Łańcuch napędowy

Ogólne dyskusje o maszynach rolniczych
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

Łańcuch napędowy

Post autor: Tomek_J »

Swego czasu kupiłem za grosze maszynkę tego rodzaju:

Obrazek

Był to stary podbieracz pokosów/liści/łętów, oryginalnie ciągnięty za ciągnikiem. Za niego dopinało się przyczepę, na której zebrany z ziemi materiał lądował. W moim jednak przypadku maszyna była bez podbieracza, a po zamontowaniu silnika służy mi dzielnie do wywalania obornika ze stajni na pryzmę. Chciałbym też ją wykorzystać do transportowania kostek siana na poddasze stajni, ale w tym celu musiałbym ją nieco przedłużyć - niedużo, tak z półtora metra. Generalnie sprawa prosta jak budowa cepa, tylko brakuje mi kluczowej informacji: jakiego rodzaju łańcuch tam jest zastosowany ? Czy ma jakies oznaczenie ? Jakie tak w ogóle są zasady oznakowania łańcuchów rolkowych ? Słowem: czego szukać na OLX ? Niestety w tym temacie jestem zieloniutki jak szczypiorek na wiosnę... Wesprzyjcie wiedzą, proszę.
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: winko »

A szukałeś na złomowiskach? W mojej okolicy dość często trafiam na takie maszyny, ale nie wiem z kąd ty jesteś.
Czy ten łańcuch ma takie długie ogniwa? Kiedyś miałem taką maszyne. Mówiło się na to taśma do liści. Moja pojechała na złom, ale poszukam czy łańcuch gdzieś nie został. Napewno została górna ośka z dwoma trybami. Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: Tomek_J »

winko pisze:A szukałeś na złomowiskach? W mojej okolicy dość często trafiam na takie maszyny, ale nie wiem z kąd ty jesteś.
Jestem spod Pyrzowic, tj. woj. śląskie. Co do złomów - cóż, pamiętam, jak 12 lat temu na jednym z okolicznych szrotów stała np. kompletna vistula, a na sąsiednim - zetor 25K, który wprawdzie nie miał rozrusznika, ale odpalony na pych sam tam przyjechał i był do wzięcia za 1500 zł... Jednak czasy, kiedy u nas za grosze dało się przygarnąć stare maszyny rolnicze lub części do nich minęły bezpowrotnie jakieś 10 lat temu.

Nie wiem, jakie ogniwa uważasz za długie. Jutro po pracy spróbuję jakoś to pomierzyć i napiszę. Tak w ogóle to mam wrażenie, że na zdjęciu jest zwykły łańcuch, a ja mam rolkowy:

Obrazek

Za póbę odnalezienia łańcucha będę wdzięczny, a ośką z trybami jestem oczywiście zainteresowany.
kombi
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2009, 23:31

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: kombi »

sklepy typu AGROMA,GRENE powinne miec to na stanie
takie łancuchy w agromie szczecin widziałem na pewno wiec szukaj po tych sklepach
popatrz u nich zlokalizuj wymiar [pewnie pomogą ] i kupujesz
ja u siebie tz. w agromie szczecin dąbie biore różne części na firmę i otwieram tz. ZLECENIE biorę potrzebna cześć jesli mi pasuje to dopisuje w zlecenie jesli nie to zwracam ,ALE TO TAKI UKŁAD z nimi mam.
moskito
Posty: 207
Rejestracja: 28 sty 2018, 19:40

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: moskito »

witam .ja miałem przy takim podbieraczu łańcuch gardzieli i tryby od bizona
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: wojtek12321 »

moskito pisze:witam .ja miałem przy takim podbieraczu łańcuch gardzieli i tryby od bizona
Do takich maszyn (wszystko przeważnie samoróbki) w naszej okolicy najczęściej stosowano łańcuchy od elewatora stertnika (były kiedyś takie urządzenia, dziś mało kto pamięta).
moskito
Posty: 207
Rejestracja: 28 sty 2018, 19:40

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: moskito »

albo od podajnika kłosowego lub ziarnowego
winko
Posty: 273
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:35
Lokalizacja: Gostyń

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: winko »

Niestety łańcucha nie znalazlem. Leży ich pełno w szafie, ale tego nie mam. Ale teraz tak myśle po tym co tutaj inni piszą że chyba też miałem łańcuchy od bizona. Tak mi się na oko mocno wydaje
Pozdrawiam Darek
Zetor 25A 1950r.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

Re: Łańcuch napędowy

Post autor: Tomek_J »

Pomierzyłem:
średnica rolki - 16mm
długość rolki - 15 mm
rozstaw rolek - 78-79 mm
Winko, czy mógłbyś, proszę, sprawdzić ten łańcuch z Bizona ?
ODPOWIEDZ