Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Kefir
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2012, 16:04

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Kefir »

Paweł widzę że wzorujesz się na naszej żniwiarce i a pro po siedzenia to jest oryginał. Przed pomalowaniem z tyłu siedzenia był jakiś zdarty napis (nie wiem jaki) a na płaskowniku był biały napis "FMŻ Płock" idący z dołu do góry. Niestety zdjęcia przed pomalowaniem nie mam.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Staram się łapać informacje z różnych źródeł - tak aby dojść do oryginału. W mojej za wiele nie było grzebane - ale brak siedzenia spowodował konieczność szukania oryginalnych rozwiązań.



Katalog części nie rozwiał moich wątpliwości, a wręcz przeciwnie - tam jest siedzenie takie jak w wersji na kole żelaznym - płytka miska z otworami.

Więc może takiej poszukam i założę? W końcu moja żniwiarka pochodzi najpewniej z początków produkcji Ż5B, gdyż posiada na kilku elementach odbite jeszcze "Z5A", a nawet roczniki 1963 da się spotkać.

Obrazek
Obrazek




Kolejny dowód:

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Przemo »

A róbta co chceta ktoś kiedyś powiedział...:p

Pzdr.Przemo
Awatar użytkownika
Kefir
Posty: 28
Rejestracja: 15 wrz 2012, 16:04

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Kefir »

To jak z każdą maszyną, różne wersje, różne rozwiązania, różne części. Rób tak żeby się Tobie podobało i było dobrze. ;) Tyle w temacie siedzenia ode mnie. Pzdr.
Awatar użytkownika
decik75
Posty: 13
Rejestracja: 29 sie 2012, 22:18

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: decik75 »

A ja Paweł mam fotkie jak dziadek mój ma przy żniwiarce ale skaner mi nawalił i niemoge przeskanować. Jak uda mi się u kogos je zeskanować to dam do publikacji na forum.:p
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Dobra, będę bardzo wdzięczny. Może na razie chociaż fotkę tej fotki zrób?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: chrapek3011 »

Na kołach odlewanych to na pewno miały siedzenie takie odlewane ażurowe...a te nowsze to nie miały siedzenia jak w 4011 tylko takie jak kosiarki czy snopowiązałki czyli takie jak 330.A szukając zdjęć w internecie (starych oczywiście) to jednak wszystkie,czyli na żelaznym i na gumie miały ażurowe.I w instrukcji na gumie też jest odlew.Bądź delikatniejsze blaszane ale też ażurowe.
Awatar użytkownika
decik75
Posty: 13
Rejestracja: 29 sie 2012, 22:18

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: decik75 »

Ok! Wezme aparat i zrobie focie żeby była dobra jakośc, tyle że przyjrzałem się i nie jest to "przodownica". Lecz jak będe sie kręcił w okolicach Rybna to zrobie fotkie przewodnicy na metalowych kółkach i ma siedzenie. W jednej z wiosek zrobili mini skansen i wystawili maszyny głównie konne ale i jest tam ta "perełka".*music*
condorpapa
Posty: 50
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:13

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: condorpapa »

Pamiętam z lat kiedy zniwiarki była w poważniu i uzywaniu- że siodełko w przodownicy było głebokie blaszane bez otworów. W moim domu była kosiarka konna z 1964 roku - na gumowych kołach - i w niej było siedzonko blaszane płaskie. A osprzęt żniwny kupiony przez mojego ojca w 1965 - czyli drabinka do kosy , dziub, pedał i drugie siedzenie - też miał ażurowe płaskie siedzenie . Pamiętam, że mój stryj co miał wtedy żniwiarkę - siadał w siedzeniu głębokim, i ja mu zazdrościłem,że tak komfortowo sobie siedzi niczym we fotelu. I zapamiętałem jeddnak sytuację kiedy stryj spadł z tego komfortowego głebokiego siedzenia , kiedy w czasie koszenia konie zachamowały gwałtownie i szarpnęly żniwiarką do tyłu. Starszy pan fiknął kozła i dobrze że to siedzenie w przodownicy jest tak z boku- więc nie uderzył się o żadną metalową część - tylko zwyczajnie zaległ na ściernisku i nic mu się nie stało. Wtedy to tak mi przyszło do głowy, że mimo siodełka głebokiego- czlowiek spadł , a w naszej kosiarce z płaskich siedzen- nikt nie spadał. Reasumując- przodownica miała głebokie , blaszane jednolite siodełko!!! Co wcale nie wyklucza- że mogły być i zapewne były takie egzemplarze ze siodełkiem płaskim. Natomiast pamiętam również, że późniejsze po 1965 roku produkowane kosiarki posiadały siodełka głebokie, ale już nie pamiętam czy one były ażurowe, czy bez otworów. Zazdrościłem tym właścicielom kosiarek późniejszych owych wygodnych głebokich siedzeń...
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Albercik »

Mój znajomy ma w przodownicy siedzenie płytkie z otworami. Jest to model Ż-5A i stoi za stodołą od lat (po jej ostatnich żniwach postawiono ją za stodołą i tam stoi do dziś tylko bardzo obrośnięta)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Masz Albercik jakieś fotki ?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Bolszewik »

W gospodarce nakazowo rozdzielczej gdzie niedobory czegoś tam były normalnym zjawiskiem, dawali to co akurat mieli.

Rodzaj siedzenia nie jest z pkt. widzenia całości maszyny ważny, ale ono musi być, więc jakieś musiało być zamontowane.

Moim zdaniem to głębokie jest wygodniejsze, bezpieczniejsze i ładniejsze.

P.S.
Z płaskiego jadąc na kosiarce wystrzeliłem jak z procy, to była ostatnia jazda kosiarki ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Albercik »

Tak to wygląda :
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Ale bidula... może on chce sprzedać?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Przemo »

Noi co Paweł wymyśliłeś jakie to siedzenie zapodasz?
Albert pal bociana jedz do sąsiada i wyrywaj tą żniwiarkę z tych pokrzyw*clap*

Pozdro.Przemo:p
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Na razie jestem najbardziej skłonny do założenia tego głębokiego, bez wycięć na uda.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Przemo »

Noi dobra zrobisz jak uważasz nie będę się klócił z Tobą bo i tak Cię nie przekonam:p

pozdo.Przemo*yes*
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Ursus »

Nie uważam, aby temat był do kłótni ;) Mi zależy na zbliżeniu jej jak najbardziej do oryginału.
A siedzenia tak czy inaczej nie mam - tego całego stelaża. Więc jak trafi się całość gdzieś to zakładam jakie będzie - nie ważne czy ażurowe czy micha.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Przemo
Posty: 1002
Rejestracja: 26 lip 2012, 22:48

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: Przemo »

Nie no light ja Przecież żartowałem wiadomo co oryginał to oryginał*yes*

Pozdro Przemo:p
Awatar użytkownika
decik75
Posty: 13
Rejestracja: 29 sie 2012, 22:18

RE: Żniwiarka Ż-5B "Przodownica"

Post autor: decik75 »

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Miałem pewne problemy z tymi zdjęciami ale chyba dałem rade! to o tej "perełce" mówiłem:D
ODPOWIEDZ