Bizon Super 1/35

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: maly-agro »

I kolejny świetny modelarz:o życzyć powodzenia w budowie Bizona...
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Może trochę więcej o tej technice?
Narazie technika polega na docinaniu elementów na odpowiedni wymiar i doklejaniu ich na miejsce ;). Wielkiej filozofii w tym nie ma, co prawda trzeba mieć troszkę doświadczenia i dużo cierpliwości, bo często jest to nudne jak flaki z olejem.
Widzę, że jest to dość wdzięczny materiał i może i mi by się kiedyś wiedza na temat niego przydała. Jaką on ma grubość? Jest sztywny?
Używam płytek o grubościach 0,25, 0,5, 0,75 i 1mm. Najcieńsza pod względem sztywności przypomina papier do drukarki, najgrubszy jest już bardzo sztywny.

Teraz kleję wszystko Super Glue, ale docelowo będą to kleje cyjanoakrylowe rożnej gęstości, ze względu na zróżnicowaną konsystencję (czasem potrzebny jest rzadki klej, a innym razem całkiem gesty) i łagodniejszy zapach. Do zmywania nadmiaru Super Glue jak i cyjanoakrylu używam czeskiego specyfiku Debonder. Podstawowe narzędzia to skalpel, żyletka z ząbkami, pęsety, pilniki, papier ścierny i wiele innych.

Dłubię teraz przy podsiewaczu i koszu sitowym, zdjęcia wrzucę pewnie jutro. Czas by zabrać się za wytrząsacze, ale tu pojawił się problem jak zrobić siatki pokrywające je od góry. Wymyśliłem sobie, że użyję metody fototrawienia chemicznego. Nigdy tego nie robiłem, ale musi być ten pierwszy raz. Będzie to chyba najlepsze wyjście, bo nie widzę narazie innego sposobu na odwzorowanie tego elementu.
Coś mi się widzi, że nie byle jaki modelarz dołączył do grona Retrotraktorzystów.
Bes przesady, bo popadnę w samozachwyt :lol:. Dla ciekawych, oto mój ostatni, ukończony model: KLIK
Awatar użytkownika
Janek333
Posty: 45
Rejestracja: 20 paź 2009, 15:58

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Janek333 »

A czym wycinasz elementy?:)
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Skalpelem Exscel z ostrzem Olfy KLIK KLIK, oraz czeską żyletką z ząbkami KLIK
Awatar użytkownika
Janek333
Posty: 45
Rejestracja: 20 paź 2009, 15:58

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Janek333 »

Dzięki;) czekam z niecierpliwością na kolejne foty;)B)
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Niewielkie postępy, nie miałem czasu. Podsiewacza ani kosza sitowego nie mierzyłem, więc wszystko zrobione "na oko".
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
misio 3p
Posty: 88
Rejestracja: 30 sie 2008, 10:50

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: misio 3p »

Prze-pię-knie:D super modelik będzie:yes:
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

To pierwszy model od podstaw?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Jeśli nie liczyć takich, nietypowych modeli: KLIK KLIK to tak, będzie to mój pierwszy, całkowicie zrobiony od podstaw model w skali. Budując samoloty najczęściej dorabiam kokpit, komory podwozia i mniejsze elementy, nigdy nie robiłem całego od podstaw. Wyzwanie duże, ale bardzo długo myślałem w jaki sposób wykonać każdy element i właściwie zaplanowałem już całą budowę w głowie :). Problemy pojawią się na pewno, ale powoli się z nimi uporam.



Próby malarskie, najpierw pokryłem bok, górę i tył podkładem Vallejo, następnie czerwoną olejną farbą Humbrol. Wszystko malowane aerografem. Odcień nie ten i do tego mat, ale oko cieszy, model zaczyna przypominać Bizona B).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

No ja proponuję na przyszłość Vistulę :) Bardziej wiekowy będzie okaz i więcej możliwości do popisania się z racji mnogości kół pasowych i przekładni na wierzchu :)

Świetnie Ci idzie :)

Jaki masz pomysł na koła?



A propo "jajecznych" modeli - w życiu bym nie pomyślał, że można coś takiego zrobić z jajka !!!
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Dziękuję :)

Opony mam nadzieje dobrać z jakiejś zabawki lub modelu. Zrobię im ugięcie, tak aby imitować duży ciężar który na sobie mają, następnie wykonam odlew żywiczny, aby w przyszłości móc "produkować" je seryjnie. Na felgi nie mam pomysłu.

