Brona do trawy

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Brona do trawy

Post autor: Bolszewik »

Z racji tego że trawa w tym roku rośnie jak szalona (kosze już piaty raz) i do tego bardzo bujnie sporo jej zostaje i pasuje coś z nią zrobić. Postanowiłem zgrabić ją wstępnie bronami potem poprawi się grabkami. Niestety nie do końca jest to skuteczne brony są chyba za ciężkie (konne z dołożonymi oponami) i za rzadkie. Mam też brony konne bardzo lekkie i zastanawiam się czy gdyby nie dołożyć im więcej zębów dł. ok. 10 - 15 cm to nie byłby to jakiś sposób na sprzątanie zielska ?

Ktoś ćwiczył temat sprzątania trawy bo nie chce mi się powtarzać cudzych błędów ani wywarzać otwartych drzwi.

Dodam że interesuje mnie rozwiązanie maksymalnie tanie i proste.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Brona do trawy

Post autor: hubert »

Zgrabienie bronami jest ciężkie. Próbowałem konnymi - przepuszczają, chyba że będzie bardzo dużo tego siana. Najlepszym rozwiązaniem jest taka zgrabiarka konna (jakby grabie na sprężynach).
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Brona do trawy

Post autor: olowaty »

Ja ćwiczyłem w sadzie zgrabiarką konną. Wychodziło super, ale trza mieć zgrabiarkę.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Brona do trawy

Post autor: Bolszewik »

Miałem taką kiedyś, zresztą to i tak by się nie sprawdziło bo potrzeba drugiej osoby. Poza tym trzeba by mieć możliwość przejazdu we wszystkie strony. U mnie bez cofania nie da rady drzewa krzewy płoty budynki itd ....

Czy jeśli wywiercę w bronie dodatkowo drugie tyle otworów i wstawię tam nagwintowane pręty 10 - 12 mm to jest szansa że to zadziała ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Brona do trawy

Post autor: drax »

Ja w piątek musiałem przejechać bronami po trawach rosnących na bagnach(1-1.5 m wysokości) potraktowanych glifosatem. Przy takich wysokich i grubych łodygach, konne brony spisywały się dobrze, jedynie fakt, że szybko się zapychały, musiały by być dłuższe zęby. W przypadku zwykłej trawy moim zdaniem brony właśnie mają za mało zębów, za ciężkie być nie mogą bo potargasz rosnącą trawę, ale jak będą za lekkie, to jak zbierze się trochę więcej trawy, to znowu będą przeskakiwać. Jeżeli chodzi Ci o ilość zębów, to spróbuj zgrabić trawę zwykłymi widłami mającymi 3 zęby, a grabkami, mające zęby co 1-2 cm, zauważysz od razu różnicę w dokładności zbierania, tak więc moim zdaniem po dokręceniu zębów, brony powinny zdać egzamin.
ODPOWIEDZ