Młocarnie i maszyny współpracujące

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Teraz opiszę działanie młocarnii MC-85. Ta młocarnia była "prototypem'' MCC-10 i MZC-4. Konstrukcja tej maszyny przypominała MCC-10 w pierwszej wersji (sortowanie ziarna cylindryczne). Jednak ta maszyna miała obudowę drewnianą (z wyjątkiem ramy i części roboczych:smilewinkgrin: ). Właściwie ta młocarnia była wzorowana na niemieckich młocarniach:rol:. Jak na powstałą w latach 50-tych młocarnię zdobyła uznanie ze względu na nowoczesną konstrukcję przypominającą kombajn ( mam na myśli wytrząsacze i sitowy zespół czyszczący) . Póżniej ją unowocześniono i po kilkunastu zmianach w konstrukcji, obudowie i działaniu nadano jej nazwę MCC-10. MCC-10 oczywiście również była modernizowana i w póżniejszym czasie odtrzymała oznaczenia : MCC-10A i MCC-10B
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Moja młocarnia to Warmianka 5. Nie jest wielka ale podobna do tej z Wilkowic. Na Wilkowicach była jeśli się nie mylę MSC 6
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Jeżeli chodzi o młocarnię MC-85 to jest podobna do MCC-10 ( schemat pracy ''dziesiątki'' na pierwszej stronie tego forum):) . I mam niezłą wiadomość na temat młocarni "Warmianka" - w latach osiemdziesiątych produkowali podzespoły (nie wiem czy równiez i młocarnie) do tych młocarń w Krzycku Wielkim (okolice Leszna). Teraz mi sie o tym przypomniało. Parę lat temu czytałem właśnie o tych "Warmiankach" w archiwalnych numerach "Panoramy Leszczyńskiej" z lat 80-tych. Nie obiecuję ale może uda mi się ten artykuł odnaleść i go napisać na stronkę :uhoh:.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: rafal »

Marcin , masz całkowita rację. Warmianki były produkowane w latach '80 koło Leszna Wlkp. Potwierdza to instrukcja obsługi , w której skreslono adres ZPMR Warmińska Fabyka Maszyn Rolniczych , natomiast obok jest pieczątka POM Leszno Wlkp. z siedzibą a Kąkolewie ,64-121 Kąkolewo. Opracowanie instrukcji jest z 1984 roku.
Tylko teraz pytanie czy to było Kąkolewo czy Krzycko Wielkie? A może w Kąkolewie składano z części wyprodukowanych w Krzycku? :confused:
Dodam jeszcze ,że w latach 70 wprowadzono takie oznaczenia katalogowo - handlowe maszyn, które ogólnie jednak się nie przyjęły i tak np. Warmianka MSC-7B była oznaczona symbolem M 005/1.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Słuchajcie moja Warmianka jest z 1971r i na jednej stronie ma napis Warmianka M 005/1 a na drugiej MSC 7 coś koło tego. Jutro sprawdzę jeszcze dokładnie
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: rafal »

No własnie to by potwierdzało ten symbol. Podobno te oznaczenia były wprowadzone równo gdy pojawiły się na szerszą skalę pierwsze maszyny liczące typu Odra. To takie retro komputery. Numery te miały ułatwić wprowadzanie danych przy obliczaniu statystycznym , prognozowaniu sprzdaży i zamówień przez Zjednoczenie w Warszawie. Potocznie jednak każdy wiedział co to jest Warmianka i prawie każdy znał te oznaczenia MSC a numer 005/1 nic juz nie mówił.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Nie pamiętam dokładnie jak to z "Warmiankami" w Krzycku Wielkim czy w Kąkolewie było ale postaram się dowiedzieć. Może coś mi się uda:rol:.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Z młocarniami jestem od niedawna na"TY". Sprawdziłem napisy na mojej młocarni. Z boku jest napis Warmianka 005/1 a z tyłu MSC-7B.Paweł foti już ma to chyba niedługo powinny być zamieszczone. Pozdrawiam miłosników sprzętu rolniczego innego jak Traktory
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Już fotki są ;)

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Niezłe maszyny:yes:. Bardzo rzadko teraz można kupić taki zestaw - silnik + młocarnia + prasa.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

To będzie musiało ciekawe wyglądać podczas pracy :) Ale i tak w zestawie z młocarnią moim zdaniem lepiej wygląda jakiś Ursus C-45 ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

No tak Ursus to Ursus, ale przeważnie korzystano z silników bo traktory były na wagę złota i miały inne zadania.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Pewnie zresztą ciągniki Ursus C-325 i Zetor K-25 rozwijały na kole pasowym średnio 22 KM podczas gdy do napędu MSC-7 potrzeba było około 8 KM + 3-5 KM jeśli pracowała młocarnia z prasą:). Zresztą to wszystko opisałem w jednym z artykułów o młocarniach:yes::smilewinkgrin:.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: rafal »

Fantastyczny zestaw, trzeba utworzyć punkt omłotowy na Wilkowicach. Fajnie , że w sumie wszystko jest w całkiem dobrym stanie. Rzeczywiście na boku młocarni jest oznaczenie M 005. A ta prasa to Kuna- pierwszy raz ją widze tak na foto, wczesniej tylko na rysunkach ksiązkowych.
Jacek to jak mówiłeś ona nie ma tłoka , tylko dopycha takimi łapami? :confused:
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Jest wał a na nim chyba się nie myle, sześć łap prostopadle ustawionych do podłoża. Tworzy to niesłychaną siłę zgniotu. Łapy te na końcach maja jakby fale które zabieraja słomę w małych ilosciach ale konkretnie.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Taki system podawana miały wszystkie Kuny, które pracowały z młocarniami (PS1A , PS2A ). Pierwsze wersje Kun miały łapy podawające nad podłożem a nie jak te nowsze pod nim. Prasa PS1A była przeznaczona do wąskomłotnych młocarń i miała tłok - solidna rama unosząca się ruchem góra-dół przy młócce. Słoma od młocarnii najpierw miała ''spotkanie'' z 6-ma łapami nagarniającymi a później z tłokiem i iglicą. Jak działały prasy do szerokomłotnych to niestety nie wiem:confused: gdyż pierwszy raz widzę taką maszynę do prasowania:confused:. Zresztą słyszałem o drastycznych sposobach prasowania prasami PS1A połączonymi z "Warmiankami" - koło pasowe prasy prawie na końcu wału oraz poszerzone podłoże: wygięte i dospawane blachy do boków podłoża.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Skoro temat młocarni się tak rozwinął to dorzucę coś od siebie - moim zdaniem świetny rysunek pochodzący z książki pt. "Poznajemy ciągniki rolnicze" z 1954r.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Przypomina mi się Festiwal Wilkowice 2005. Identyczna sytuacja. Rafał S. napędzał wtedy młocarnię. Na jednym kawałku pola kosiła śmigówa, snopowiązałka, Wistula, orka lanzem emerytem i jeszcze coś tam jeździło. To był WIDOK.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

No wtedy to się wiele działo - może nawet za wiele na raz :) A sytuacja z rysunku rzeczywiście podobna. Tylko Ursus z kabiną by musiał być.
A w orce to chyba brał udział Twój Lanz i chyba Ursus czerwony - ale nie wiem kogo.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