walowania(nierowne wschody-straty),ale juz mam konkretny wal posiewny.
I jeszcze zle posiany ten lubin byl za plytko.

Obrazek

Narazie jestem nastawiony optymistycznie chociaz caly czas tylko inwestuje :).
Na nastepny rok bede pryskal odrazu po siewie chyba,ale w tamtym roku nie bylo duzo chwastow,a orka po lubinie to bajka :) .
szubinska
Posty: 509
Rejestracja: 26 lut 2014, 11:47

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: szubinska »

Siewnik bardzo fajny tylko szkoda że taki wąski. Do C-360 to i 3m mógłby być. Gratuluje nabytku.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: bergman31 »

szubinska Siewnik o szerokości 3m waży około 500kg. Do tego ciężar nasion w skrzyni i masa wzrasta do około 800kg. Udźwig podnośnika na końcówkach ramion w C360 wynosi 1200kg. Weź jeszcze pod uwagę, że cały ciężar siewnika wysunięty jest za końcówki ramion podnośnika.
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: Albercik »

Mam poznaniaka 2,7m i szejsiuna z zasypaną skrzynią łubinu ma co robić :) Przymierzam się do siewnika z redlicami talerzowymi ale raczej zostanie jednotalerzowa właśnie ze względu na wagę maszyny.

Wg mnie full eko to też nie do końca zdrowe tak samo jak intensywne, rolnictwo zrównoważone, czyli tak robić żeby nie bać się jeść swojego :) Jaki areał uprawiasz/masz do dyspozycji?
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: widelec77 »

Ja chcialem miec taki waski siewnik,ale z duza szkrzynia zasypowa bo duzy duzo miejsca zajmuje.O dziwo ciezko taki bylo znalesc bo przewaznie sa 2,5-3m.

Docelowo 30ha,ale narazie probuje swoich sil i jak cos pojdzie nie tak to dam w z powrotem dzierzawe bo jednak to nie jest takie wszystko proste.

Wiem ze pytanie banalne moze :)
Jak najprosciej ustawic ten znacznik z boku siewnika -ciagnik c360?
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: Albercik »

To kawał upraw. Ja się szkolę na 3,5 ha, w tamtym roku 2 ha upraw.

Jak zepniesz się z siewnikiem zmierz ile odległość od przedniego koła do prostej którą rysuje ostatnia redlica. Do tego dodaj rozstaw redlicy (obecnie 12,5cm zbożowe, dawniej niekiedy 10,8cm wiec zależne jak ustawiony jest siewnik) i tyle za ostatnią redlicą ma wystawać znacznik. Do poprawki jest jeszcze to, jak będzie rysować rowek i w jakim ułożeniu rowka będziesz prowadzić koło.
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

Re: Siewnik zbozowy STEGSTED SLA-Instrukcja obslugi -tabela wysiewu

Post autor: maly-agro »

Nie ma co się oszukiwać, na taki areał mały siewnik to udręka.
ODPOWIEDZ