C-330 Projekt wycinanki

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: SEBRIGHT »

Z modelarstwem nie mam styczności, więc ocenię tylko efekt wizualny - trzydziecha po złożeniu elegancko się prezentuje :)
Natomiast w kwestii wierności odwzorowania i ilości detali do wykonania moim zdaniem i tak wszystkich nie zadowolisz, bo zawsze się znajdzie taki dla którego będzie za trudne, i taki dla którego będzie zbyt uproszczone...
Tyle moich refleksji :p
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

~asa, co myślisz o tych pochwach?
Obrazek
Druga możliwe, że wejdzie do standardu, natomiast ta pierwsze mnie nie przekonuje, gdyż te podpórki dla tej skali wyszły tak małe, że ich wycięcie było kłopotliwe. te podpurki, które są to tylko prowizorycznie wycięte trójkąty dla zobrazowania jak by to wygladało

Do ciapka robię wóz konny, co do cyklopa to może kiedyś zrobi się zestaw do akcji "Obornik" ;)
ObrazekObrazekObrazek




Edycja:
Wóz się kleił...
ObrazekObrazekObrazek

...i się skleił
ObrazekObrazekObrazek

Na koła i wszelkie klamry przewidziane są również śruby.
Będzie do wyboru dyszel krótki oraz długi - jakby ktoś miał konia
Obrazek

I jak oceniacie poprawność wykonania furmanki?
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: wojtek12321 »

claas napisał/a:I jak oceniacie poprawność wykonania furmanki?
Bardzo fajnie, bardzo podoba się, ale...
- kłonice moim zdaniem trochę za krótkie, zbyt mało wystają ponad deski boczne. Jak tylko pamiętam do fury podczas wożenia np. okopowych (ziemniaki, buraki), wysłodki z cukrowni, zawsze zakładało się tzw. "okładki", czyli deski długie jak boki wozu podwyższające "burty" wozu aby więcej się zmieściło, takie "nadstawki". I właśnie one opierały się na wystających wyżej kłonicach. Tak samo poprzeczne pionowe środkowe deski, łączniki tyłków moim zdaniem też trochę krótkie. Wystawały one trochę ponad tyłek i były przeważnie "wystrugane" w taką "rączkę". U ciebie też moim zdaniem za mało wystają.
Tak poglądowo o co mi chodzi, trochę niechlujnie wykonane, ale oddaje "zasadę działania", jak uważnie popatrzysz to zrozumiesz o co chodzi.

Obrazek

Miejsca zaznaczone zielonymi elipsami. Nie wiem jak Ty pamiętasz furmanki, ale w naszych rejonach każda miała takie "wykończenie". Na deskach bocznych, na końcach, zawsze były listwy z dwóch stron. Na zewnątrz szersza, trochę dłuższa niż szerokość deski, od wewnątrz podwójne, pomiędzy które wsuwało się tyłek (tak u nas nazywano przednią i tylną zastawę - "tyłek" ") . Tyłek zawsze był "spięty" trzema listwami poprzecznymi - na środku i po bokach przy samych deskach bocznych.
Też trochę "tandeta", ale wiadomo o co chodzi, widać jak rozłożone listwy łączące i kształt środkowej listwy.

Obrazek

Zaznaczony "styl" tej "rączki tyłka", tak to mniej więcej wyglądało, przeważnie "służyło" do zawieszania, zawiązania lejc od konia, aby "nie uciekł" na postoju.
Awatar użytkownika
asa
Posty: 78
Rejestracja: 16 paź 2013, 13:31

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: asa »

Class - wybrałeś mniejsze zło jeśli chodzi o pochwę .
W furmance brakuję bieżnika na kołach i świateł pozycyjnych .
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

Nad pochwami będę się jeszcze głowił.
bieżnik będzie, a co do świateł, zwykle spotyka się furmanki bez świateł, ale jak podrzucisz jakiś dobry przykład, to jak najbardziej będą i światła.

