Strona 1 z 1

śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 10:37
autor: Fenris
witam
widziałem na YT forum (oczywiście film stary), ktoś przewoził śrutownik drewniany kamieniowy, czy może robiony był remont tego? był on na chodzie - śrutował ?
a może ktoś ma taki śrutownik na chodzie ?
mam taki sam praktycznie i chętnie się czegoś bym nauczył :)
pozdrawiam

Re: śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 11:01
autor: Ursus
Masz na myśli ten śrutownik? https://www.youtube.com/watch?v=UDZNujkw9vc
Mam go, ale od tamtej pory nic z nim nie zrobiłem i szczerze powiem, nie mam pomysłu obecnie na niego z racji braku miejsca. Więc stoi jako eksponat w kącie wiaty i czeka na swoją kolej.

Re: śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 11:30
autor: Albercik
Ten z filmu Ursusa odkurzałem i nosiłem :P
Posiadam podobną konstrukcję - drewniana rama i kosz zasypowy, kamienie mielące, oś metalowa. Tam za dużo nie ma co się popsuć - zazwyczaj takie śrutowniki wystarczy rozebrać, wyczyścić, nasmarować i ustawić zgniot. Dokręcając koło ruchome do stałego reguluje się rozdrobnienie materiału. Na innym śrutowniku mogę kukurydzę puścić całą że przelatuje cała, nietknięta w sumie, mogę rozdrobić na ćwiartki aż do mąki tylko każde kolenje rozdrobnienie trwa dłużej.

Re: śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 11:54
autor: pop
W takim śrutowniku zużywają się kamienie.Co pewien czas należy wyrównać powierzchnię obu kamieni,aby jak najdokładniej do siebie przylegały i pogłębić rowki.Do tej operacji mój ś.p.ojciec užywał siekierkowatego młotka ,ale pewnie zwykły murarski też by dał radę.Po takiej regeneracji worek zboża śrutowałem 5 min,a nie 20.

Re: śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 17:43
autor: Fenris
dziękuję za odpowiedzi, tak na tym filmie widziałem, zapadło w pamięć że Kol. Albercik omiatał ;)

właśnie chcę zabrać się za swój, zastanawiam się jak wyrzucało ześrutowane ziarno z ej rury bo wyrzutnik jest wysoko i tak patrząc to tylko 2 kątowniki jakieś są na kole, ale nie bardzo wierze, że one wybierają dokładnie :?
jak dostać się do kół kamiennych? - trzeba chyba odkręcić całą tą blachę?
Mąkę tu też zrobi? :shock:

Re: śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 18:33
autor: pop
w moim jest więcej czerpaków niż dwa,ale wygarnia z dużym impetem.Najprawdopodobniej będziesz musiał rozebrać na tyle,żeby wyjąc kamień razem z wałem.Obsługa jest prosta i wiele nie ma sensu się rozpisywać.Ważne,żeby dosuwać kamień z czuciem i obserwować efekt ,jak sie na sprzęcie pracuje ,to pamiętamy położenie dźwigni.Po zakończonej pracy odsuwamy lekko kamień o powiedzmy pół obrotu,Słyszałem,że robiono razową mąkę przy użyciu takiego sprzętu,pewnie lekko przesiewając.

Re: śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 18:38
autor: Fenris
ale to takie kątowniki tylko te czerpaki? czy coś więcej powinno być?
Tylko jak się dostać do kamieni właśnie,,,?

Re: śrutownik kamieniowy

: 18 lis 2020, 19:06
autor: pop
Tak, mogą to być kątowniki.To proste urządzenie,najprawdopodobniej musisz rozebrać ścianę bębna od strony dźwigni i wyjąć kamienie.

Dla wyjaśnienia,mój śrutownik nie jest taki jak z filmiku.Mówię tylko o ogólnej budowie takich sprzętów.