Modele Ursusa C-360 na zamówienie

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

Modele Ursusa C-360 na zamówienie

Post autor: agrotechnik »

Witam, bez zbędnego rozpisywania się, przejdę do meritum sprawy. ;)

Jak to jest z modelami polskich maszyn w skali 1:32 czy w ogóle każdy chyba wie- o ile w skali H0 temat się ruszył i można coś tam kupić, tam w skali 1:43 i 1:32 temat robi się ciężki. Fajnie że UH wypuściło Zetory Crystale i po zmianie naklejek mamy też Ursusy, ale to nadal kropla w morzu i brakuje tego co każdy z nas zna, czyli c360 lub c330. Jak każdy wie, od jakiegoś czasu są dostępne na rynku modele Ursusów do wycinania i składania w opracowaniu kolegi @Claas'a, jednak nie każdy ma czas, chęci i cierpliwości na składanie modelu papierowego.

No ale koniec obiecanek, pytań, pokazywania renderów modeli 3D że "mogę takie coś zrobić"- wychodząc naprzeciw potrzebom, oferuję do kupienia model Ursusa C-360 w skali 1:32.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać są to fizycznie istniejące i gotowe modele zrobione jako prototypy na pokaz że takie coś jest.

Typowo na półkę, są to modele statyczne. Koła się nie kręcą (bo i po co, to tylko model do stania i oglądania), nie skręcają, rusza tylko belka osi i podnośnik z tyłu. Kolorystyka jak widać to kwestia gustu- ja wolałbym żeby to była jedna i uniwersalna, w tym przypadku czerwona karoseria, szary korpus, piaskowe felgi. Kabin nie planuję, przynajmniej jak na razie z prostego względu- jest ich 30 typów i każda inna, więc zostawiam to nabywcom do dorobienia i montażu. Zresztą model bez kabiny jest też tańszy. W przyszłości do kompletu dołączy C360-3P, C-362 oraz C-360 z pierwszego rocznika modelowego (niebieski korpus, płaski wydech, światła na wąsach, okrągła oś), te prezentują rocznik powiedzmy 1985. Te 3 powyżej czekają na chętnych, w zasadzie 2 bo ta czerwona z czarnym korpusem jest wstępnie zarezerwowana. Na kolejne czas oczekiwania to byłby max miesiąc, przy czym powstawała by seria może 5-6 na raz. Co do wykonania- modele są wykonane w większości z tworzywa dzięki drukowi 3D. To gwarantuje jakość wykonania, precyzję i powtarzalność. Jedyny problem to ograniczenia sprzętowe, mimo dokładności druku rzędu 0,05 mm, sprzęt średnio radzi sobie z pewnymi szczegółami, stąd tył zamiast wyglądać tak jak w oryginale, jest nieco uproszczony, jednak jak zaznaczam- pewne rzeczy nadal są w opracowaniu i nie mówię że się to nie zmieni. Jak też widać, te powyżej nie mają klapy maski, co uznałem za zbędne- jak widzę po swoich modelach, maski czy drzwi i tak są zamknięte na półce, chyba że do zdjęć się czasem je otworzy. Nie wykluczam jednak bardziej dokładnych wersji, w pełni odwzorowanych. Wszystko jest kwestią dopracowania i poświęcenia uwagi, kształt kół również z takich kanciastych radialnych na te typowo z epoki. Naklejki myślałem nad zamówieniem kalkomanii, również grille zamiast wydrukowanej na tą potrzebę grafiki, zastąpić blaszką trawioną.

Cena jaka mnie interesuje za sztukę to 200 zł. Tanio, drogo, kwestia dyskusyjna. Myślę że w stosunku do wykonania jest akceptowalna i raczej nie ulegnie zmianie. Zainteresowanych proszę na priv tutaj.

Tak prezentują się C-360 na tle modeli fabrycznych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak, C-360 jest takie małe przy ponad 400 konnym Claasie. ;)

W tym temacie będę starał się odpisywać na Wasze pytania, informował o nowościach, zmianach, pytał Was co byście chcieli zmienić, poprawić, co Wam się podoba a co nie, przy czym prosiłbym o konkretne pytania, wskazówki, głosy krytyki. :)

PS- temat założony za zgodą Administracji.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2021, 18:42 przez agrotechnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: Ursusy C-360

Post autor: widelec77 »

Pomysl dobry.
Trzeba popracowac i to bardzo duzo popracowac nad szczegolami i pozadnie sie przylozyc do jakosci wykonania ktora w skali od 1:10 wynosi moim zdaniem 0.5 w tej chwili.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

Re: Ursusy C-360

Post autor: agrotechnik »

widelec77 pisze: 01 maja 2021, 22:12 Pomysl dobry.
Trzeba popracowac i to bardzo duzo popracowac nad szczegolami i pozadnie sie przylozyc do jakosci wykonania ktora w skali od 1:10 wynosi moim zdaniem 0.5 w tej chwili.
Popracować ale w jak, w jakim kierunku i nad czym konkretnie? Postęp nad szczegółami dało by jedynie dodawanie elementów odlewanych w żywicy bądź drukowanych żywicą światłoutwardzalną z precyzją do 200 nanometrów. Model jest częściowo uproszczony ze względów ekonomicznych i praktycznych, co daje pole do popisu nad ulepszeniem/waloryzacją przez właściciela. Jak na coś wykonane głównie maszynowo, według własnego projektu z ręcznym montażem finalnym, oceniam go dość dobrze.
Awatar użytkownika
claas
Posty: 569
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:44

Re: Modele Ursusa C-360 na zamówienie

Post autor: claas »

Cześć! Widzę, że też bierzesz się za biznes agromodelarski. Pozwolisz, że wtrącę trochę uwag. Już na pierwszy rzut oka coś nie odpowiada mi w masce. Według mnie jest jeszcze za kanciasta. Chodzi o Górne krawędzie, tam gdzie klapa. Powinny być bardziej zaokrąglone, bo u Ciebie krawędź jest zbyt wyrazista. No i brak tego górnego przetłoczenia. Błotniki tylne też ta krawędź od strony kierowcy też powinna być bardziej zaokrąglona. Co do kratki to może też robić je w formie kalkomanii. Deska rozdzielcza też z kalkomanii była by dobra
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

Re: Modele Ursusa C-360 na zamówienie

Post autor: agrotechnik »

Masz racje, w formie maski brakuje tego "grzebienia" co idzie po górnej powierzchni. Częściowo niweluje go fakt że maska składa się z 2 elementów sklejanych właśnie środkiem, więc w przyszłości wymagało by to korekty. Jeśli chodzi o kalkomanię to mam już namiary na świetnego fachowca który by to zrobił w przystępnej cenie, bo jak widać drukarka potrafi się zbuntować i ten grill jest w sumie nie wiadomo czy biały czy w charakterystycznym żółtym odcieniu. No i przede wszystkim malowanie natryskowe trzeba uskutecznić, zwłaszcza w odniesieniu do karoserii.
ODPOWIEDZ