Co do burt, Ilu było wykonawców, to tyle było konstrukcji wozów. Ja swój pamiętam z dziecka, kiedy się po trawę jeździło. Potem długi czas gnił nieużywany i do tego momenty zostały z niego tylko osie z progami. Sąsiad ma sprawny a tyłki ma łączone 2 listwami i wyglądają trochę jak rogi ;)

Wykorzystując Twoje uwagi, Wojtku, przejrzałem jeszcze raz zdjęcia wozów i porobiłem nowe burty. Niestety bez takich profilowanych uchwytów.
ObrazekObrazekObrazek
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: wojtek12321 »

claas napisał/a:...Wykorzystując Twoje uwagi, Wojtku, przejrzałem jeszcze raz zdjęcia wozów i porobiłem nowe burty. Niestety bez takich profilowanych uchwytów...
Ooo! Teraz to jest SUPER!!! *hilarious**hilarious**hilarious*
Awatar użytkownika
asa
Posty: 78
Rejestracja: 16 paź 2013, 13:31

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: asa »

Fotki poniżej - po za tym określają to przepisy o ruchu drogowym
https://ibb.co/mw5Nx9
https://ibb.co/chfBqU
https://ibb.co/c88BPp
https://ibb.co/mUbvH9
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

Ok. dorzucę okrągłe światła odblaskowe na tylny próg
szybki
Posty: 328
Rejestracja: 14 wrz 2013, 23:26

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: szybki »

Super fajna robota *rofl*
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

Prezentuję galerię Ursusa z wozem:
ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Oczywiście światła na wozie będą ;)W kwestii pochwy prezentuję kolejne podejście. Nic lepszego nie jestem w stanie przygotować, a efekt jest dla mnie do zaakceptowania. Na ten moment chcę zostawić jako bazę pochwę kwadratową i na wariant wstawić tą. Ta półokrągła trochę psuje mi szyki. I jak pisałem popracowałem nad siedziskiem oraz zrobiłem nowy zaczep dolny
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: SEBRIGHT »

Ładnie się prezentuje z wozem :)

W kwestii bieżnika, to jeśli chciałbyś trzymać się rzeczywistości, to albo łyse gumy, albo w czterokołowym wozie trzy rodzaje bieżnika :D Przynajmniej w moich stronach tak sytuacja wygląda :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

To aż mi się przypomniała jedna sytuacja z "Drogówki" kiedy to policjanci zatrzymali jednego starego dostawczaka. Komentarz policjanta po przejrzeniu kół: "Każda opona inna, dobrze że tylko koła 4.
Awatar użytkownika
asa
Posty: 78
Rejestracja: 16 paź 2013, 13:31

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: asa »

Trochę długo tworzysz te światła.
Kiedy mieszkałem na wsi -pamiętam ,że wszystkie furmanki miały światła ,czy te podczepiane do ciągników ,czy konne -na większości były jednak odblaski trójkątne.


Pozdrawiam *hilarious*
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

Światła są, ale w wycinance, więc nie ma co ich tutaj wypatrywać :) wstawiłem małe okrągłe, takie jakie powinny być również na błotnikach w Ciapku, które też dodałem.
Z takich niuansów to składam już finalne arkusze i przy okazji wprowadzam jeszcze małe zmiany, do takich większych należy uszczegółowiona przystawką pasowa, lusterka i kratki z prostokątną siatką.
Jak bardzo trójkątne odblaski są dla Ciebie ważne? W końcu przeznaczone są do obiektów zaczepianych, więc warto rozważyć.
I W końcu, jak podobają Ci się te ostatnie pochwy?



Co do odblasków masz na myśli te małe trójkątne, poczwórne czy te z 9 małymi okrągłymi odblaskami
http://www.moto-mix.pl/images/moto-mix ... D_1200.jpg

https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x ... 718048.jpg
https://img01-olxpl.akamaized.net/img-o ... rev002.jpg
Awatar użytkownika
asa
Posty: 78
Rejestracja: 16 paź 2013, 13:31

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: asa »

Pochwy do przyjęcia - trójkąty ze środkowego linku -takie pamiętam *hilarious*
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

RE: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

Ach, przymierzałem się do tych ostatnich :(
Awatar użytkownika
asa
Posty: 78
Rejestracja: 16 paź 2013, 13:31

Re: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: asa »

Może być ostatni - poprawie sobie ,jak zwykle
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: claas »

Już nie będziesz musiał.
Awatar użytkownika
asa
Posty: 78
Rejestracja: 16 paź 2013, 13:31

Re: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: asa »

Dzięki :D
Krzysztof85
Posty: 5
Rejestracja: 26 cze 2018, 8:30

Re: C-330 Projekt wycinanki

Post autor: Krzysztof85 »

Zwróć uwagę, jak wygląda kabina c 330 - https://sklep.mizar.com.pl/karoseria-i- ... 8_340.html
ODPOWIEDZ