Bizon Super 1/35

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Jakby coś było panu potrzebne,...
Bez Panów mi tutaj, Marcin jestem ;).

Dzięki za linki, zaloguję się tam i poszperam troszkę. Ciekawe malowanie tego Bizona z 78', nie widziałem nigdy takiego.
Lewy jutro dostaniesz foty wózka
Dzięki, czekam.
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Podaj maila ;)
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

lukers545
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2010, 18:43

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: lukers545 »

NO SPOKO TO BEDZIE Z WÓZKIEM NIEZLE TEŻ NAD TYM MYSLE ALE TO NA KOŃCU JUŻ :yes:



NARAZIE ROBIE NAPED I ODEBRAŁEM WŁASNIE OPONY PRZEDNIE JUTRO BEDĄ FOTKI PODESLE CI NA PRIVIE MARCIN
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Lewy fotki już sa u Ciebie na skrzynce. Masz tam zdjęcia wózka od Z056, zauważ że stopke ma przyspawaną nie tak jak od Z050 zaraz przy zaczepie tylko blizej łoża hederu ;) oczywiście stopa powinna opierac sie na okragłym dekielku którego tu nie ma ponieważ wychaczył sie z nitów i przyznam się, ze to ja go zgubiłem jak wracałem z pola :smilewinkgrin: Jest to sprzet w mojej szkole.

P.S- Wysłałem Ci jeszcze orginalne skany prospektu Z056.
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Mateusz, sprawdź priva.

Znów mam mały przestój, ale wykorzystuję ten czas na naukę obsługi programu Corel. Jeśli go opanuję w dostatecznym stopniu to spróbuję narysować plany do Bizona, oczywiście udostępnię je wszystkim chętnym. Narazie wyszło mi coś takiego (to jest prinscreen, narazie nie wiem jak zapisać grafikę wektorową w postaci bitowej bez znacznego spadku jakości):
Obrazek
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Lewy wyślij jeszcze raz mi tą wiadomośc bo miałem zapchaną skrzynke :uhoh:
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Witam po kolejnej dłuższej przerwie, niestety będzie ich najprawdopodobniej coraz więcej :(. Uczelnia i lekcje w szkole (tak jestem belfrem B)) zabierają mi większość czasu. Ostatnio udało mi się zrobić tylko zbiornik paliwa:
Obrazek
Obrazek

oraz poprawiłem wózek, który jak się okazało był sporo za krótki. Podczas mierzenia musiałem coś źle zapisać, bo zabrakło mi aż 1 metra. Przy budowie coś mi nie pasowało z tymi wymiarami i w końcu doszedłem w czym tkwi problem. Dodałem też ramiona na których będą światła.
Obrazek

Zacząłem też wczoraj robić klepisko, ale nie udało mi się jeszcze zrobić go w miarę symetrycznym.
Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Hejka, Lewy, te wymiary na kiedy Ci są potrzebne? Jak będe na gospodarstwie to Ci to na spokojnie zwymiaruje.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: agrotechnik »

tak jestem belfrem smiley
Ale za to pozytywnie zakręconym.:)

No ładnie, ładnie. Bizon powstaje prawie jak w hali fabrycznej.:smilewinkgrin:
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Dwa wieczory mi zajęło dojście do tego, jak zbudować replikę klepiska, którą później wkleję w kadłub młocarni i właściwie oprócz niewielkiego fragmentu widocznego przez boczne wzierniki nie będzie jej wcale widać. No cóż taki los modelarza :). Klepisko prawie skończone, nie podobają mi się poprzeczne płaskowniki wklejone na górze (trzy sztuki narazie), muszę je wymienić, albo opiłować. Chyba nie jest najgorzej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

No ładnie Marcinie. Fajnie ze masz areograf bo pędzlem to zepsułbyś cały efekt tych szczegółowych elementów. Ja sie jeszcze nie dorobiłem i musze bujac się pędzlami ech :(
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

Ale aerograf to chyba nie jest drogi sprzęt? Sprężareczka chyba bardziej :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Sprężarka także nie musi być droga, można ją zrobić za grosze ze starego agregatu lodówkowego. Ja sprawiłem sobie taką za koszt około 10zł :), wszystkie elementy znalazłem u siebie w warsztacie. Więcej o tym jak zrobić takie cudo min. tutaj: http://pwm.org.pl/pwm/index.php/atykuy/ ... k-po-kroku
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

No kompresor kosztuje ok 350/400 zeta. Sam areograf to tylko 80 pln więc nie jest tak źle. A na zbudowanie swojego zawsze brak czasu bo już mało co mam czas na modele :@
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Ursus »

No można zrobić z agregatu. Ja też chciałem taki sobie sprawić, zbiornik chciałem zrobić ze starej gaśnicy + reszta osprzętu z allegro. Ale jakoś czasu też brakowało.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Powstaje bęben młocarni:
Obrazek
Pierwszy oczywiście powstał element prototypowy, następnie narysowane cyrklem kółko wyciąłem skalpelem, po czym podzieliłem je na osiem części. Przyciąłem kółko do odpowiedniego kształty, wywierciłem otwór o średnicy 0,7mm na wał oraz opiłowałem ostre kąty, na koniec zostało już tylko doklejenie cienkiej na prawie 1mm ryzy. I tak 5 razy...
Obrazek
Obrazek

Pracuję teraz nad cepami, muszę także wykonać od nowa klepisko, bo zrobiłem je z kątem rozwarcia 90° a powinno być 110°, niby niewiele, ale jak już poświęciłem tyle czasu na zrobienie tego elementu to warto zrobić go poprawnie. Może jeszcze dziś wrzucę kolejne zdjęcia.
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

Marcin czy będzie możliwośc zdjęcia gardzieli ( taki potocyzm ;) fachowo: przenośnik pochyły ;) )?? Fajnie byłoby zobaczyc to cudo z widoczną młocarnią i chwytaczem kamieni :shy:
Awatar użytkownika
Lewy
Posty: 67
Rejestracja: 16 lut 2010, 15:31

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Lewy »

Myślałem nad tym, faktycznie warto by było pokazać większy kawałek młocarni. Ze zdejmowaniem i zakładaniem gardzieli był by problem, bo model będzie zbyt delikatny, ale obejdę to w ten sposób, że dioramka będzie przedstawiała remont, lub przegląd przed żniwami. Heder będzie na wózku, gardziel na jakimś podnośniku a kombajn pootwierany.

Tymczasem bęben skończony.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Bizon Super 1/35

Post autor: Mateusz Rogowski »

O to super. Moge Ci podesłac foty z takiego przeglądu jaki my zawsze robimy w Z050 jeśli chcesz ;)
ODPOWIEDZ