Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: krzysiek25 »

Witam wszystkich ;) Dawno mnie tu nie było :roll: W miedzy czasie wpadłem na pewien pomysł.. Najczęściej pojawiają się tu modele maszyn rolniczych ;) Ja jestem inż. budownictwa i miłośnikiem rolnictwa więc postanowiłem to jakoś połączyć :D I pomyślałem o wiatraku koźlaku :) Ponad to mieszkam w wielkopolsce gdzie sporo można ich spotkać... Chcę, by został wykonany w skali 1/32 własnoręcznie z kamienia, drewna i metalu jako rekonstrukcja wiatraka z XVIw. :roll: Co myślicie o takim pomyśle? :?: Pozdro :!:
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: Ursus »

Pomysł świetny ;) Ale skala bardzo mała się wydaje ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: krzysiek25 »

Dzięki ;) No zobaczymy jak wyjdzie :D Wymiary (bez śmigieł) to ok. 15cm x 15cm x 30cm :roll:
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: krzysiek25 »

Hej ;) Rozpocząłem pracę nad wiatrakiem. Mam nadzieję, że swoim modelem kogoś tym zainteresuję i może choć trochę przybliżę ich konstrukcję :roll: Wiatraki koźlaki to najbardziej prymitywne młyny wiatrowe, co nie znaczy, że miały prostą konstrukcję i nie są ciekawe ;) Na początku muruję fundament pod tzw. kozioł, czyli zespół belek - na nim będzie stał wiatrak (fundament najczęściej wykonywany z cegły pełnej, w moim przypadku z kamienia polnego). Jednocześnie przygotowywuję belki podwalinowe i zastrzały. Oto kilka fotek z początkowych prac :P Komentujcie ;)

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: widelec77 »

Przydałoby sie jakieś zdjęcie poglądowe na początku tematu.Widziales taki wiatrak na żywo ?
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: krzysiek25 »

W sumie racja, trochę nie pomyślałem :roll: Tak, widziałem, zwiedziłem nawet dwa z przewodnikiem w Osiecznej (kompleks trzech wiatraków). Wiatraki nie były produkowane taśmowo, ani zawsze przez tą samą osobę. Dlatego każdy z nich jest trochę inny, często było to dzieło życia cieśli ;) Ich konstrukcja jednak zawsze jest bardzo podobna... Fotki pokazują jego konstrukcję, ostatnie dwa zdjęcia zrobiłem osobiście właśnie w Osiecznej :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: widelec77 »

Odrazu lepiej bede śledził postępy w pracach bo ciekawie sie zapowiada.Z pierwszego schematu wyglada tak jak by można nim całym obracać dookoła,ale moge sie mylić.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: widelec77 »

Chcesz go wykonać na podstawie schematu ?
Każdy element w skali ? To by było pracochłonne .
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: krzysiek25 »

Tak, chcę wykonać cały w skali. Wiatrakiem można obracać, całość w zasadzie opiera się (czy raczej wisi) na jednej belce tzw. mącznicy i cały ciężar przenoszony jest na ten gruby pionowy słup tzw. sztember. Wiem, że to trudne zadanie, nie wiem czy mi się uda ale chce spróbować :D Cieszę się, że już kogoś zainteresowałem ;) Będę się starał dokładnie dokumentować wszystko i opisywać pokazując foto realnego elementu
piotrynski
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2019, 11:39

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: piotrynski »

Na Podlasiu występowały konstrukcje wiatraków posadowiowionych na szynie w kształcie koła ,po której obracano dookoła własnej osi.
C-360,SHLm11,S320,S231,S301D,PAB-2, inne
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: krzysiek25 »

O ile się nie mylę, chodzi o tzw. Paltrak, wiatrak podobny do koźlaka, ale mechanizm obrotowy znacznie solidniejszy, obracany na metalowych rolkach, płaska konstrukcja zajmująca mało miejsca, przez co wiatrak był prawie o jedną kondygnację niższy :roll: :roll:
krzysiek25
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47

Re: Model XVIw. wiatraka koźlaka w skali 1/32

Post autor: krzysiek25 »

Hej ;) Cokół prawie skończony, muszę jeszcze jakoś dorobić spoiny między kamieniami żeby nie było pustych przestrzeni :roll:

Obrazek
ODPOWIEDZ