Ursus C-385 ANSWER 1:25

Czyli ciągniki i maszyny w małych rozmiarach
Awatar użytkownika
AdamPGR
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2022, 13:53

Ursus C-385 ANSWER 1:25

Post autor: AdamPGR »

Cześć :)

10 lat temu miałem już założone tu konto "adam125p", niestety utraciłem do niego dostępu :(
Wracam, ponieważ chciałbym się podzielić efektami powrotu do modelarstwa tematycznie ściśle związanego z tym forum :)

Pierwszym modelem wykonanym do A do Z po powrocie do pasji jest ciągnik URSUS C-385 od ANSWER w skali 1:25, na którym wyrabiałem na nowo pewne odruchy modelarskie oraz nowe techniki dopieszczania modelu ;)

Prace nad modelem rozpocząłem od budowy korpusu oraz ramy. Widoczny na zdjęciach kolor miał w kolejnych krokach uzyskaniu efektu odpryśnięć lakieru.
Obrazek Obrazek

Oczywiście jak małolat nie mogłem robić zgodnie z kolejnością, dla własnej radochy zabrałem się za maskę :D Zabieg kolorystyczny analogicznie do korpusu.
Obrazek Obrazek

Elementy pomalowane na brązowo z pomarańczowymi przebarwieniami potraktowałem lakierem do włosów, a po jego zaschnięciu nałożyłem właściwy kolor. Następnie gdy wierzchnia warstwa farby wyschła skropiłem element wodą - przesiąkając przez farbę zewnętrzną do poziomu lakieru rozpuściła go jednocześnie pozbawiając ostatnią warstwę podłoża :) Wystarczyło podrapać.
Obrazek Obrazek

Następnie znów skacząc po instrukcji - zabrałem się za tył ciągnika. Przeglądając zdjęcia w sieci do pewnych elementów podszedłem inaczej, niż zakładało to opracowanie. Obudowę WOM zaprojektowałem całkowicie od nowa. Teraz wiem, że mogłem się do tego bardziej przyłożyć :)
Obrazek Obrazek

Kolejnym krokiem był silnik. Tutaj trochę zgodnie z instrukcją, trochę po swojemu :)
Obrazek

Zawarty w opracowaniu filtr powietrza bardzo mi nie pasował, więc opracowałem swój :) To samo tyczyło się cylindra sprężarki oraz wiatraka wentylatora.
Obrazek Obrazek

Po zmontowaniu prezentowało się to tak :)
Obrazek

Silniczek nabrał koloru oraz obdrapań. Filtr powietrza został zamontowany oraz zacząłem także bawić się suchymi pigmentami :) W tle koło, które w takim stanie pozostało nieruszone aż do finalnych prac nad modelem...
Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz na pobudzenie - fotka z porównaniem z innymi modelami :)
Obrazek

Dalej zabrałem się za wykonanie lamp przednich oraz elementów karoserii.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zrobiłem także kabinę - względem opracowania doposażyłem są w otwierane drzwi oraz tylną szybę.
Obrazek Obrazek

Dalej zabrałem się za podłogę i wnętrze kabiny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A żeby tego było mało, postanowiłem są wyposażyć dodatkowo...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ale wciąż chodził mi po głowie niecny plan... Koszula robocza z chusteczki higienicznej w skali 1:25 :P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zacząłem to wszystko wciskać do kabiny :)
Obrazek Obrazek

Postanowiłem koszulę zawiesić na haczyku w rogu kabiny, a do skrzynki dorzuciłem... rolkę papieru toaletowego :P
Obrazek Obrazek

Wykonałem także obicie dachu od wewnątrz oraz elementy umożliwiające jego otwarcie (opracowanie tego nie zawierało)
Obrazek

Przy spasowaniu prezentowało się to wszystko tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dalej przyszła kolej na znienawidzone przeze mnie koła (chociaż przy budowie aktualnego modelu jakoś się przekonuję do nich ;) )
Opracowanie zawierało z przodu moim zdaniem dziwne dla tego modelu ciągnika balonówki. Postanowiłem zaprojektować własne :)
Obrazek Obrazek

Przyszła także pora, aby zmierzyć się z kolami tylnymi
Obrazek Obrazek

Ale skoro "duże" zrobione, to można wrócić do drobnicy :P
Zrobiłem swoją tablicę rejestracyjną, gniazda tylne oraz drążek kierowniczy, który niestety nie był ujęty w opracowaniu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I po wynudzeniu wszystkich czytających można przejść do galerii końcowej :)
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec jeszcze zdjęcie "rodzinne" :P
Obrazek

W planach na przyszłość jest wykonanie kolejnego modelu na bazie tego opracowania, ale 6-cylondrowy model oraz z napędem na przód ;)

Model będący obecnie w trakcie pracy zamieszczę na forum niebawem :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Ursus C-385 ANSWER 1:25

Post autor: Ursus »

Szczękę trzeba zbierać z podłogi! Dla mnie jako laika modelarskiego to naprawdę robi niezłe wow ten model.
Świetnie przemyślane postarzanie - typu podmienione przednie koło z inną oponą, brak pokrywki, wyłamane żeberko itd. Podoba mi się - o wiele bardziej taki postarzony model niż zdezelowane w skali 1:1 :)

Ale zaintrygowało mnie skąd klucz 25 - 28 tam? :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Ursus C-385 ANSWER 1:25

Post autor: zdziaszek »

Pełen szacunek z mojej strony, chylę czoła :)
Jak dla mnie efekt bomba :D
Awatar użytkownika
AdamPGR
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2022, 13:53

Re: Ursus C-385 ANSWER 1:25

Post autor: AdamPGR »

Ursus pisze: 21 wrz 2022, 14:46 Ale zaintrygowało mnie skąd klucz 25 - 28 tam? :D
Szczerze, to znalazłem na allegro pierwszy lepszy zestaw kluczy i na nim się wzorowałem :P
Maksnkozi
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2022, 21:48

Re: Ursus C-385 ANSWER 1:25

Post autor: Maksnkozi »

gdzie mogę dostać taki model motorynki do wycinania? Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
AdamPGR
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2022, 13:53

Re: Ursus C-385 ANSWER 1:25

Post autor: AdamPGR »

Maksnkozi pisze: 12 lis 2022, 21:55 gdzie mogę dostać taki model motorynki do wycinania? Pozdrawiam :D
Na ten moment raczej nigdzie :? Ta na zdjęciu to mój własny projekt ;)
ODPOWIEDZ