Bizon Super 1/35

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Ale jaki co? Jaki żywic czy o co kaman?
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

A przeczytałeś chociaż artykuły z linków które podałem? Zanim zadasz kolejne pytanie, proszę zastanów się nad nim, poszukaj w sieci i (o zgrozo) pisz poprawnie.

Cytat z portalu Plastikowe.pl
"Ja używam żywic firmy Axson, ale może być to każda inna żywica poliuretanowa, o czasie wiązania 1-2 godziny i opóźnieniu wiązania rzędu 5-10 minut. W ten sposób można wykonać swój element szybko i jednocześnie zdążyć usunąć powietrze z formy, zanim żywica je uwięzi."

Pozdrawiam

PS. Chwilowo znów nie mam czasu na model, bo taplam się w błocie prawdziwym Bizonem *no*. Za niedługi czas mam nadzieję wrzucić troszkę wymiarów, w takiej postaci jak ostatnio.

Za oknem deszcz, więc powoli, bardzo powoli powstaje zbiornik ziarna.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pawelxy1
Posty: 141
Rejestracja: 20 cze 2010, 21:06

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: pawelxy1 »

powstaje świetny bizonek.
bartekvet
Posty: 10
Rejestracja: 18 maja 2010, 17:14

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: bartekvet »

Kawał dobrej roboty *tup*
Kamilo
Posty: 116
Rejestracja: 15 maja 2010, 16:59

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Kamilo »

Piękny ten Bizon....
Powtarzam się ale masz zajeb.... Talent:)
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

To mój ulubiony materiał modelarski, więc śmiało go polecam. Daje się z reguły bardzo łatwo obrabiać, wyginać, szlifować i kleić. Ja do cięcia używam skalpela (nie kupuj "pseudo skalpeli" z hipersupermarketów, są do niczego, pewnie nawet nie leżały koło prawdziwego skalpela), mogę polecić firmy Olfa oraz Excel. Kleić można każdym klejem, ale zależnie od potrzebnej szybkości schnięcia i wytrzymałości spoiny stosuję kilka klei. Super Glue- przemawia za nim szybkość schnięcia, dostępność oraz trwała spoina, niestety jest często zbyt sztywna.
Kleje cyjanoakrylowe- do kupienia w sklepach modelarskich, posiada trzy konsystencje- rzadki, średnio gęsty i gesty, równie trwała spoina co Super Glue, klei rożne materiały
Kleje modelarskie- tutaj mamy ogromny wybór, kleje z igłą, z pędzlem, bez niczego, polecam Revella lub Tamiy'e. Klej wchodzi w reakcje z polistyrenem, przez co elementy zespajają się ze sobą.
Najlepiej mieć kilka klei i stosować zależnie od potrzeby, trzeba tylko najpierw sprawdzić jakie mają cechy, wady i zalety. Np: Kleje cyjanowakrylowe w tym Super Glue nie nadają się do klejenia przezroczystych elementów, ponieważ często je matowią (tworzy się biała mgiełka).
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Bizon robi się... w wersji multimedialnej :). Od kilku dni projektuję większość płaskich powierzchni w Corelu. Jest to o tyle dobre, że mogę przymierzyć poszczególne elementy do siebie zanim zrobię je z plastiku. Jutro pójdę dowiedzieć się czy jest możliwość wycięcia tych części w plastiku na plotterze lub czymś takim.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rzempal
Posty: 18
Rejestracja: 06 maja 2010, 18:13

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Rzempal »

Wytnij struna wkladasz element miedzy dwa katowniczki do samej lini wyciecia skrec je jak w imadle i struna bedzie szla po katowniku bez naddatku na szlifowanie a jak wycinasz jakis otwor na srodku elementu to otworek wiercisz przekladasz strune naciagasz w ramce i tniesz tak samo
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Wydrukowałem sobie zaprojektowane elementy na płytkach plastikowych, powycinałem je nożyczkami i na szybko pokleiłem. Na jaw wyszło kilka baboli, które muszę poprawić, ale ogólnie jest nie najgorzej. Jak na model wycięty i poskładany w niecałe 2 godziny to nawet przypomina z grubsza kombajn.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekCoś się ruszyło w sprawie modelu. Zacząłem budowę Bizona w bardzo okrojonej wersji, tzn. ze wszystkimi osłonami, zrobię tylko to co jest widoczne. Nad modelem, który będzie pootwierany z każdej możliwej strony oczywiście też pracuje, ale tam narazie nie ma czego pokazywać.
Tył kadłuba prawie skończony, zrobiłem tylko część kątowników, bo reszta nie będzie w ogóle widoczna, brakuje jeszcze szczegółów takich jak łożyskowania, światła, okablowanie itp.
Obrazek
Sporo czasu zajęło mi zrobienie pokrywy na górnej części kombajnu, w końcu jednak udało mi się wytłoczyć "talerzyki", które służą w oryginale jako zabezpieczenie antypoślizgowe.
Obrazek
Podłubałem też trochę przy górnych osłonach silnika i zbiornika ziarna, ażurowa (czy jak to nazwać) osłona silnika po lewej stronie robi fajne wrażenie i dodaje smaczku , płaskiej powierzchni.
Obrazek
Obrazek
No i to, nad czym pracowałem przez ostatnie kilka wieczorów, kabina, w tym przypadku nie oryginalna, lecz najnowsza wersja z klimą i innymi bajerami, produkowana przez firmę Naglak. Jest też akcent lotniczy- filtr powietrza po lewej stronie kabiny to przerobione chłodnice od Bf-109 :D Drzwi, boczne i tylne okno będą otwarte, ale nie mam jeszcze "szyb" i zawiasów, które dorobię w najbliższym czasie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem już znacznie więcej pomniejszych elementów, ale pokażę je jak już będą zamontowane. Teraz czeka mnie szlifowanie, szlifowanie...
Kamilo
Posty: 116
Rejestracja: 15 maja 2010, 16:59

