Grabie, brony do liści

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Grabie, brony do liści

Post autor: Bolszewik »

Potrzebuję pomysłu na zbieranie liści z pod drzew. Grabie, brony lub inne ustrojstwo. Ktoś coś takiego ma, widział, używał ?
Temat na czasie bo wiadomo że jesienią liści masa, a posprzątać trzeba ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: AndrzejD21 »

Hmmm...

Może coś takiego jak podbierak w prasach, tylko ustawiony w taki sposób, aby zgrabywał liście na jeden pas, coś jak pług do śniegu.

Albo grabie, jakieś taczki, i też się zbierze. :D
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: bergman31 »

W sprzedaży są zbieracze liści i traw. Np. https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 3729341099
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: snakeman1 »

podstawowe pytanie -ręcznie czy za traktorem?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Bolszewik »

Za lub przed traktorem ....

Znalazłem takie coś:
http://allegro.pl/zamiatarka-reczna-smi ... 30989.html
ale za 1k zetów mogę dalej sprzątać grabiami *flower*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
dawid25
Posty: 360
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: dawid25 »

Hmm... A może do tylnej belki przykręciłbyś profil powiedzmy 5/5 i długości powiedzmy 2m. Do tego od spodu przyspawał drut fi6 i miałbyś wielkie grabie. Tylko trzeba by było tak zrobić aby opuszczone nie wbijały by się w grunt a tylko po nim jeździły. Ja bym myślał nad takim czymś. Kwestia dopracowania :D:D
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Wicher »

Starczyłoby zamiast prętów użyć śruby podsadzane-ale znalezienie na złomie 40,50,100 jednakowych śrub podsadzanych grnaiczy z cudem...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Marcin125p »

Może dałoby radę do zgrabiania liści wykorzystać przetrząsarko-zgrabiarkę taśmową?. Tylko wówczas trzeba uważać na korzenie, dołki itp.
Widziałem kiedyś (nie pamiętam gdzie) fotkę takiej maszyny, tylko z przymocowanymi do zębów kawałkami mocnej gumy - służyło do odśnieżania.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: SEBRIGHT »

Zależy jakie duże masz te liście i jak dokładnie chcesz pozbierać, małym może nie dać rady ale najtaniej proponował bym zainwestować zgrabierkę 4-ro gwiazdową zawieszaną na TUZ :) Podnosisz bez wysiadania z ciągnika, cofasz jak Ci się żywnie podoba... Jakby była za szeroka zawsze możesz obciąć 1-2 gwiazdy. Później tylko pozbierasz liście z gotowych kupek/rządków, zależy jak tam sobie zgrabisz i luz :)

http://olx.pl/oferta/zgrabiarka-do-sian ... da54783f4f

Grabie z kątownika i pręta moim zdaniem szybko się zapchają liśćmi i będą się nadawały co najwyżej do równania kretówek *sarcasm*
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Bolszewik »

Mam pomysła ....

http://allegro.pl/sprezyna-palec-zagarn ... 55720.html

+ pozioma belka 1,5m (tregra) z "wieżyczką" i bolcami do cięgieł. Wiem że tregra to przesada, ale akurat mam takie coś gotowe więc wystarczy nawiercić dziur i poprzykręcać.

Z grabiarką raczej się nie wyrobię pod drzewami, dokładności wielkiej nie potrzebuję.
A gwiazdową z tym że wleczoną mogę pożyczyć dla ciekawości na próbę.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
rycho711
Posty: 83
Rejestracja: 06 paź 2013, 23:38

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: rycho711 »

Ja zbieram liście ( drzewa owocowe ) kosiarką spalinową z koszem. Wada- za mały kosz szybko się napełnia. Jak znajdę stary kosz wytnę tylną ściankę i zamocuję tam worek. Worek przypnę do rączki kosiarki.
JER2
Posty: 185
Rejestracja: 02 lut 2015, 19:37

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: JER2 »

Ja myślałem nad konną grabiarką ale to raczej by nie działało. Myślałem też nad orkanem z dopiętą przyczepą ale to chyba też nie.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Wicher »

Oooo Sebright gdyby ta grabiareczka była bliżej mnie... :D Do liści to ma troszkę za rzadkie ząbki, ale tak ogólnie to jest super jeśli chodzi o zwrotność nie ma nic lepszego bez napędu :D Kupię sobie do kompletu po remoncie Famarolki.
Pasówka z przymocowanymi zamiast pazurów takimi paskami gumy (np naciętymi fragmentami taśmociągu) pięknie zgarniałaby w wałki. Nie opłąca się kupywać do tego pasówki ale jak ktoś pasówkę już ma... :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: jacek0106 »

Zasysacz turbinowy napędzany z wałka, przymocowany do przyczepki z nadstawkami siatkowymi, najlepiej wywrotki dla szybkiego załadunku i wypróżnienia. Nic lepszego do liści w firmach komunalnych nie mają.
Mr Wlochaty
Posty: 6
Rejestracja: 19 lip 2015, 22:52

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Mr Wlochaty »

rycho711 napisał/a:
Ja zbieram liście ( drzewa owocowe ) kosiarką spalinową z koszem. Wada- za mały kosz szybko się napełnia. Jak znajdę stary kosz wytnę tylną ściankę i zamocuję tam worek. Worek przypnę do rączki kosiarki.
Moi sąsiedzi i ja również tak robimy. Sąsiedzi mają większą wygodę, mają traktorek z duuużym koszem.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: SEBRIGHT »

Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Bolszewik »

Zrobiłem dziś próbę grabiarką cztero-gwiazdową, wleczoną.
Efekt jest taki sobie - szału nie ma, ale ok 3/4 liści zgarnięte. Niestety maszyna taka zupełnie nie sprawdza się w moim przypadku. Manewrowość jest bardzo zła. Jednak gdyby użyć maszyny podwieszanej zredukowanej do 2 max 3 gwiazd byłoby nieźle.
Prawdopodobnie rozważę zakup takiego ustrojstwa, lub kupie gdzieś na złomie dwie gwiazdy i umocuje je do ramy.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Wicher »

Bolszewiku, kup grabiarkę "4" podwieszaną i pdzyskaj pazurki z dwóch kół tak aby pazury były 2 x gęściej, może efekt będzie lepszy... MAnewrowośc na pewno będzie lepsza
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Bolszewik »

Mam zamiar iść tym tropem ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Grabie, brony do liści

Post autor: Wicher »

Bardzo łatwą metodą na przerobienie tego mogłoby być po prostu przykręcenie 2 kół w jedną piastę ale tak żeby zęby były przesunięte i wypadały "w pół zęba" drugiego koła, w ten sposó byśmy się nie opracowali a i maszyna mogłaby być dość łatwo przywrócona do pierwotnego przeznaczenia.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
ODPOWIEDZ