Co do Vistuli, kto wie, sąsiad ma jeszcze taką, więc z pomierzeniem nie było by wielkiego problemu. W Bizonie też jest przecież sporo do pokazania. Będą otwarte boczne luki, osłony, górna klapa, może zbiornik zboża. Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby zamiast niektórych "blach" wstawić elementy przeźroczyste. Zachowana była by konstrukcja i do tego widać było by co jest w środku. Zobaczymy, najpierw sprawdzę to na wyżej widocznym egzemplarzu testowym.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

Myślę, że nie warto robić go "przezroczystego". Odnośnie elementów mechanizmów Bizona masz rację - dla mnie jednak Vistula jest starsza, więc lepsza ;) Oczywiście z punktu widzenia miłośnika takich staroci.

Tak przy okazji zobacz jakie opony przednie ma sąsiedzka Vistula ;) Być może nawet całe koła pochodzą z Ursusa C-45.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: damber »

Nic tylko podziwiać :yes:
Też nie jestem za tym, żeby robić BIZONA "przezroczystego". Wystarczy, że boczne osłony będą uchylne.
Facebook. old URSUS tractor
lukers545
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2010, 18:43

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: lukers545 »

Widze ze ktos w koncu wziął sie za profeske i o to chodzi



ja też pracuje nad bizonem tylko że pełne RC w 1:12



fotka mojego bizona zo56 narazie jest w surowym stanie dopiero utwardzony i nie wyczyszczony http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a52 ... bb8b4.html



http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/354 ... afaee.html



w wyniku lakierowania nitrem jest troche poplamiony to dlatego ze tektura różnie nasiąka
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Niezły model, będzie kawał Bizona. Ja narazie mam przerwę, ale po świętach znów ruszę z budową. Tymczasem wesołych świąt życzę.

PS. Dzięki za odpowiedź na privie.
lukers545
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2010, 18:43

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: lukers545 »

spoko dzieki ja też życze wesołych świąt
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Święta się skończyły, czas wracać do pracy nad Bizonem. Niestety jedzenie wielkanocnych ciast tak mnie pochłonęło, że nie pomierzyłem niczego oprócz wózka pod heder. Trudno, za tydzień może znów pojadę w rodzinne strony, to w końcu uzupełnię rysunki. Wczoraj udało mi się zrobić sporą część wózka:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze zdjęcie z grosikiem dla zobrazowania skali.
Obrazek

Wózek który mam u siebie jest dość niekompletny, dlatego mam prośbę do kolegów. Jeśli ktoś by mógł zrobić kilka fotek ogólnych oraz parę zbliżeń na światła i przednią podporę wózka (nie wiem jak się to fachowo nazywa :() to był bym niezmiernie wdzięczny. Bez tego nie skończę modelu, więc liczę na Waszą pomoc.

Jeszcze jedna sprawa, szukam zdjęć nowych, lub prawie nowych Bizonów Z-056 z wczesnych lat 80-tych. Jeśli ktoś takowe ma, widział, lub wie gdzie mogą być to także proszę o pomoc, nadsyłanie linków czy zdjęć na maila: levyjr@wp.pl lub na priva. Z góry dzięki!

Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: agrotechnik »

http://www.farmphoto.com/search.aspx?q= ... rch=Search
(URL coś nie chce do tego działać....)

Zalecam jednak rejestrację na tej stornie, bo są limity dla gości, także nie można się napatrzeć za bardzo... Z drugiej strony są tam głównie zdjęcia nowe, archiwalnych jest więcej Z040 i Z050 oraz ich modyfikacji.

Może to się przydać:
http://www.farmphoto.com/thread.aspx?mid=99319#99319
To jest wczesna wersja, właściwie przejściówka z Z050 na Z056.

Jakby coś było panu potrzebne, to bez problemu poszukam, bo ja mam tam konto, także...
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Lewy jutro dostaniesz foty wózka ;)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: damber »

Szok, taka precyzja w tak małej skali :bigeek:
Naprawde godne podziwu... :yes:
Facebook. old URSUS tractor
ODPOWIEDZ