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Kamilo »

Pięknie Ci to wychodzi Marcin:)
Pozdro:)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

Jakieś newsy z placu budowy? :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Kamilo
Posty: 116
Rejestracja: 15 maja 2010, 16:59

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Kamilo »

Z tego co wiem to kolega Marcin narazię nic nie robił,brak czasu.
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Witam, po dłuższej przerwie. Nie no, coś tam zrobił, ale jeszcze nie tyle żeby zdjęcia wrzucać. Dociąłem wszystkie szyby do kabiny, teraz muszę zamówić farby do jej pomalowania i wtedy ją złożę. Zrobiłem też kilka mniejszych elementów jak lusterka, lampy halogenowe okrągłe, lampy główne prawie ukończone , dźwignie, trochę ścianek w górnej części kombajnu, podsiewacz, a właściwie tylko dolną i boczne ścianki. Dopiero gdy zamówię farby, chemię i trochę kształtek plastikowych będę mógł ruszyć z dalszą budową. Aaa i wskaźniki narysowałem, to mogę pokazać w dużym powiększeniu:

Obrazek

Wydrukuję je w bardzo dużej rozdzielczości na foli bezbarwnej i podłożę pod nie biały kawałek plastiku.
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Ochodząc zapewne na chwilę od Waszych dywagacji na temat tego kto jest dzieckiem a kto modelarzem powrócę do tematu właściwego. Grzebię sobię w wolnych chwilach nad modelem, ale mam problem ze znalezieniem fotografi bocznych dolnych osłon, o tych:
Obrazek

Numery 1,3,4 i 5, gdzie one są mocowane? Jakieś zdjęcia?
Awatar użytkownika
skiet135
Posty: 140
Rejestracja: 13 wrz 2008, 18:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: skiet135 »

5 wygląda jak koło napędzające kosz sitowy/ podsiewacz
1,3,4 wyglądają jak osłony paska który to koło napędza.
Obawiam się ze w większości egzemplarzy zostało to już zdemontowane.
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Obawiam się ze w większości egzemplarzy zostało to już zdemontowane.
No właśnie w tym problem, a ten model chcę mieć ze wszystkimi osłonami jakie były. Nadzieja w tym, że ktoś ma te osłony gdzieś w garażu, albo chociaż zdjecia się znajdą.
cinek99134
Posty: 15
Rejestracja: 11 lut 2011, 19:18

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: cinek99134 »

Pisał w pierwszym poście.*pray*
marcinz
Posty: 13
Rejestracja: 06 kwie 2011, 11:08

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: marcinz »

Witam, jestem tutaj nowy. Budowę śledzę już dłuższy czas, w skrócie ujmując - PODZIWIAM. W sumie pod wypływem Twojej pracy zrodził się u mnie pomysł aby zbudować model Rekorda w skali 1:24 (początkowo 1:20). Polistyren zamówiłem już w środę, czekam cierpliwie aż przyjdzie. Aktualnie poza szeroką dokumentacją fotograficzną i skalpelem, wiele więcej nie posiadam. Jestem w trakcie przenoszenia wymiarów z kombajnu na kserówki z katalogu części. Stąd też moja prośba a zarazem pytanie: istnieje jakaś szansa byś udostępnił swoje materiały od Z056? Powiem szczerze, że kilka elementów jest tych samych a pomiary zrobione raz mogłoby mi oszczędzić sporo czasu. Wiem, że to trochę wygląda jakbym chciał przychodzić na gotowe i zrozumiem jeżeli nie zechcesz podzielić się swoimi materiałami.
Jak coś to podaję maila: lehmann30@wp.pl
Pozdrawiam i czekam na dalsze wieści z placu budowy.
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Witam.
Marcinz posłałem Ci dziś maila... w końcu *blushing*.

Daję znak, że żyję i nie zarzuciłem całkiem budowy modelu, narazie tylko go odłożyłem na półkę i tam czeka sobie na lepsze czasy. Jakiś czas temu podziubałem coś w kabinie, ale to bzdety. Kupiłem plastikowe rurki na podajnik ślimakowy, rurę zsypu ziarna i oś motowideł, mam już też czerwoną farbę do malowania kadłuba oraz niebieską transparentną do przyciemnienia szyb w kabinie, planuję też niebawem zakup nowego aero, żeby to jakoś konkretnie pomalować. Narazie jednak z braku czasu model musi poczekać. Najpierw muszę skończyć studia i napisać tą cholerną prace magisterską, po za tym pracuję w branży modelarskiej więc gdy przychodzę wieczorem po całym dniu klejenia to mam już dość. A zajmuję się takim czymś:
Obrazek
Buduję makiety budynków do parków miniatur.
Jak będzie coś nowego w sprawie Bizona to dam znać oczywiście. Tymczasem pozdrawiam.
Kamilo
Posty: 116
Rejestracja: 15 maja 2010, 16:59

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Kamilo »

No świetnie to wygląda Marcinie:).
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