DT-75 projekt wycinanki

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

Witam forumowiczów.
Od początku września pracowałem nad modelem kartonowym ciągnika DT-75. 3 miesiące to czas rekordowy w porównaniu do czasu opracowania poprzednich modeli, który dla c-360 i c-330 wynosił odpowiednio 3 lata i 1 rok. Wszystko dzięki wykorzystaniu w pełni projektowania 3D. Poprzednie były projektowane głównie w 2D.
Model w wersji z okrągłą kabiną. Przymierzam się również do wykonania przedniego lemiesza, ale ten nie jest jeszcze opracowany. Do zabawy mam do dyspozycji 9 stron z częściami w tym 1,5 z ogniwami gąsienic.
zdjęcia przedstawiają efekt złożenia wszystkich elementów do nr 8.
Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

Klejenia ciąg dalszy.

Poszczególne części kleją się bezproblemowo w szczególności okleiny, których długość jest za każdym razem idealnie dopasowana. Problem pojawił się kiedy trzeba było dopasować most do ramy. Były spore zgrzyty i dlatego musiałem wybrać nieco więcej miejsca w ramie ten element. Ważne jest aby na tym etapie nie mocować mostu do ramy.
Zapomniałem też, żeby nie wykonywać w parach elementów otworów osobno tylko wstępnie sczepić elementy a potem wiercić przez oba. Z tego powodu osie do podwozia są bardzo przekoszone.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oto efekt po złożeniu pierwszej strony z częściami
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: SEBRIGHT »

Zawsze podziwiałem modelarzy za cierpliwość do dłubania się z detalami :P
Ciekaw jestem jak tu będą wykonane gąsienice... ;)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: Ursus »

Świetnie się zapowiada. Ale to jest tak, że Ty go zaprojektowałeś i teraz testujesz?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

Tak jest dokładnie. Zaprojektowałem i sprawdzam, czy jest to zjadliwe ;)

Przedstawiam efekt złożenia drugiej strony z częściami:
Boczki, WOM oraz początek podnośnika. Będzie opcja z zaślepionym WOMem
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: bergman31 »

Zawsze podziwiam modelarzy za ich cierpliwość i dokładność. Szczególnie gdy tworzą modele z papieru.

@claas w jakiej skali budujesz tego DT?
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

Skala 1:25 - taki nieoficjalny kartonowy standard w Polsce.
Półtora strony dalej mam już ukończony podnośnik oraz wszystkie koła układu jezdnego.
dolny zaczep jest zdejmowany z całą belką, którą podczas nieużytkowania mocuje się nad podnośnikiem.
Teraz zmora każdego kartonowego czołgisty - dżdżownice.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
tumblr viewer
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

Udało się wykonać gąsienice w czasie krótszym niż zakładałem dzięki wykonanym na zlecenie elementom wycinanym laserowo
Gąski po 44 ogniw na stronę.
Jak ja to mówię: Jak model stoi na kołach to już połowa.
No i w sumie dwa nowe doświadzczenia - pierwszy model na gąsienicach i to nie czołg oraz model już stoi na kołach a nie ma jeszcze silnika.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

Proszę Państwa - silnik SMD-14 w całej okazałości. Potwór napędzany olejem napędowym lub skroplonym komunizmem. Tylko kabina i maska pozostała.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: Ursus »

Skroplony komunizm! Haha :D :!:
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

Planowałem rozpocząć budowę w Święta, a tu okazuje się, że w Święta nastał koniec. Ostatnie dni zostały wykorzystane na budowę kabiny, najbardziej wymagającej części ciągnika. Była duża szansa, że poszycie zewnętrzne kabiny nie będzie pasować, ale się myliłem. W kwestii dachu jednak konieczna będzie edycja części - program idealnie nie rozłożył takich elementów.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Maska wyjątkowo w tym modelu z rozbudowanym szkieletem
Obrazek Obrazek


I oto model gotowy - 4 miesiące od początku projektowania. Teraz pozostaje chwila odpoczynku, przejrzenie listy poprawek + jakieś Wasze sugestie, zaprojektować jeszcze lemiesz.

Przed Państwem "Legenda sowieckich kołchozów"
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: Ursus »

Robi wrażenie, ale mnie tylko rażą te gąsienice białe - rozumiem ,że będą malowane?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
c350
Posty: 231
Rejestracja: 11 cze 2018, 11:58

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: c350 »

Super, jestem pod dużym wrażeniem.
To teraz jeszcze zrób model pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Da się zrobić model czegoś, co nie istnieje? :)
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: Alchemik »

To chwilowa awaria, coś po mojej stronie, czy zdjęcia znikły?

Widziałem wcześniej i gratuluję cierpliwości i zręcznośći.
Ja mimo, że pracuję przy bardzo małych elementach nie mam rąk (i czasu...) do takich modeli, a bardzo mi się podobają.

Skąd kolega bierze wymiary i "projekt" wycinanki?
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: DT-75 projekt wycinanki

Post autor: claas »

WItam.
Ursus pisze: 25 gru 2020, 17:51 Robi wrażenie, ale mnie tylko rażą te gąsienice białe - rozumiem ,że będą malowane?
Gąsienice poprostu dostały za jasny kolor.
Alchemik pisze: 29 gru 2020, 23:33 To chwilowa awaria, coś po mojej stronie, czy zdjęcia znikły?

Widziałem wcześniej i gratuluję cierpliwości i zręcznośći.
Ja mimo, że pracuję przy bardzo małych elementach nie mam rąk (i czasu...) do takich modeli, a bardzo mi się podobają.

Skąd kolega bierze wymiary i "projekt" wycinanki?
Dobrze się złożyło, że można było znaleść dużo rysunków tego ciągnika w rzutach, przekroje i widoki poszczególnych części, więc robota była prosta. Boję się, że przy innych projektach już nie będzie tak łatwo i możliwe, że będzie trzeba przygotować samemu dokumentację 2D.\

W kilka dni powstał lemiesz
Obrazek Obrazek

I tym akcentem zapraszam na oficjalne zakończenie budowy modelu ciągnika DT-75.
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz prace będą dotyczyły generalnie wprowadzenia poprawek oraz opracowania udoskonalonych kół ażurowych.
ODPOWIEDZ