Grabie, brony do liści

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Grabie, brony do liści

Post autor: Bolszewik »

Wracam do tematu ....

Przez przypadek dziś wpadły mi w ręce pazury od jakiejś grabiarki. Jeden kupiłem na próbę, przypasowałem chyba będzie działał.
Jutro kupię dodatkowe 14. W sumie "grabie" będą miały około 1,5 metra szerokości (akurat taki miałem kawałek tregry z przyspawanymi uchwytami).
Wszystko mam powiercone i przygotowane do złożenia.
Jak poskładam zrobię próbę i jakieś zdjęcia.
Prawdopodobnie będę musiał dorobić jakieś kółka podporowe czy coś w tym guście, ale to się zobaczy ....

PS. jeśli się uda to koszt i trudność wykonania wykonania niewielka, a dodatkowa zaleta małe gabaryty.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Grabie, brony do liści

Post autor: Bolszewik »

Obrazek

Obrazek

Cudów nie ma ale działa, jak widać na zdjęciach zleżałe liście z dęba czerwonego/kanadyjskiego są do wydrapania. Niestety na dwa przejazdy. Zwykłe dębowe też idą, ale na dwa trzy razy. Liście brzozowe w zasadzie nie zbiera. Natomiast ładnie wyczesywany jest trawnik i wydrapywany mech.

Żeby uzyskać dobre rezultaty trzeba stosować dość osobliwą technikę. Najpierw opuścić na siłę grabie aż troszkę wbiją się w ziemię potem przełączyć na pływający i ruszyć. Samo opuszczenie na pływający dale gorsze efekty. Cóż ruska hydraulika jest wg. mnie najlepsza.
Można by to pewnie uzyskać zawieszając jakieś dociążenie ....
Można by też rozważyć czy nie zrobić tego ustrojstwa na wysięgu tak żeby zgromadzić więcej "urobku / ugrabku". Ja miałem do dyspozycji gotową widoczną na zdjęciu tregrę z mocowaniami (służyła mi równania żwirowego podjazdu).
Kolejna sprawa to oczyszczanie pazurów, najlepiej jak ktoś stoi z boku i pomaga grabiami, można też samemu dać sobie z tym radę nie schodząc z ciągnika (mam kręgosłup jak wąż). Oczywiście mam też >>pomysła<< jak zrobić automatyczne samoczyszczenie ale to inna bajka.

Najważniejsze że jakoś tam działa, a koszt nie przekroczył 100 PLN.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