Maszyna do buraków

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

Maszyna do buraków

Post autor: Marcin125p »

Ponieważ jest sezon na buraki to mam do Was kilka pytań o maszynę do buraków. Chodzi mi o taką gigantyczną oszczyszarko- pryzmownicę (nie znam nazwy ani producenta maszyny) używaną w cukrowniach. Z jednej strony ma ruchomą rampę, na którą wjeżdżało się z przyczepą. Rampa unosiła przyczepę i buraki zsuwały się do środka tej maszyny. Po oszczyszczeniu buraki dostawały się na długi taśmociąg i spadywały na takie duże pryzmy, kopce. Dodam jeszcze że ta maszyna była dwuosiowa (tandem) i do uciągu służył DT lub inny ciągnik dużej mocy. Chodzi mi wydajnośc, nazwę producenta, fotki itp. Z góry dzięki.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Maszyna do buraków

Post autor: vauxhall »

Oficjalnie nazywalo sie to KOMPLEX a potocznie mowilo sie RUSEK.
Na karcie dostawy burakow byly symbole dotyczace sposobu wyladunku
min. bylo
R-recznie
S-siatki
K-komplex
E-wodny (Elfa)
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Maszyna do buraków

Post autor: piotr31 »

Zgadza się pracowałem kilka sezonów na takim Kompleksie .
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Maszyna do buraków

Post autor: papiszon »

Tak, to "kpmplex". Czyli kompleksowe rozładowanie przyczep. Wywrotnica, oczyszczarka korzeni i taśmociąg do usypywania tychże w pryzmę.
Obejrzyj sobie mój filmik z zeszłego roku:
http://www.youtube.com/watch?v=xtvd4Kwi ... MPH3auSM2A
Chyba tylko w naszej cukrowni takie coś pozostało. Jest jeszcze w tym roku, ale psuje się to ustrojstwo co kilka godzin. Dzisiaj rano, gdy zdawałem buraki jeszcze działało, ale w południe już porwane taśmy. Lącają ten jeden, który został, a częsci biorą z nieczynnych. Kiedy i tam zabraknie części, wszystko pójdzie na złom, a odbiór buraków będzie tylko prosto z pola.*clap*
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Maszyna do buraków

Post autor: Marcin125p »

W gostyńskiej cukrowni były chyba 3 jeśli dobrze pamiętam (to było jakieś 15 lat wstecz). Na wjeździe do Dolska od strony Gostynia też był plac z kompleksem. Tego z Dolska nie ma a czy w Gostyniu jeszcze są kompleksy to nie wiem. Rozmawiałem kolegą i w ciągu kilku lat z jego wioski prawie wszyscy co mają cukrówkę kopią Holmerem a Neptuny, Posejdony, Birkuty i Orliki zezłomowali. Natomiast u mnie 3 gospodarzy kopie kombajnami a reszta korzysta z Holmera. Co do załadunku to biorą ładowarkę typu "mysz" i ciężarówki. Więc jeszcze troszkę to polskie maszyny będą spotykane tylko w muzeach i u kolekcjonerów...:o
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Maszyna do buraków

Post autor: papiszon »

Z przedostatniego linku - Skierbieszów, miejscowość z moich okolic ok. 20 km.
@Marcin125p, jak chcesz obejrzeć takie zabytki, to zapraszam.*tup*
W moich stronach (tych najbliższych) też już mało kto kopie buraki ciągnikowym kombajnem, wielu woli nająć Holmera lub Ropę,( wydajność 1ha/h) bo takie w okolicy są, wykopać w jeden dzień, a potem wszystko na raz wywieźć ciężarówkami ładowanymi z pryzmy "myszą".
Na mojej wiosce jest 4 plantatorów. Sadzimy niewiele, po 1-2 ha. Są trzy Posejdony. Swój kupiłem od gospodarza za 2 tys., który miał go oddać na złom. Stan bdb., prawie idealny. Od nowości wykopał ok. 30 ha. A jeśli chodzi o te "kompleksy", to wątpię czy gdzieś jeszcze są w cukrowniach. U nas, na lubelszczyźnie jest jeszcze sporo mniejszych plantatorów i nasza Cukrownia Krasnystaw jeszcze ten jeden ma. A swego czasu było ich ze trzydzieści. Na każdym składzie/placu przeładunkowym. W końcu i ten pójdzie na złom i ja będę się musiał przerzucić na odbiór z pola.*stress*
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: Maszyna do buraków

Post autor: marek79 »

Koledzy odgrzewam temat. Podajcie, bardzo proszę, miejsca, gdzie można jeszcze znaleźć takie kompleksy. U mnie w Cukrowni Gosławice były takie dwa, sprzęgnięte rzecz jasna z DT-75, ale po wykupieniu Cukrowni przez Pfeifer & Langen została ona zmodernizowana, po czym cały sprzęt wywieziono do należącej także do tego koncernu cukrowni na Ukrainie, a Cukrownię Gosławice zrównano z ziemią. Pozostał po niej tylko ogromny pusty plac, jeden budynek magazynowy i mnóstwo wspomnień z dzieciństwa. Takie kompleksy widywałem także w punktach skupu i przeładunku buraków, ale od kilku ładnych lat tych miejsc także już nie spotykam.
TUTEK
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2018, 12:05

RE: Maszyna do buraków

Post autor: TUTEK »

kompleks najlepsze do buraków. Ja tylko tak wyładowuje
piter7011
Posty: 178
Rejestracja: 28 gru 2009, 0:14

RE: Maszyna do buraków

Post autor: piter7011 »

Witam wydaje mi się ze wiem gdzie taki jeden stoi albo niedawno jeszcze stał jak będę tam przejeżdżał to sprawdzę a miejscowośc nazywa się Rusów trasa Kalisz - Konin były plac po składowisku buraków dla cukrowni Zbiersk Czy chodzi ci o taki kompleks jak na początku twojej galerii ze zdjęciami pt.maszyny z tamtych .lat.........................................................................................................Ps. Marek 79 jesteś z Gosławic kiedyś często tam jeździłem nad ciepłe kanały i pamietam tę cukrownie nawet ludzi z tej miejscowości znałem.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Maszyna do buraków

Post autor: Ursus »

Jak już temat odżył to kilka fotek widziałem tu:

http://gaso-gostyn.pl/aktualnosci/cukro ... tyniu.html
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

RE: Maszyna do buraków

Post autor: Rafallll360V1 »

W czeluściach internetu znalazłem takie zdjęcie,gdzie dokładnie stacjonuje ta maszyna nie ma informacji ale wiadomo że na terenie woj. Warminsko-Mazurskiego

https://fpr.com.pl/gallery/image.php?al ... e_id=27662
ODPOWIEDZ